PRP-Dora-Hospital-1200x679.jpg
PRP

PRP işlemi genel olarak kişilerin kendi kanlarında yer alan trombosit maddeleriyle farklı amaçlarla yapılan tedavileri olarak tanımlanmaktadır. Bu tedavi şeklinde kan tedavi işlemi yapılacak bireyin kendisinden alınmaktadır. Bu tedavinin ana özelliklerinden bir tanesi de bu durum ortaya çıkarmaktadır. Bireyden alınan kan ise yine farklı teknik ve cihazlar yardımıyla değişik uygulama ve işlemlerden oluşan bir takım çalışmalara tabi tutulmaktadır.

Daha sonra ise bu trombosit kişide planlanan ve gerek duyulan farklı dokulara enjeksiyon yardımıyla verilmektedir. Bu tedavi şekli plazma uygulaması veya tedavisi olarak da isimlendirilmekte ve farklı amaçlarla kişiler üzerinde uygulanabilmektedir. Özellikle farklı türde yaşanan sağlık sorunları ya da benzer sorunların çözümünde ise günümüzde kullanılan tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.



Genel Tanıtım

PRP tedavisi Platelet Rich Plasma isimlerinin baş harflerinin kısaltılmasıyla elde edilen bir tanım olarak ifade edilmektedir. Açılımı ise bireyin sahip olduğu kendi kanının içinde yer alan özel unsurların kullanılması yöntemiyle tedavisi edilmesi olarak açıklanmaktadır. Bu nokta da kişilere ayrıştırıldıktan ve farklı işlemlerden geçirildikten sonra verilen ana madde ise kandan ayrıştırılmış olan zengin plazma olmaktadır.

Plazma olarak tanımlanan bu özel madde ise özellikle kanın yerinde ve uygun olarak pıhtılaşmasını sağlayan özelliklere sahip olan bir madde olarak tanımlanmaktadır. Bu sayede istenilen bölgeye uygulanan tedavi ile kişinin mevcut olan bazı sorunları için çözümler üretilebilmektedir. Yine kişilere enjekte edilen bu madde hücreleri geliştirebilmekte ve onların beslenmesini de hızlandırabilmektedir.

PRP uygulaması ile elde edilmek istenen farklı sonuçlardan bir tanesi ise özellikle sorunlu doku bölgelerinde yer alan hücrelerin tekrar sağlıklı ve normal olmalarını sağlamak olmaktadır. Bu sayede bozulan dokular hücrelerin tekrar sağlıkla gelişmeleri ile tekrar eski sağlıklı formlarına geri dönebilmektedirler. Yine farklı etkilerle hastalanan ya da zarar görmüş olan doku yapıları bu tedavi şekli ile hızlı ve etkili olarak düzeltilmeye de çalışılmaktadır.

Bu plazma tedavisi yine özellikle farklı bölgelerde görülen ya da ortaya çıkan enfeksiyon gibi sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması amacı ile de uygulanabilmektedir. Trombositlerin vücut ve dokular üzerinde önemli faydalı etkileri de bulunmaktadır bu tedavi ile verilen bu maddeler ile de bu olumlu etkilerin ortaya çıkarılması da sağlanmaya çalışılmaktadır.


PRP Bilgi Formu



Nasıl yapılır?

PRP uygulaması ise temel olarak farklı aşama ve süreçlerden meydana gelen bir tedavi bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bu süreçler ise sırayla ve birbirini takip ederek uygulanmaktadır ve sonuç olarak tedavi işlemleri tamamlanmaktadır. Bu sayede hedeflenen bölgeye ya da dokuya verilen plazma ve trombosit maddeleri ile kişinin dokularının tekrar sağlıklı hale gelmesi de amaçlanmaktadır.

Bu noktada hazırlanacak olan etken maddenin ne kadar olacağı ve dozunun toplam miktarı gibi konularda uygulama alanına ve büyüklüğüne göre de değişebilmektedir. İşlemler sırasında izlenen yol ve aşamalar ise uzmanlar tarafından planlanmakta ve yürütülmekte olan faaliyetler olarak ilerlemektedir. Bu nokta da işlemde ki en önemli amaçlardan biri ise plazmanın beklenen etkileri kısa süreler içinde enjekte edildiği dokularda göstermesi noktası olmaktadır.

PRP işlemi ilk olarak hastanın kanının belirlenmiş olan miktarda alınması uygulaması ile başlamaktadır. Bu aşamada alınacak kan miktarı belirtildiği gibi işlemin uygulanacağı bölge ile direk ve doğrudan bir ilgisi de bulunmaktadır. Bu aşamadan sonra ise alınan kan uygun bir kan tüpünün içine konulmaktadır. Bu işlemden sora ise aşıl işlem olan kanın trombositlerinin ayrılması işlemlerine geçilmektedir. Bu aşamada kullanılan ayrıştırma cihazları ile alınmış olan kan kendisini oluşturan birleşen maddelerine ayrılmaktadır.

Bu ayrılma sonrası ise trombositler elde edilmektedir. Yine bu trombosit yapılarının farklı faydalarından biri olarak ise hücre yapılarının ihtiyaç duyduğu faktörleri sağlamaları olarak açıklanmaktadır. Ayrıştırma işlemleri bittikten sonra ise farklı işlemler sonucunda elde edilen plazma maddesi kişiye tekrar verilmek üzere hazır hale getirilmektedir.

PRP işlemi ise yapılacağı alana göre farklı dozlarda ve yoğunluklarda yapılabilmektedir. Tendonlar için hazırlanan miktarlar ile saç dökülmesi gibi sorunlar için hazırlanmış olan plazma miktarları aralarında miktar bakımından farklılıklar taşımaktadır. Farklı amaçlarla yapılabilen bu tedavi özelliği olan işlemler için kandan trombosit yapıların ayrıştırılması işlemleri de ortalama olarak on ya da on beş dakika gibi zamanlar sürebilmektedir.

Tendon bölgeleri için yapılan tedavi işleminden önce ise enjeksiyonun yapılması gereken uygun bölgenin belirlenmesi de gerekmektedir. Bu belirleme çalışmaları için ise bazı durumlarda farklı teknik ve görüntüleme imkânlarında da yararlanılmaktadır.Bu sayede işlemin yapılacağı bölge de son derece net ve doğru olarak tespit edilip, gerekli plazma yapısı doku bölgesine enjekte edilebilmektedir.



Nerelerde Kullanılır?

PRP işlemleri ya da tedavisi ise oldukça farklı durumlar ve yaşanan sağlık sorunları için kullanılabilen özellikleri olan bir uygulamalar bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsam da yaşanan farklı cilt sorunları ya da farklı doku hasarları için uzman hekimler bu yöntemi hastalarına uygulamaya karar verebilmektedirler.

Farklı unsurlar bakımından ise bu teknikle uygulanan tedavi yöntemleri uygulanma zamanı bakımından ise son derece yeni tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu durumda etkilerinin kesinliği ve olası sonuçları ile ilgili çalışmaların devam etmesi gibi durumları ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca uygulanan tekniklerin sonuçları bakımından da ayrıca değerlendirilmeleri ve kişilere göre ortaya çıkardıkları sonuçlarında gözlenmeleri yapılmaktadır.

PRP yani zenginleştirilmiş trombosit ve plazma tedavisi kişiler üzerinde farklı alan ve bölgelerde oluşan sorunlarda tercih edilebilmektedir. Bu kapsamda genel olarak en fazla bu uygulamanın tercih edilip uygulandığı sorun ve rahatsızlıklar ise şu şekilde sıralanabilirler;

Cilt ve deri dokusunun gençleştirilmesi, bu tür uygulamalarda özellikle yaşa bağlı olarak gelişebilen kırışıklık yapıları düzeltilmeye çalışılmaktadır.
Kalıcı cilt izlerini ortadan kaldırılması
Kireçlenme rahatsızlığı, bu sorunu yaşayan kişilerde ise uygulama genel olarak kalçalar ya da diz eklemleri gibi bölümlere yapılmaktadır.
Saç dökülmesi, saç dökülmelerinde ise bu enjeksiyonlar kişinin saç derisine yapılmaktadır.
Ameliyatlara bağlı gelişen sorunların çözümü
Tendon sakatlık ve oluşan yaralanmaları



Tedavi Yöntemleri

PRP ile uygulanan tedavi yönteminde temel uygulama önce kanın trombositlerinin alınması daha sonrası zenginleştirilmiş plazmalarında hasta olan kişilere enjekte edilmesi şeklinde olmaktadır. Bu noktada çıkış noktasını ise bireyin kendi kanı içinde ki faydalı ve etkili maddelerle tekrar sağlığına kavuşması noktası oluşturmaktadır. Bu şekilde hücrelerin yapıları güçlendirilmek ve aynı zamanda protein ve benzeri açılardan da desteklenmek istenmektedir.

Yapılacak olan uygulamanın kaç kere tekrarlanması ya da başka bir ifade ile kaç seans sürmesi gerektiği de değişkenlik gösterebilmektedir. Bu noktada bu unsurları belirleyen önemli başlıklardan bir tanesi ise uygulanacak alanın neresi olduğu durumu olmaktadır. Yine iyileşme ve etki gösterme süreleri de hem kişilere göre hem de uygulamanın miktarına göre değişik süreler alabilmektedir.

PRP işlemleri de farklı tıbbi işlem ve uygulamalar gibi farklı olumsuz yan etkiler oluşturabilme durumlarına sahip olabilmektedir. Uygulama yönteminin temelinde enjeksiyon tekniğinin olması durumu da farklı risk unsurlarının meydana gelebilmesine neden olabilmektedir. Bu noktada bu işlemler sonrasında oluşabilecek bazı olumsuz yan etki ve risk durumları ise şunlar olabilmektedirler;

Dokularda farklı hasar durumlarının olabilmesi
Yine işlem bölgelerinde kanamalar oluşabilmesi
Sinir yapıları üzerinde hasarlar meydana gelebilmesi
Enfeksiyon oluşabilmesi


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp