Radyoloji


Radyoloji; tanım olarak çeşitli tıbbi cihazlar aracılığı ile pek çok hastalığın teşhisinde yardımcı olan bir tıbbi bölümdür. Hastalık teşhis sürecinde pek çok tıbbi cihaz kullanılmaktadır. Hastane ortamında tüm bu radyolojik cihazların bulunduğu alana ise Radyoloji bölümü denilmektedir. Radyoloji özellikler kanser hastalığı teşhislerinde ağırlıklı olarak kullanılmakla birlikte, hamilelikle ilgili takiplerde, akciğer hastalıkları tespitinde ve damar tıkanıklıkları gibi pek çok hastalığın tedavilerine yardımcı olur.

Radyoloji Nedir? Radyoloji Çeşitleri Nelerdir?

Radyoloji hasta üzerinde hiçbir kesi ya da operasyon işlemi yapmadan sağlık sorunlarının tespit edildiği bilim dalıdır. Radyoloji; hastalıkların teşhis ve tedavisinde X ışınları gibi çeşitli görüntüleme teknolojilerini kullanan bir bilim dalıdır. Bu yöntem ile hastaların içyapıları görüntülenerek hastalık teşhislerinde yardımcı olur. Fakat Radyoloji kendi başına hasta kabul eden bir bölüm değildir. Bu bölüme mutlaka bir uzaman doktor tarafından sevk edilmesi gereken bir bölümdür.

Radyoloji bölümü kendi içinde iki bölüme ayrılır. Girişimsel ve tanımsal olarak ayrılan radyoloji bölümleri farklı işlevlere sahiptiler. Girişimsel radyoloji daha çok açık ameliyat yapışmayan hastalara küçük operasyonları yapmaya uygun hale getiren bir bölümdür. Bu küçük operasyonlar stent uygulaması, damar içi görüntülenmesi, beslenme tüpü takılması, biyopsi uygulamaları ve kırık tedavileri gibi durumlardır. Girişimsel radyoloji en çok anjiyo işlemlerinde yararlı olan radyoloji yöntemidir.

Bir diğer yöntem olan tanısal radyoloji adından anlaşılacağı üzere hastalık tanısı konulmasında yardımcı olan radyoloji bölümüdür. Radyoloji tanı ve tedavi için;

 • X ışınları,
 • Ultrason,
 • Bilgisayarlı tomografi,
 • Manyetik rezonans görüntüleme MR,
 • Nükleer tıp yöntemleri
 • Pozitron emisyon tomografi
 • Mamografi
 • Floroskopi
 • Yöntemlerini kullanarak tanısal radyoloji alanında hastalık teşhisi yöntemlerini kullanır.


Radyoloji Rehberi


No more posts

Radyoloji Uzmanı Nedir? Radyolog Nedir? Ne İş Yaparlar?

Radyologlar kısaca açıklamak gerekirse hastalık teşhisi yapabilmek için özel ışınlar ve radyoloji cihazları yardımı ile hastalık teşhisinde bulunan hekimler olarak tanımlanır. Radyolojinin teşhis kısmı tanısal radyoloji bölümüne girer. Girişimsel radyoloji seçenlerin cerrahi operasyonlar dalında eğitim almaları gerekmektedir. Cerrahi eğitim almayan radyologlar sadece tanısal radyoloji alanında görev alabilirler.

Radyoloji uzmanı olmak için Tıp fakültesinde 6 yılı tamamlamak ve eğitimin 5. Yılında radyoloji stajının yapmış olması gerekir. Tıp eğitimi sonunda TUS sınavına girerek 5 senelik Radyoloji eğitimini başarı ile tamamlayarak Radyoloji Uzmanı olarak görev alırlar. Radyoloji uzmanları görevleri;

 • Uzman doktor tarafından sevk edilen hastaların tetkiklerini kontrol etmek
 • Sevk eden ilgili branşın uzmanının istediği MR, ultrasonografi, röntgen, PET ve BT gibi ilgili teşhis için kullanılan radyolojik cihazları kullanmak.
 • Tetkik sonuçlarını değerlendirerek rapor hazırlamak ve hazırladıktan sonra radyoloji sonuç görüntüleme merkezine ileterek ilgili hekime ulaşmasını sağlar.
 • Radyoloji çalışanları günde 5 saatten fazla radyolojik cihaz kullanmamalarını sağlamaktır.
 • Radyoloji alanında olan tüm gelişmeleri takip etmek
 • Girişimsel radyoloji uzmanı ise ilgili hekimin yönlendirdiği drenaj, biyopsi ve stent gibi uygulamaları yapmak
 • Mamografi, endoskopi ve floroskopi yani iç dokuların görüntülenmesini sağlamak.

Radyoloji ile İlgili Hastalıklar Nelerdir?

Radyoloji bölümü vücut iç dokularında oluşabilecek tüm hastalıkların teşhisi ile ilgilenen bir bölümdür. Tanısal ve girişimsel radyoloji olarak ayrılan bölümleri farklı alanlarla ilgilenir. Radyoloji bölümünde en sık rastlanan hastalıklar şunlardır;

 • Vücut travmaları: Trafik kazası esnasında meydana gelen çapmalar, doğal afet sonucu meydana gelen düşmeler, yaralanmalar gibi vücut travmaları radyoloji ile ilgili hastalıklar arasındadır. Yumuşak doku zedelenmeleri ve iç organ zedelenmeleri de bu travmalar içerisinde yer almaktadır.
 • Vücutta kitle oluşumları: Vücutta oluşan herhangi bir tümör, fıtık ve vücutta oluşabilecek benzeri kitlelerin tespitinde radyoloji bölümü görev alır. Tümör oluşumları cerrahi müdahale olmadan boyutu ve konumu tespit edilebilir.
 • Eklem ve kemik deformasyonları: Eklem ve kemiklerde zamanla ya da yaşa bağlı olarak eklem ve kemiklerde deformasyonlar oluşabilir. Boyun düzleşmesi ve kireçlenme gibi yaşam kalitesini düşüren eklem ve kemik rahatsızlıkları tanısal radyoloji aracılığı ile kolayca tespit edilebilir.
 • Vücutta olmaması gereken cisimlerin tespiti: Vücutta olmaması gereken cisimlerin tespitinde radyolojiden yararlanılır. Herhangi bir nedenden dolayı vücutta olan yabancı cisimler vücudun neresinde takılı kaldığı ve konumu rahatça gözlemlenir.

İç organlar ile ileli sağlık sorunları: Vücut iç organlarında oluşabilecek kalp damar rahatsızlıkları, sindirim, solunum, böbrek, karaciğer gibi organlarda oluşan sağlık sorunları radyoloji aracılığı ile tespit edilir.

 • Gebelik İzlenimleri: Gebelik süreci boyunca bebeğin gelişimi ultrason yardımı ile kolayca gözlemlenir.

Radyolojinin Kullandığı Araçlar Nelerdir?

Radyoloji tanı ve tedavi için pek çok araç kullanır. Radyoloji pek çok hastalığın teşhisinde bu araçların kullanılması ile uzman hekimler doğru tanıya ulaşırlar. Radyoloji araçlarını radyoloji uzmanları ve teknikerleri tarafından kullanır. Radyoloji bölümünün kullandığı araçlar şunlardır;

 • Röntgen: X ışınları olarak biline röntgen sayesinde kemiklerin görüntüsü, kemiklerin kırık, çatlak durumları tespiti gibi durumlarda X ışınları kullanılır.
 • Bilgisayarlı Tomografi: Temelinde radyolojik olarak X ışınları olan bilgisayarlı tomografi X ışınlarının vücudun belirli bölgelerinin kesitsel görüntülene tekniği ile bilgisayara aktarılmasıdır. X ışınlarından çok daha detaylı görünüm suna bu radyolojik dalgalar sayesinde pek çok rahatsızlık erken dönemde tespit edilebilir. Özellikle onkoloji yani kanser araştırmalarında radyoloji alanında önemli bir teşhis aracıdır. Tümörleri, metastaz oluşum aşamaları, iç organların durumu, damar tıkanıkları gibi durumlarda Bilgisayarlı tomografi oldukça etkilidir.
 • Emar MR: Manyetik ve radyo dalgaları sayesinde vücut yapılarının bilgisayara görüntüsünün aktarılması ile oluşturulur. MR vücutta depolanan hidrojen atomlarının enerjisinden yararlandığı için radyasyona ihtiyaç duyulmaz. MR pek çok hastalığın tanısında özellikle tümör tespitlerinde etkilidir.
 • Ultrason: Ultrason yöntemi vücuda en az zarar veren yöntemdir. Gebelikte dahi kullanıldığı için zararı yoktur. Ultrasonda iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmadığı için herhangi bir zararı yoktur.
 • Mamogram: Meme dokularının X ışınları aracılığı ile görüntülenmesidir. Özellikle meme kanseri erken teşhiste çok önemlidir.
 • Floroskopi: Özelilikle gastrointestinal sistemin ve daralmış damarların hareketli görüntülerinin alınmasını sağlayan floroskopide stent ve kateterler kullanılır.
 • Nükleer Tıp: Son olarak kullanılan nükleer tıp yönteminde hastaya kısa süreli bir radyoaktif madde verilir. Radyoloji alanında önemli bir yeri vardır.

Girişimsel Radyoloji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Radyoloji bölümü bilindiği üzere 2 dala ayrılır. Tanısal ve girişimsel olarak ayrılan radyoloji alanlarında girişimsel radyoloji için cerrah eğitimi alınması gereklidir. Girişimsel radyolojide amaç ameliyatsız bir şekilde damarlara ince kateteller ya da farklı cihazlarla ulaşarak ameliyatsız tedavi sağlamaktır. Bu işlemler yapılırken Manyetik Rezonans, ultrason, bilgisayarlı tomografi ve anjiyografi gibi yöntemler yardımı ile işlemler gerçekleştirilir. Girişimsel radyoloji kendi arasında 2 çeşittir.

 • Damarla ilgili olan
 • Damarla dışı organlar ilgili olarak 2 ye ayrılır.

Damarla ilicili olanlar anjiyografik işlemleri gerektirir. Anjiyografi tıkanmış ya da daralmış damarların açılması için yapılan işlemlerdir. Bunun için hastanın damarlarına balon kateterler ya da stentler aracılığı ile giriş yapılır. Bu girişler kapalı ameliyatlardır. Bir kesi işlemi uygulanmadan damar içerisinden girilmektedir. Damar dışı organlarla ilgili işlemler ise iğne biyopsi denilen işlem uygulanır.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp