Reflu-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Reflü


Reflü

Reflü tür olarak bir sindirim sistemi hastalığı olarak da tanımlanmakta olan yemek borusu ile alakalı bir sağlık sorunu olarak açıklanmaktadır. Bu rahatsızlıkta midede yer alan maddeler farklı nedenlere bağlı olarak yemek borusu içinde yukarıya doğru hareket etmektedirler.

Reflü 2023

Bu durumun sonucu olarak ise mide organı içinde yer alan başta asitler ve diğer maddeler de yemek borusu vasıtasıyla kişilerin ağızlarına kadar ulaşabilmektedir. Devamında ise ağız içine ulaşan bu acı ve zararlı maddeler acımsı tatlara ve yine rahatsız edici yiyecek kalıntılarının hissedilmesine de neden olabilmektedir. Farklı türlerde ve etkilerde de seyredebilen bir hastalık da olabilmektedir ve etkileri de vakalarda değişik olarak gözlenebilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Reflü toplum içinde farklı kişilerde de görülebilen ve görülme sıklığı yaygın olabilen bir hastalık olarak da kategorize edilebilmektedir. Yine temel olarak mide içinden yemek borusu üzerinden ağza ulaşan sıvılar ve yiyeceklerle tanımlanmakta olan bu hastalığa bağlı semptomlarda oluşabilmektedir. Özellikle hastalığın en tipik ve ayırt edici belirtileri olarak ise ağız içine gelen acı tatlar ve benzeri rahatsızlık veren maddeler olarak belirtilmektedir.

Bu durumda kişiler ağızları içinde oluşan bu durumdan rahatsız olmakta ve beraberinde ise fiziksel olarak da sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu sindirim sistemi eksenli hastalığın oluşması içinde farklı sebep, neden ve etkenler de bulunmaktadır. Ayrıca etkileri ve belirtileri de vakalar arasında farklılıklar gösterebilmektedir.

Reflü hastalığının oluşum nedenlerine göre ve ortaya çıkardığı sonuçlara göre de farklı türleri olabilmektedir. Özellikle yemek borusu organı içinde iç kısımda meydana gelebilen ödem durumlarına bağlı olarak da gelişebilen çeşitleri bulunmaktadır. Bu şekilde meydana gelen hastalık türüne ise Atipik ismi verilmektedir.

Oluşan bu ödem yapısı sonrasında ise hastaların özellikle boğaz kısımlarında bir yumru ya da benzeri bir unsurun varlığını hissetmeleri de olası bir sonuç olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan en yaygın belirtilerden bir tanesi ise sıklıkla meydana gelebilen göğüs ağrıları olabilmektedir. Bu nedenle ortaya çıkardığı ağrılarla bağlantılı olarak bazı durumlarda hastalar kalp sorunları yaşadıklarını da düşünebilmektedirler.Reflü Nedenleri

Reflü beraberinde özellikle farklı sorunları ve ağız içinde oluşan acı tatlar gibi etkileri olabilen bir hastalık olarak da kategorize edilmektedir. Buna bağlı olarak hastalık mide ve yemek borusunu etkilemekte ve özellikle ilerlemesi durumlarında ise yemek borusu içinde tahriş ve zararlara neden olabilmektedir. Hastalığın ortaya çıkmasının nedenleri arasında ise Sfinkter kapağının gevşemesi ve bu sayede mide asitlerinin yemek borusu içine geçmesi de gösterilmektedir.

Özellikle bu kapağın sık ve fazla olarak gevşemeye başlaması neticesinde ise mide asitleri ve diğer maddeler kolay bir şekilde yemek borusu içinde ağza doğru yükselebilmektedirler. Bu soruna dayalı olarak ise bu hastalık meydana gelebilmekte ve beraberinde de farklı belirti ve semptomları da getirebilmektedir.Reflü Belirtileri

Reflü rahatsızlığı ortaya koyduğu semptom ve belirtiler bakımından da farklı tür ve gruplar altına ayrılabilmektedir. Bu bağlamda belirtiler ise tipik belirtiler ve Atipik semptomlar olarak farklı kriterler altına alınıp, sınıflandırılmaktadır.

Bu kapsam içinde tipik belirtiler ise genel olarak şunlar olabilmektedir;

 • Mide içinde başlayan yanma hissi
 • Mide ekşimesi
 • Ağız içinde meydana gelen acı tatlar
 • Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar
 • Yemeklerin ağza tekrar geri gelmesi

Özellikle hastalığa bağlı olarak sıklıkla görülen belirtilerin başında ise göğüs ağrıları gelebilmektedir. Bu durum ise hastaların öncelikle farklı hastalık ve sağlık sorunları şüpheleriyle hastanelere de başvurmalarına neden olabilmektedir.

Reflü hastalığına bağlı olarak meydana gelebilen ikinci tip belirti grubu ise Atipik belirtiler sınıflaması olmaktadır. Bu belirtilerin birçoğu ise genel olarak solunum yolları ve kulak, burun, boğaz kaynaklı rahatsızlık belirtileri ile de karışabilmektedir.

Bu kapsam altında ortaya çıkabilen bazı Atipik belirtiler ise şu şekilde maddeler halinde sayılabilirler;

 • Oluşan kuru ve devamlı öksürükler
 • Ağızda koku meydana gelmesi
 • Ses kısılmaları
 • Diş çürümeleri
 • Sinüzit kaynaklı sorunlar yaşanması

Bu hastalık devam etmesi ve ilerlemesi durumunda ise özellikle kronik olabilecek bazı farklı hastalıklara da neden olabilmektedir. Solunum yolu hastalıklarından akciğer kaynaklı hastalıklara kadar farklı birçok hastalığın oluşması için de zemin hazırlayabilmektedir.Reflü Tanı Yöntemleri

Reflü hastalığının tanı ve teşhis noktalarında özellikle uzman doktorlar meydana gelen belirtileri ve yol açtıkları şikâyetleri de dikkate almaktadırlar. Ama bu unsur genel olarak her vakayı kapsayan bir teknik ve yöntem de olmamaktadır bazı hastalarda hastalığa ait belirtiler de bulunmamaktadır. Bu kapsam da fiziksel muayene ve gözlem aşamaları ise her hasta için uygulanan tanı prosedürleri içinde de yer alabilmektedir.

Yine fiziksel muayene dışında ise özellikle organ durumlarını görmek ve tanıyı koymak adına ise farklı tıbbi teknik ve uygulamaları da kullanılmaktadır. Bu kapsamda bu amaçla kullanılan tıbbi tekniklerden bir tanesi ise Gastroskopi olmaktadır. Bunun dışında ise uygun görülmesi durumlarında farklı teknik ve yöntemlerde tanı için devreye sokulabilmektedir.Reflü Tedavi Yöntemleri

Reflü hastalığı yine hayat tarzı ve beslenme alışkanlıkları ile de yakından ilgisi olan bir hastalık olarak da ifade edilmektedir. Bu kapsam altında tedavi seçeneklerinin içinde genel anlamda hayat tarzı değişiklikleri gibi uygulamalar da girebilmektedir. Yine tedavi için doktorun karar vermesine bağlı olarak tedaviyi hızlandırıcı etkisi olan ilaçların kullanılması da çoğu zaman girebilmektedir.

Özellikle verilen ilaçların düzenli ve zamanlarına uygun olarak alınması ise tedavinin başarılı sonuç vermesinde etkin önemi olan unsurlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kapsam içinde hem beslenme ve hayat şekli değişiklikleri hem de gerekli ilaçlarla tedavinin tam olarak yapılamaması durumlarında ise devreye ameliyat seçeneği de girebilmektedir.Reflüye Neler İyi Gelir

Reflü hastalığının ortaya koyduğu zararları önlemek için ve etkilerini ortadan kaldırmak için yapılması gereken bazı şeyler de bulunmaktadır. Bu kapsam içinde bireylerin kesinlikle uzun saatler boyunca aç olarak durmamaları da son derece önemli bir hususu oluşturmaktadır. Yine yemek yerken yutmadan önce her lokmanın son derece fazla çiğnenmesi de hastalığın belirtilerinin engellenmesi konusunda işe yaramaktadır.

Yine bu hastalığa sahip olan hastaların yemek yerken sıvı içmemeye de özenle dikkat etmeleri gerektiği belirtilmektedir. Özellikle üzerinde durulan ve önem verilen önemli bir konu da kişilerin asla tok karnına uykuya yatmamaları konusu olmaktadır. Yine uykuya yatmadan en az iki ya da üç saat önce yemek yenmesi de uzmanlar tarafından önerilen konu başlıkları içinde yer tutmaktadır.

Nasıl Beslenilmeli

Reflü hastalığı olan kişiler özellikle bazı besin ve gıdalardan uzak durarak gelişebilecek atak ve belirtileri son derece azaltabilmektedirler. Bu kapsamda mide kapağının açık kalması sonucu asitlerin yemek borusuna geçmesi olarak şekil bulan hastalıkta beslenme ve seçilen gıdalarda son derece önemli olabilmektedir.

Yine hastalığa uygun olarak düzenlenecek beslenme şekilleri ile de hastalar mevcut hastalıklarını kendi kontrolleri altına da alabilmektedirler.

Temel olarak ise özellikle şu besinlerden uzak durulması önerilmektedir;

 • Aşırı yağlı besinler
 • Çikolata ve çikolata içeren gıdalar
 • Baharatlı yemek ve gıdalar
 • Alkol ve türevi içkiler
 • Kahve ve kafein
 • Gazlı özelliklere sahip olan tüm içecekler
 • Sarımsak ve soğan gibi sebzeler
 • Turşu ve turşu içeriğinde olan gıdalar

K Vitamini, Karaciğer Yağlanması, Vaskülit, Trombosit, Tiroid hastalıkları ve tiroid nodülleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp