Pulmoner-Hipertansiyon-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Pulmoner Hipertansiyon


Pulmoner Hipertansiyon

Pulmoner hipertansiyon rahatsızlığı kalp odacıkları ve akciğerlerde yer alan damarları direkt olarak etkileyen bir tansiyon hastalığı olarak bilinmektedir. Sağ kulakçık ve sol karıncık kısmını etkileyen bu hastalık akciğerlerde bir tansiyon oluşturmaktadır. Kalp ile akciğer arasında yer alan ve kapalı sistem olarak algılanan bu mekanizma doğrudan birbirine bağlıdır. Sistemin bozulmasına yönelik sorun oluşturan pulmoner tansiyon ciddi derece de sorun oluşturabilen bir hastalığın pençesine düşürmektedir.

Pulmoner Hipertansiyon 2022

Vücudun içinde dolaşım sağlayan oksijenin bir anlamda kısıtlı hale gelmesi olarak nitelendirilen bu durum neticesinde bazı belirtiler sık şekilde oluşmaya başlayabilir. Kalbin sağ üst odacık kısmına yönlendirilen oksijen dolaşımı tamamlama ardından akciğerlere gönderilmektedir. Kalbin sağ alt odacığı olarak yorumlanan bu kısım da akciğerlerin pompalama sistemi sayesinde işlev tamamlanmaktadır. Pulmoner hipertansiyon hastalığı nedeniyle oluşan durum akciğerlerde yer alan damarların tıkanma hali olarak bilinmektedir.


Gittikçe daralmaya başlayan damar biçimi belli bir süre sonra kan pompalayamaz hale gelir. Akciğerlerde oluşan basınç yükseldikçe tıkanma ile birleşen durum sonucu kalp kan pompalanması amaçlı daha fazla baskı hissetmeye başlayacaktır. Bu doğrultuda oluşan hipertansiyon kalp kaslarının zayıflamasına sebebiyet vermektedir. Oluşan durum sonucu kalbin hızla yorulması öne çıkan sorunlardan biri olarak gözlemlenmektedir. Ayrıca kalbin bozulmasına sebep olan bu durum beraberinde kalp ile ilgili tahribatlar da yaratabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuPulmoner Hipertansiyon Nedir?

Pulmoner hipertansiyon kalp kaslarını zayıflatan ve akciğerlerde yüksek tansiyon oluşturan bir hastalık olarak bilinmektedir. Kalbin zayıflaması nedeniyle hızlı şekilde yorumla hali ve beraberinde iş yapılma sonrası nefes nefese kalınması bu hastalığın en belirgin sonuçlarıdır. Ayrıca çok ciddi bir hastalık olması ani ölümlerin oluşması nedeniyle saptanmış durumlar arasında yer almasına sebep olmaktadır.

Pulmoner hipertansiyon hastalığına neden olabilecek birçok durum vardır. Bu durumların hangisinin sebep olduğunu bulmak hastalığın ön adımlarında etkin rol oynamaktadır. Ayrıca kişinin klinik öyküsü de pulmoner hipertansiyon hastalığı altında doğru bir şekilde incelenmesini gerektirmektedir.

Pulmoner hipertansiyon hastalığı yaşayan kişilerin rahat nefes alıp verememesi kalbin baskı altında kalıp zor bir şekilde kan pompalaması sebebiyle oluşur. Kalp ile akciğerler arasında önemli bir bağlantı oluşturan damar yapısının kalınlaşması nedeniyle kalp kasları da zayıflamaya başlamaktadır.

Kalp kası zayıfladıkça kişinin kendini kronik bir şekilde sürekli olarak yorgun hissetmesi gözlemlenmiş durumlar arasında öne çıkmaktadır. Normal bir iş yapma sonrasında dahi oluşan bu durum konuşurken bile görülebilmektedir. Bu hastalık kontrol altına alınamadığı vakit geç kalınmış tedaviler nedeniyle olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Hastalığı tetikleyici durumlarda ısrarcı davranan kişiler ise yaşadığı sorunu tam olarak algılayamadığından hastaneye gitmemektedir. Bu durum sonucu ani gelişen olumsuz durumlar korkutucu rol oynayabilmektedir. Genellikle ani şekilde yaşanan nefes durgunları neticesinde hastaneye giden kişilerin tıbbi öyküsü dinlendiğinde ortaya çıkan durumlar çok çarpıcı olabilmektedir.Pulmoner Hipertansiyon Nedenleri

Pulmoner hipertansiyon nedenleri arasında sayılan ilk durum kanın akciğer damarlarına zor bir şekilde akmaya başlaması ve kalbin olumsuz yönde etkilenerek zayıflaması olarak görülmektedir. Fakat bu hastalığı tetikleyen durumlar çok fazladır.

Özellikle sıralanacak pulmoner hipertansiyon nedenleri şu şekilde belirtilmektedir.

 • KOAH
 • Ailenin geçmişinde pulmoner hipertansiyon görülmesi
 • Obezite hastalığı
 • Obstrüktif uyku apnesi oluşması
 • Yaş ve cinsiyet özelliği ( özellikle kadınlarda görülme oranı çok yüksektir)
 • Bağ ve doku hastalıkları
 • Vakum kuvvetinin bozulması nedeniyle oluşan sol kalp diyastolik disfonksiyonu
 • İnterstisyel akciğer hastalıkları (akciğerde yer alan dokuların sertleşip kalınlaşması ile bozulma yaşanması)
 • Pulmoner tromboemboli rahatsızlığı
 • Akciğer tutması olarak adlandırılan sarkoidoz rahatsızlığı
 • Kırmızı kan hücrelerinde azalma yaşanması sonucu orak hücre hastalığı

Yukarıda sıralanmış nedenler pulmoner hipertansiyon hastalığını tetikleyen veya başlatan durumlar olarak gözlemlenmektedir. Akciğer sistemi içinde yer alan kan miktarı kişinin vücudunda topladığı karbondioksiti toplayıp bırakması sonucu oksijen alması ile işlevini tamamlamaktadır. Bu düzeni bozan hastalığın yarattığı etkiler olumsuz bir şekilde kişinin yaşamını ve yaşamsal faaliyetlerini tümden etkilemektedir.

Aynı zamanda risk faktörleri sayılan durumlarla birleşen sonuçları ise oldukça yıpratıcı olmaktadır. Özellikle bu hastalığa bağlı olarak yaşanan ölüm sayıları giderek artış göstermektedir. Bu sebeple pulmoner hipertansiyon rahatsızlığını tetikleyebilecek riskler göz ardı edilmemesi gerekmektedir.Pulmoner Hipertansiyon Tanı Yöntemleri

Pulmoner hipertansiyon hastalığının tanı yöntemleri arasında çeşitli uygulamalar yer almaktadır. Fakat geçmiş fiziki muayeneler esnasında erken teşhis yapılmasının zor olduğu bir hastalık olduğunu da belirtmek gerekir. Kişinin farklı semptomlar yaşaması veya ağırlaşması halinde tanı konulması oluşan rahatsızlığın saptanmasında rol oynamaktadır. Pulmoner hipertansiyon tanı yöntemleri sırasıyla şu şekildedir.

Elektrokardiyogram olarak EKG ile kalbin elektriksel bir şekilde hareketlerinin saptanması ve ritim tespitlerinin yapılması
İnce damar yapısı ve kalbin genişlemiş görüntüsünü anlayabilmek açısından akciğer röntgeni çekilmesi
Ekokaardiyogram olarak yapılan tanı yönteminde kalbin hareketli halinin ultrason şeklinde çekilmesi ( bu ultrason çekimlerinde oluşan pulmoner hipertansiyon hastalığının hangi sebepli olduğunun bulunması)
BNP testi yapılması sayesinde hasta üzerinde oluşan durumların izlenip kontrol edilmesi ve d-dimer testi yapılması
Akciğerlerde bulunan hava rezervlerinin ölçülmesi açısından solunum fonksiyon testlerinin yapılması
Akciğer tomografisi ya da başka bir deyişle bilgisayarlı tomografi çekilerek hassas görüntü ve bulguları saptamak
En son olarak uygulanan tanı yöntemi kişinin hastalık döneminde ne derece hareket edip edemediği konusunda egzersiz testlerinin yapılmasıdır.

Yukarıda sıralanan tanı koyma yöntemleri arasında en son olarak uygulanılan aşama ortalama 6 dakikalık yürüyüş testleri, efor testi, Kardiyopulmoner egzersiz testi ve kardiyak kateterizasyon olarak uygulanmaktadır. Egzersiz testleri de pulmoner hipertansiyon rahatsızlığında önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda hastanın genel kontrolü olarak ta yorumlanmaktadır. Bu sebeple pulmoner hipertansiyon yaşayan kişiler için tanı yöntemleri kısmen biraz uzun sürebilmektedir.

Yavaş ilerleyen bir rahatsızlık türü olması nedeniyle anlaşılamayan durumlar beraberinde farklı olumsuzluklar doğurabilir. Bu yüzden farklı semptomlar gözlemlediğiniz vakit en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerektiğinizi unutmamalısınız.Pulmoner Hipertansiyon Tedavi Yöntemleri

Pulmoner hipertansiyon tedavi yöntemleri arasında ilk olarak bu rahatsızlığa sebebiyet veren duruma yönelen hekimin hastaya uygun bir tedavi uyguladığı öne çıkmaktadır. Çünkü oluşabilecek hastalıkla ilgili risk faktörleri de önemli rol oynamaktadır. Her hastalığın belirtisi, nedenleri ve oluşturduğu durumlar farklı olabilmektedir. Bu nedenli doğru tanı sonrası kişinin yaşadığı hastalık durumuna göre tedavi başlatılmaktadır.

Pulmoner hipertansiyon tedavilerinde genellikle kas gevşetici ilaçlar ile tedavi süreci başlamaktadır. Kalp kaslarının pompalama seviyesini arttıran ilaçlar bazen etkili olurken ilerleyen süre zarfında etkisi azalabilmektedir. Böyle durumlarda yeterli bir şekilde kan pompalamayan kalp ve solunum güçlüğü çekmeye başlayan hastalar için cerrahi işlemler öne çıkabilmektedir.

Sadece akciğer veya kalp-akciğer nakilleri de yapılan işlemlerle birlikte hasta tekrar eski sağlığına kavuşmaktadır. Fakat bu nakiller her zaman kolay bir şekilde olmadığından mevcut halde hastalığı yaşayan birçok kişinin nakil sırası beklediği de unutulmamalıdır. Bu tedavinin yanı sıra ilaç kullanımı süresinde hekiminizin belirleyeceği bazı tedaviler ise egzersiz olarak bilinmektedir. Özellikle ritimli yürüyüş yapılması hipertansiyon açısından önemli rol oynamaktadır. Çünkü yürüyüş esnasında kalbin kan pompalaması ve akciğerlere solunan havanın bol oksijen içermesi kişinin sağlığına iyi gelmektedir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp