Reflü-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Reflü

Mide asidinin özofagus (yemek borusu) doğru mide sıvılarının geri kaçışına reflü adı verilmektedir.

Hastalar heartburn (yanma) gırtlakta ve göğüs kafesinde yanma şikâyetiyle doktora başvururlar bu süreçte yemek borusuna çıkan mide sularının gırtlağa ve ağıza kadar geldiğinde acı su tadı olduğundan şikâyet ederler. Sıklıkla yemek sonrası veya uyku esnasında bir anda oluverir. Ülkelerin çoğunda olduğu gibi Türkiye’de çok görülmektedir.

Reflü Nedir? 2022

Reflü Belirtileri

İlk akla gelen yağlı gıdalar, çikolata, taze sıkılmış meyve suları, alkol, baharatlı yiyecekler tüketildiğinde ortaya çıkar.

Mideden gırtlağa doğru yayılan daha ziyade yemek sonrası oluşur. Yanma en sık görülen şikâyettir. Mide içeriğinin ağza gelmesi ve yutma güçlüğü reflü belirtilerinden diğerleridir. Geğirti, hıçkırık, kusma, bulantı, ağrılı yutkunma nadiren görülmektedir. Rahatsızlığın oluşması sonucunda mide bağırsak sistemi yemek borusu gibi sistemler dışında da belirtiler göstermektedir. Bunlar ise diş çürümesi, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısılması gibi şekillerde kendini gösterir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Reflü Nedenleri

  Reflü nedenleri yemek borusunun uzun bir süre ve mide kapakçıklarının asite maruz kalmasından ve çok yemek yemekten ve hazımsızlıktan meydana gelmektedir. Mide asiti yemek borusuna uzun süre temas etmesi sonucunda yemek borusunda hasarlar oluşmakta bu hasarlar sonucu hasarlı bölgeye tekrar değdiğinde hasarlar vermektedir. Normalde mide kapağı bu tür sıvıların yukarı çıkmasına engel olmaktadır. Fakat mide iç basıncı yükselince basınca dayanamayıp mide kapaklarına sıvı kaçırmaya ve asiti yemek borusuna sızdırmaya başlarlar bu mide kapakçığının gevşemesine ve bu hastalıkların kronikleşmesine sebep olur.  Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Reflü şikâyetlerinin yaşayan insanlar en çok tedavisinin merak ederler. Belirtileri gördükten sonra hekime başvurulması tavsiye edilir. Tanı konulması için ve reflünün şiddetini belirlemek için endoskopik görüntülemeler ile mide sıvısının pH ölçümleri yapılır. Hasarın miktarını tespit etmek için kontrastlı grafiler çekilir. Manometrik işlemler yapılır. Tedavisinde yaşam tarzı ve beslenme şeklini değiştirmek en önemli kontrol yöntemidir.

  Mide asidinin pH’ını düşürmek için ilaçlarda kullanılabilir. Stres mide kasılmaları bu hastalığı tetiklemektedir. Obez durumda olan hastalarda ise karın içi basınç mideye yaptığı baskı ile mide kapakçıkların zorlanmasına ve gevşemesine sebep olmaktadır. Fazla kilodan kurtulmak, sigara, dar elbise kullanmamak, yağlı salçalı yemeklerden uzak durmak, nane soğan sarımsak alkol çikolata ve kahveden uzak durulmalıdır.

  Mide asidini yükselten gıdalardır. Yeteri kadar çiğnenmeyen besinler hızlı ve çok yemek alışkanlığı bu hastalığın başlıca sebepleri olmaktadır. Tedavide testler çok önemli bir yere sahiptir. Hekiminiz reflü tanısı koyarken semptomların (bulguların) gerçekten reflüden kaynaklandığını ve neden olan sebeplerin testlerle neden kaynaklandığını tespit etmelidir.  Reflü Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Yemek borusunun daralması kanaması mukozasında kanser öncesi bir takım değişikliklere sebep olur. Yutma güçlüğü kanama boğulma hissi ses kısıklığı öksürük kilo kaybı gibi belirtileri gözükür.

  Reflü Ameliyatı

  Reflü ameliyatları etkili olan yaygın bir ameliyat türüdür. Genelde ilaçların işe yaramadığı durumlarda tercih edilir. Özellikle mide fıtığı bulunanlarda ameliyat tavsiye edilir. En sık yapılan ameliyat türü ise nissen fundoplikasyon bu ameliyatla yemek borusunun mideye inerken bulunan kapağı güçlendiren bir ameliyat türüdür. Aynı zamanda mide fıtığını da düzeltir. Kapalı (laparoskopik) olarak ameliyat edilir. Görünen bir yara oluşmaz.  Reflü Ülsere Neden Olur mu?

  Bazı durumlarda ülsere neden olur. 24 saat boyunca yemek borusuna gelen asitin ölçümü ile bu miktardaki asitin mide duvarını veya yemek borusunu delip delemeyeceği kanamaya sebep olup olamayacağı yemek borusunu ve mideyi daraltıp daraltmayacağı tespit edilir. Ama kesin ülsere sebep olacağı söylenemez. Aynı zamanda kanser yaparda diyemeyiz. Reflü olupta kanser olma ihtimali %0,5 dir. Aynı zamanda gastrit ile de sıkça karıştırılır. Gastritte mide asistindeki artma veya mide asidinden koruyan faktörlerin azalması sonucunda onikiparmak bağırsağında oluşan bir iltihaptır. Reflü ise mide sıvısının yemek borusuna doğru ilerleyişidir.  Reflü Ameliyatı Fiyatı

  Muayene olmadan fiyata karar verilemez. Bu sebepten dolayı hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

  Metabolik Cerrahi, Tiroid Belirtileri, Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Endotrakeal Aspirasyon

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp