Renk-Korlugu-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Renk Körlüğü


Renk Körlüğü

Renk körü, renk körü testi ile alakalı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Renk körlüğü ve renk körü testi hakkında sorulan soruların yanıtları için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Renk körlüğü ( renk görme eksikliği olarak da bilinir ) kişinin renkleri herkes gibi görmediği bir durumdur. Gözlerdeki fotoreseptörler veya daha spesifik olarak koniler olarak bilinen belirli hücreler eksikse veya düzgün çalışmıyorsa bu durum gerçekleşebilir. Bu koniler tipik olarak gökkuşağındaki her rengi görmeye olanak sağlamaktadır. Renk körlüğüne sahip kişiler bu renklerin hepsini görememektedir.

Renk Körlüğü, Renk Körü Testi 2023

Renk körlüğünü bir tür körlükle (görüşünüzün sınırlı olduğu veya hiç olmadığı bir durum) karıştırılmamalıdır, renk körlüğü sadece gözlerin rengi görme şeklindeki bir değişikliktir.

Herkes bir renk sürekliliği (aralığı) görüyoruz, ancak kişinin hangilerini gördüğü, fotoreseptörlerinin ne kadar iyi çalıştığına bağlıdır. Fotoreseptörler, belirli ışık dalga boylarına tepki veren gözlerin içindeki hücrelerdir. Herkes rengi biraz farklı görür ve katarakt gibi yaşla ilgili belirli göz rahatsızlıkları geliştirenlerde, renkleri görme şekli de yaşlandıkça değişebilir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuRenk Körlüğü Türleri

En yaygın ren körlüğü türleri, kişinin ebeveynlerinden miras aldığı ve gözlerinin konilerindeki fotopigmentlerin düzgün çalışmamasına yardımcı olan genler olduğunda ortaya çıkar. Bazen bu, bazı renklere diğerlerinden daha az duyarlı olunduğu anlamına gelir ve bazen de belirli renklerin görülemeyeceği anlamına gelir.

Kırmızı-Yeşil Renk Körlüğü

Gözlerin kırmızı konilerindeki veya yeşil konilerdeki fotopigmentlerin düzgün çalışmadığı veya hiç çalışmadığı zaman ortaya çıkmaktadır.

Birkaç tür var:

 • Deuteranomali: En yaygın renk körlüğü şeklidir ve erkeklerin % 5’ini etkiler, ancak kadınlarda nadirdir. Yeşil koni fotopigment olması gerektiği gibi çalışmadığında olur. Sarı ve yeşil daha kırmızı görünür ve maviyi mordan ayırmak zordur.
 • Protanomali: Kırmızı koni fotopigmentiniz olması gerektiği gibi çalışmıyor. Kırmızı, turuncu ve sarı renkleri daha yeşil görünmektedir ve diğer renklerin parlaklığı azdır. Genellikle hafiftir ve günlük yaşamda sorun yaratmaz. Kadınlarda nadirdir ve erkeklerin yaklaşık % 1’ini etkiler.
 • Protanopi: Kişinin çalışan kırmızı koni hücre yoktur. Kırmızı renk basitçe koyu gri görünmektedir. Turuncu, sarı ve yeşilin bazı tonları sarı görünür. Kadınlarda nadirdir ve erkeklerin yaklaşık % 1’ini etkiler.
 • Döteranopi: Kişinin çalışan yeşil koni hücresi yoktur. Kırmızılar kahverengimsi sarı görünebilir ve yeşiller bej görünebilir. Erkeklerin % 1’ini etkiler ve kadınlarda nadirdir.


Mavi-Sarı Renk Körlüğü

Bu, mavi koni fotopigmentlerin eksik olduğu veya doğru çalışmadığı zaman ortaya çıkan renk körlüğü türüdür. En yaygın ikinci türdür ve erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler.

 • Tritanomali: Mavi koni hücreleri yalnızca sınırlı bir şekilde çalışır. Mavi daha yeşil görünür ve pembeyi sarı ve kırmızıdan ayırmak zor olabilir. Son derece nadirdir.
 • Tritanopia: Mavi-sarı renk körlüğü olarak da bilinir, mavi koni hücresi yoktur. Mavi yeşil görünür ve sarı, açık gri veya mor görünür. Son derece nadirdir.

Tam Renk Körlüğü

Monokromasi olarak da adlandırılır, kişi hiç renk görmez ve görüşü o kadar net olmayabilir. İki tipi var:

Koni monokromasi: 3 koni hücreli fotopigmentinden 2’si (kırmızı, yeşil veya mavi) çalışmadığında gerçekleşir. Yalnızca bir tür koni işe yaradığında, bir rengi diğerinden ayırt etmek zordur. Ve hatalı konilerden biri mavi ise, görüş keskin olmayabilir, kişi miyop olabilir ve kontrol edilemeyen göz hareketleri olabilir (nistagmus olarak bilinen bir durumdur).

Çubuk monokromasi: Akromatopsi olarak da bilinir, en şiddetli renk körlüğü şeklidir. Koni hücrelerinin hiçbirinde işe yarayan fotopigment yoktur. Sonuç olarak, dünya kişiye siyah, beyaz ve gri olarak görünür. Parlak ışık gözlere zarar verebilir ve kontrol edilemeyen göz hareketleri (nistagmus) olabilir.Renk Körlüğü Genetik midir?

En sık görülen renk körlüğü türü, protan tipi ve deutan tipi renk görme eksikliklerini içeren kırmızı-yeşil renk körlüğü genetik bir durumdur. 12 erkekten 1’i bu yaygın renk körlüğüne sahipken, 200 kadından sadece 1’inde bu vardır. Bunun nedeni, bu tür renk körlüğünden sorumlu genlerin X kromozomunda bulunması ve erkeklerin yalnızca bir X kromozomuna sahip olmasıdır. Resesif özellik mevcutsa, renk körüdürler. Bir kadının renk körü olması için her iki X kromozomunda da bu çekinik özelliğe sahip olması gerekir. Sadece bir tane olursa, o zaman onu etkilemez, ancak bunu bir erkek çocuğa aktarabilir.

Kadınlar, renk körlüğü genin taşıyıcıları olabilir ve mutasyonu aile çizgisinden geçirebilir. Yalnızca baba renk körü ise, kızlarının geni taşıma şansı% 100 vardır, ancak kendileri renk körü olmayacaktır. Oğulları ne geni taşıyacak ne de renk körü olacak. Anne geni taşıyorsa ancak renk körü değilse, oğullarının renk körü olma şansı % 50 ve kızlarının geni taşıma şansı % 50’dir.

Renk körü bir baba ve renk körü genini taşıyan bir annenin çocukları olduğunda, oğullarının renk körü olma ihtimali % 50’dir. Bununla birlikte, kızlarının % 50 renk körü olma ve % 100 gen taşıyıcısı olma şansı olacaktır. Alternatif olarak, renk körü bir anne ve renk körü olmayan bir babanın tüm renk körü oğulları olacak ve hepsi de renk körü genini taşıyan kızları olacaktır. Son olarak, her iki ebeveyn de renk körü ise, oğullarının ve kızlarının % 100 renk körlüğü olma şansı vardır ve kızlarının geni taşıma şansı % 100’dür.

Bazı renk körlüğü türleri yaşla birlikte artar veya belirli hastalıkların veya cıva gibi toksinlere maruz kalmanın bir belirtisi olarak gelişir ve kalıtımla bağlantılı değildir.Renk Körlüğü Nedenleri

Genellikle, ebeveynlerden miras alınan genler hatalı fotopigmentlere neden olur (koni şeklindeki hücrelerde veya retinanızdaki “konilerde” rengi algılayan moleküller).

Ancak bazen renk körlüğü kişinin genleri yüzünden değil, başka nedenlerden kaynaklanır:

 • Göze fiziksel veya kimyasal hasar
 • Optik sinire zarar verir
 • Beynin renk bilgilerini işleyen bölümlerinde hasar
 • Katarakt – göz merceğinin bulanıklaşması
 • Yaş


Renk Körlüğü Tanı Yöntemleri

Kişi kendinin belirli renkleri algılamada sorun yaşayabileceğinden şüpheleniyorsa, göz doktoru kapsamlı bir göz muayenesi yapacak ve ardından belirli renkleri nasıl gördüğünü belirlemek için hastaya bir göz çizelgesi gösterecektir.

Renk körlüğü için ilk test, 1918’de Japon göz doktoru Ishihara Shinobu tarafından askeri kullanım için geliştirilmiştir. Bugün, Ishihara testi hala kırmızı-yeşil veya mavi-sarı renk eksikliği olup olmadığını belirlemek için kullanılan birincil testtir. Hastaya bir dizi Ishihara renkli plaka gösterilecektir. Örneğin, kırmızı-yeşil renk körlüğünü test etmek için her plakanın bir dizi nokta içinde gizlenmiş kırmızı veya yeşil bir numarası vardır.

Kişi rakam göremiyorsa, kırmızı-yeşil renk eksikliği için pozitif test sonucuna sahiptir. Bir dizi noktaya gizlenmiş mavi veya sarı figürlerin olduğu bir dizi Ishihara plakası da var. Mavi veya sarı şekli göremeyen kişi, mavi-sarı renk körlüğü için pozitif test sonucuna sahiptir.Renk Körlüğü Tedavi Yöntemleri

Altta yatan bir durumdan kaynaklanmayan kalıtsal renk körlüğü biçimleri için şu anda tıbbi tedavi bulunmamaktadır. Renk körlüğü hastalığı olan insanlar duruma uyum sağlamayı öğrenmektedir.

Çoğunluk için renk körlüğü önemsiz bir rahatsızlıktır. Bazı insanlar muayene olmaz ve renk körlüğüne sahip olduğunu bilmeden uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Zayıf renkli görmeyi aşmanın bazı yolları şunlardır:

 • Özel gözlükler veya kontaklar, kırmızı-yeşil eksikliği olan bazı kişilerin renkler arasındaki farkı görmelerine yardımcı olabilir.
 • Renk görüşü zayıf kişiler için tasarlanmış akıllı telefon veya tablet uygulamaları, kullanıcıların nesnelerin renklerini algılamasına olanak tanır.
 • Trafik ışıkları gibi renkli nesnelerin sırasını ezberlemeyi denemelidir.
 • İyi renk görüşüne sahip birinden giysilerini veya eşleştirmek istenilen diğer öğeleri etiketlemesini ve sınıflandırmasını isteyebilir.

Renk körlüğü tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle hastaların bununla yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Göz Seğirmesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp