Reflü-Nedir-Tedavisi-Nasıl-Yapılır-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Reflü Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Reflü, ülkemizde yaygın olarak görülen bir çeşit mide rahatsızlıklarından birisidir. Özellikle haftada bir kez de olsa herkesin başına gelebilecek olan reflü, bu oranlar değerlendirildiğinde ülkemizin yaklaşık %20’sinde sık olarak karşılaşılan bir durumdur. Bu oran ise Avrupa’da %5 ilr %27 arasında değişmektedir.

Reflü Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır? 2022

Cinsiyete göre herhangi bir şekilde fark etmeyen reflünün belirtileri toplumumuzda sık sık ülserle karıştırılmaktadır. Ancak ülserle herhangi bir bağlantısı bulunmayan bu hastalık ülserden daha farklıdır. Özellikle son zamanlarda sık sık reflü problemi yaşayan kişilerin ise en yakın zamanda bir doktora başvurmaları gerekmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Reflü Nedir?

  Reflü, mide asidinin yemek borusuna doğru geri kaçmasından dolayı kaynaklanan bir rahatsızlık durumudur. Mide asidinde bulunan asidik yapı sebebiyle kişinin boğazında yanma hissine sahip olan bu durum, gün içerisinde kişileri oldukça rahatsız eder. Özellikle yemekten sonra oluşan yanma durumu, reflünün en belirgin özellikleri arasında yer alır. Yemeklerden sonra yaygın olarak görülen bu rahatsızlık, toplumumuzun %20’sinde görülmektedir.

  Reflü Belirtileri Nelerdir?

  Reflü belirtileri genellikle belirli yiyeceklerin tüketiminden sonra yaygın olarak görülmeye başlanır. Bu yüzden oldukça artan şikayetler sebebiyle pek çok kişi doktora başvurmaktadır. Özellikle baharatlı, yağlı, alkol ya da çikolata gibi ürünlerin tüketiminden sonra artan reflü belirtilerinde en yaygın görüleni ise hem boğazda hem de midede oluşan yanma hissidir. Sonrasında kişinin midede bulunan yiyeceklerin bir anda ağzına gelmesi ya da yutma güçlüğü yaşaması gibi durumlar da reflüde sık sık rastlanan durumlardır.  Reflünün Nedenleri Nelerdir?

  Reflüye sebep olan faktörler incelendiğinde en fazla dikkat çekeni strestir. Kişinin eğer stresli bir hayatı varsa ve yeme içmesinde ciddi manada bir düzensizlik varsa, reflü olma ihtimali diğer kişilere göre daha fazladır. Bunun yanı sıra mide kapakçıklarının gevşemesi sebebiyle yemek borusunda yer alan asidin sık sık gırtlağa kadar çıkması da reflüyü arttıran sebepler arasında yer alır. Kişide oluşan reflü uzun süreli olarak devam ederse, kişinin ses tellerinde hasara ya da diş etlerinde çürümelere kadar varan yoğun bir zarar verme durumu ile karşılaşıla bilinmektedir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp