Pulmoner-Fibrozis-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Pulmoner Fibrozis


Pulmoner Fibrozis

Pulmoner fibrozis hastalığı akciğerlerde yer alan hava keseciklerinin sertleşmesi veya kalınlaşması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir. Kan ile gaz geçişlerini zorlaştıran aşırı kalınlaşma durumu vücudun oksijen ihtiyacını alamamasını sağlamaktadır. Bu nedenle ortaya çıkan hastalık pulmoner fibrozis olarak tanımlanır. Pulmoner fibrozis hastalığının genel nedenleri arasında pek çok farklı hastalık öne çıkabilmektedir.

Pulmoner Fibrozis 2022

Fakat tam anlamıyla nedeni bilinmeyen hastalığın kişinin yaşam kalitesini hızla düşürdüğü bilinmektedir. Pulmoner fibrozis hastalığının diğer adı akciğer sertleşmesi veya kalınlaşması olarak tabir edilmektedir.

Akciğerlere solunan havanın rahat bir şekilde alınıp verilememesi kaynaklı oluşan durum neticesinde hastanın günden güne değişen hali öne çıkan durumlar arasındadır. Ayrıca öne çıkan durumlar hastalığın belirtileri olarak ta görülmektedir.

Vücutta yer alan dokuların tam anlamıyla oksijen ihtiyacını karşılamasını engelleyici bir durum olarak öne çıkan pulmoner fibrozis hastalığı, kişilerin hayatlarını olumsuz derece de etkilemektedir. Özellikle genel belirtilerinde öksürük şikâyetleri çok sık baş göstermektedir.


Bu nedenle oluşabilecek belirtilere ek olarak mevcutta var olan hastalık gruplarına da bakılması gerekmektedir. Özellikle ilk sırada yer alan hastalık tiplerinden Romatoit artrit rahatsızlığı akciğer sertleşmesi yapabilen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Ayrıca kronik bir rahatsızlık olduğu için yaşamsal faaliyetleri de durdurmasıyla öne çıkmaktadır. İki hastalık birleştiği vakit hastanın genel şikâyetleri de aynı orantıda ikiye katlanabilmektedir. Bu nedenle ortak belirtilerin baz alındığı durumlara dahil edilecek pek çok belirti de ortaya çıkabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuPulmoner Fibrozis Nedir?

Pulmoner fibrozis hastalığı bazı hastalıklara bağlı gelişebilen veya kendiliğinden bazı sebepler nedeniyle ortaya çıkabilen akciğer sertleşmesi olarak ifade edilen hastalık türüdür. Küçük hava keseciklerinde oluşan kalınlaşma sorunu ile kan ile gaz geçişlerinin sağlanmasını engelleyici bir hastalıktır. Ayrıca vücudun tümden oksijen ihtiyacını da engellemektedir.

Özellikle nefes yollarında oluşan belli başlı belirtiler pulmoner fibrozis hastalıklarına bağlı belirtiler olarak yorumlanabilmektedir. Fakat akciğer hastalık çeşitleri kendi içinde farklı seçenekler ile karşılaştırıldığı vakit benzer belirtilerde gösterebilmektedir. Bu nedenle var olan hastalıkla ilgili doğru tetkikler yapılması gereklidir.

Pulmoner fibrozis rahatsızlığı alveol keselerinin kalınlaşması neticesinde uzun süreli sıkıntılar yaşatması ile bilinen rahatsızlıktır. Türkçe tabiri ile akciğer sertleşmesi veya kalınlaşması olarak yorumlanan bu hastalığın farklı durumlara yönelik tetiklenme hali bulunmaktadır.

Sigara kullanımının yanı sıra yoğun şekilde radyasyonlu ortamlarda bulunmanın neticesinde de geliştiği bilinen bir hastalık türüdür. Kişinin yaşam tarzı ile ilgili bir hastalık olarak bağdaştırılması bundan kaynaklıdır. Hastalığın oluşturduğu durumlara ek olarak kullanılan tiner bazlı ürünler, petrol veya ağır metallerle elde edilmiş kimyasal deterjanlar ve bazı ilaçların kullanımı halinde de kendiliğinden geliştiği bilinen bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle kullanılan ürünler veya bulunulan ortamların sıklık derecesi de hastalığın oluşumunda önemli katkı yaptığı bilinir.Pulmoner Fibrozis Nedenleri

Pulmoner fibrozis hastalığının tam olarak belli bir nedeni yoktur. Fakat idiyopatik nedenler olarak öne çıkan bazı hastalık grupları ve durumlar hastalığın oluşumunda önemli role sahiptir. Genel nedenleri arasına giren bazı hastalık çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Romatoit artrit ( eklem iltihaplanması ve tutulumları)
 • Skleroderma
 • Kelebek hastalığı (lupus)
 • Kas hastalıklarına bağlı gelişen durumlar
 • Silika ve asbest içerikli kullanımlara ve ortamlara maruz kalınması
 • Metal ve kömür tozları
 • Çevresel tahriş olarak adlandırılan birçok duruma maruz kalma
 • Sigara
 • İlaç
 • Radyasyon

Yukarıda sıralanan durumlar pulmoner fibrozis ile yakından alakalı olan hastalık çeşitleri ve durumlar olarak sıralanmıştır. Bu hastalığın oluşma nedenleri arasında son yıllarda gelişen teknolojik ürünlerde eklenebilmektedir. Çünkü bu ürünlerin kullanımı neticesinde radyasyon oranı da yüksek seviyede çoğalmaktadır.

Yapılan her uygulama günden güne hastalığın belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Bu sayede kişiyi her geçen gün zorlayıcı etkenler öne çıkmaktadır. Bununla birlikte birçok akciğer hastalıklarına sebebiyet vermesi ile bilinen sigara kullanımları pulmoner fibrozis hastalığında çok önemli etkin bir madde olarak bilinmektedir.

Sağlıklı bir bireyin sigara kullanmaya başlaması ile birlikte gözlemlenen ilk durum tansiyonun dengesiz bir hale gelmesidir. Çünkü akciğerlerin hasar görmesine sebebiyet veren bir durumdur. Oksijen yerine karbondioksit solunması halinde kişide anlık olarak bayılma bile görülebilmektedir. Bu nedenle her geçen gün artış gösteren sigara kullanımları beraberinde çeşitli akciğer hastalıklarını geliştirmektedir.Pulmoner Fibrozis Belirtileri

Pulmoner fibrozis rahatsızlığı ilk başlarda pek fazla belirti vermeyen veya yavaş ilerlediği bilinen rahatsızlık olarak yorumlanmaktadır. Fakat ileri boyutlara ulaştığı vakit yaşamsal faaliyetleri kısıtlayıcı bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Özellikle sıralanan belirtileri ise şu şekildedir.

 • Her geçen gün şiddetini arttıran öksürük tipi
 • Yorgun hissetme
 • Yavaş ilerleme gösteren halsizlik durumları
 • Nefes darlığı oluşturması
 • Göğüs ağrısı yaşamaya başlama özellikle çarpıntı veya batma hissi olarak yorumlanan ağrı tipleri
 • Açıklanamaz şekilde gelişen kilo kaybı
 • İştahsızlık başlaması ve çomaklaşan parmak şekilleri

Yukarıda sıralanan belirtiler pulmoner fibrozis rahatsızlığında kendini göstermesi ile öne çıkan durumlardır. Bu durumlara ek olarak bazı spor faaliyetleri esnasında aşırı derece zorlanma yaşanması hastalığı tetikleyen ve de hızlandıran boyutlara ulaştırdığı bilinmektedir. Ayrıca sigara kullanımından kaynaklı gelişen akciğer tahribatı nedeniyle özellikle gece boyu yaşanan öksürük çeşitleri sıkça gözlemlenmiş belirtiler ve şikâyetler arasında yer almaktadır.

Öksürüğün başlaması ile birlikte oluşan nefes darlığı süre gelen şikâyetlerinde artış göstermesine neden olmaktadır. Özellikle hastaların büyük bölümü bu şikâyetler eşliğinde sağlık kurumlarına gitmektedir.Pulmoner Fibrozis Tanı Yöntemleri

Pulmoner fibrozis hastalığı akciğer hastalıkları ile bağdaştırılan bir hastalık olduğundan çok kapsamlı incelenmesi gereken tetkikler ile saptanmaktadır. Ayrıca hekimin fiziki muayenesi esnasında hastanın tıbbi geçmişi ve yaşadığı hastalıklara bağlı şikâyetleri de genel olarak dinlenmektedir. Fiziki muayene sonrasında ise uygulanan tanı yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Akciğer röntgeni
 • Kan testi
 • Arteriyel kan gazı
 • Solunum fonksiyonu testi
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Bronkoskopi
 • Cerrahi işlem olarak bilinen biyopsi

Yukarıda sıralanmış tanı yöntemleri pulmoner fibrozis hastalığının doğru saptanması konusunda uygulanan yöntemler olarak bilinmektedir. Çünkü akciğer hastalıkları birbirine benzer belirtiler gösterebildiğinden ayrıntılı testler ile tanı konulmaktadır.Pulmoner Fibrozis Tedavi Yöntemleri

Pulmoner fibrozis tedavi yöntemlerinde ilk olarak tanı sonuçlarına göre ilerleyen tedaviler uygulanmaktadır. Oluşan bulguların tek bir nedenle veya birkaç hastalık ile birleşmesi sonucu oluşup oluşmadığına bakılarak uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

İlk olarak pulmoner rehabilitasyonlarda bulunan fizyoterapistler ile bağlantıya geçilerek hastanın durumuna göre uygun tedavi programı düzenlenmektedir. İkinci olarak hekim kararı sonucu kimyasal ürünlerin tümünden ve sigara kullanımında uzaklaşılması gerekmektedir.

Alveol duvarların kalınlaşması sonucu oluşan bir hastalık olmasından dolayı ilaç tedavisi başlatılmaktadır. Beraberinde bağışıklık sistemi düşük seviyeye gelmişse bağışıklığı güçlendiren takviyeler yapılmaktadır. Bununla birlikte nefes darlığı oluşturması sebebi ile oksijen tedavileri yapılır. Son olarak ise ileri boyuta ulaşmış pulmoner fibrozis hastalığı yaşayan kişilere akciğer nakli tedavisi önerilmektedir.

Son durum cerrahi operasyon olup önceki tedavi şekillerine olumlu cevap vermeyen hastalar için uygulanmaktadır. Bu nedenle son kısma ilerlemeden önce kişinin kendi yaşam tarzına özenmesi gerektiğinin altı çizilmektedir. Çünkü hastalığın oluşumu ve ilerlemesi kişisel bağımlılıklara bağlı olarak ta pekişmektedir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp