Presbiyopi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Presbiyopi


Presbiyopi

Presbiyopi, yaşla birlikte ortaya çıkan yakın odaklanma yeteneğinin normal kaybıdır. Çoğu insan, 40 yaşından sonra, telefonlarındaki metin mesajları da dahil olmak üzere, küçük yazıları net bir şekilde görmekte zorlanmaya başladıklarında, presbiyopinin etkilerini fark etmeye başlar.

Kişiler daha önce hiç görme problemi olmasa bile presbiyopiden kaçamaz. Uzağı göremeyen insanlar bile, her zamanki gözlüklerini veya kontakt lenslerini taktıklarında yakın görüşlerinin bulanıklaştığını fark edeceklerdir.

Presbiyopi 2022

Presbiyopi yaşlandıkça gözlerde oluşan normal değişiklik olsa da, genellikle önemli ve duygusal bir olaydır çünkü göz ardı edilmesi imkansız ve saklanması zor bir yaşlanma belirtisidir.

Dünyanın görme bakımına erişimin olmadığı bölgelerinde, presbiyopi bir rahatsızlıktan çok daha fazlasıdır, insanların yaşam kalitesini ve üretkenliğini azaltan görme bozukluğunun önde gelen nedenlerinden biridir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuPresbiyopi Belirtileri

Presbiyopi yavaş yavaş gelişir. Bu belirti ve semptomları kişiler 40 yaşından sonra ilk kez fark edebilir:

  • Harfleri daha net hale getirmek için okuma materyalini daha uzakta tutma eğilimi
  • Normal okuma mesafesinde bulanık görme
  • Okuduktan veya yakın çekim yaptıktan sonra göz yorgunluğu veya baş ağrısı

Yorgunken veya loş ışıklı bir alandayken bu semptomların daha kötü olduğunu fark edilebilir.Presbiyopi Nedenleri

Bir görüntü oluşturmak için göz, nesnelerden yansıyan ışığı odaklamak için korneaya ve lense güvenir. Nesne ne kadar yakınsa, mercek o kadar fazla esnemektedir.

Kornea, gözün berrak, kubbe şeklindeki ön yüzeyidir.
Lens, yuvarlak ve kavisli bir yapıdadır.
Bu yapıların her ikisi de görüntüyü gözün arka duvarında bulunan retinaya odaklamak için göze giren ışığı büker (kırar).

Lens, korneadan farklı olarak biraz esnektir ve etrafını saran dairesel bir kas yardımıyla şekil değiştirebilir. Uzaktan bir şeye bakıldığında dairesel kas gevşer. Yakındaki bir şeye bakıldığında kas daralır ve nispeten elastik merceğin eğilmesine ve odaklanma gücünü değiştirmesine izin verir.

Presbiyopi, yaşlanma ile birlikte göz merceğinizin sertleşmesinden kaynaklanır. Lens daha az esnek hale geldikçe, yakın çekim görüntülere odaklanmak için artık şeklini değiştiremez. Sonuç olarak bazı görüntüler odaklanamaz ve bulanık görüşe neden olur.Presbiyopi Tanı Yöntemleri

Presbiyopi, bir takım muayeneler ile teşhis edilebilmektedir (Kırılma değerlendirmesi ve temel göz muayenesi gibi).

Kırılma değerlendirmesi, miyopluk veya hipermetropluk, astigmat veya presbiyopi olup olmadığını belirler. Doktor çeşitli aletler kullanabilir ve uzak görüşü, yakın görüşü test etmek için kişinin birkaç mercekten bakmasını isteyebilir.

Göz doktoru muhtemelen göz sağlığı muayenesi için göz bebeklerinizi genişletmek için gözlerinize damlalar damlatmaktadır. Bu, muayeneden birkaç saat sonra gözleri ışığa daha duyarlı hale getirebilir. Dilatasyon, doktorunuzun gözlerin içini daha kolay görmesini sağlar.Presbiyopi Tedavi Yöntemleri

Presbiyopi tedavisinin amacı, gözlerin yakındaki nesnelere odaklanamamasını telafi etmektir. Tedavi seçenekleri arasında düzeltici gözlükler (gözlük camları) veya kontakt lens takmak, kırma ameliyatı olmak veya presbiyopi için lens implantları almak yer alır.

Gözlük

Gözlükler, presbiyopinin neden olduğu görme sorunlarını düzeltmenin basit ve güvenli bir yoludur. Presbiyopi geliştirmeden önce iyi, düzeltilmemiş görüşe sahip kişiler okuma gözlüğü kullanabilir. Yine de doktor ile konuşulmalıdır. Okuma gözlüklerini seçerken:

Daha düşük dereceden başlayarak rahatça okumayı sağlayan büyütme oranını bulana kadar farklı dereceleri deneyin.
Her çifti rahat bir mesafede tutulan okuma materyali üzerinde test edin

Okuma gözlükleri yetersizse miyopluk, hipermetropluk veya astigmatizm için reçeteli düzeltici lenslere ihtiyaç varsa, presbiyopi için reçeteli lenslere ihtiyaç olacaktır.

Seçenekler şunları içerir:

  • Reçeteli okuma gözlükleri
  • Çift odaklı gözlükler
  • Üç odaklı
  • Aşamalı multifokaller
  • Ofis aşamaları


Kontak lens

Gözlük takmak istemeyen kişiler, presbiyopi nedeni olduğu görme sorunlarını iyileştirmek için genellikle kontakt lens denerler. Göz kapakları, gözyaşı kanalları veya göz kuruluğu gibi gözlerin yüzeyleriyle ilgili belirli rahatsızlıkları varsa bu seçenek hasta için doğru olmayabilir.

Birkaç lens türü mevcuttur:

Bifokal kontakt lensler. Bifokal kontakt lensler, her temasta mesafe ve yakın çekim düzeltme sağlar. Bir tür bifokal mercekte, merceğin göze doğru şekilde yerleştirilmesi için merceğin alt, okuma kısmı ağırlıklandırılır. Daha yeni bifokal kontakt lens türleri, her bir lensin kenarları (çevresi) boyunca bir tür düzeltme ve lenslerin merkezinden başka bir düzeltme türü sunar.

Monovizyon kontakt lensler. Monovizyon kontaklarla, bir gözde (genellikle baskın gözde) uzak görüş için bir kontak lens ve diğer gözde yakın görüş için bir kontak lens takılmaktadır.

Değiştirilmiş monovizyon. Bu seçenekle, bir göze bifokal veya multifokal kontakt lens ve diğerine mesafe için ayarlanmış bir kontak lens (genellikle baskın göze) takılır. Her iki göz mesafe için ve bir göz okumak için kullanılır.Refraktif cerrahi

Refraktif cerrahi, korneanın şeklini değiştirir. Presbiyopi için, bu tedavi baskın olmayan gözünüzde yakın plan görmeyi iyileştirmek için kullanılabilir ( Monovizyon kontakt lens takmak gibi ). Ameliyattan sonra bile yakın çekim için gözlük kullanılması gerekebilir.

Bu prosedür geri döndürülemez olduğundan kişi göz doktoru ile olası yan etkiler hakkında konuşmalıdır. Ameliyata başlamadan önce bir süre monovizyon kontakt lenslerin kullanımı önerilebilmektedir.
Presbiyopi için refraktif cerrahi prosedürler şunları içerir:

İletken keratoplasti. Bu prosedür, kornea etrafındaki küçük noktalara ısı uygulamak için radyofrekans enerjisi kullanır. Isı, korneanın kenarının hafifçe küçülmesine, eğriliğini (dikliğini) ve odaklanma yeteneğini artırmasına neden olur. İletken keratoplastinin sonuçları değişkendir ve uzun süreli olmayabilir.

Lazer destekli yerinde keratomileusis (LASIK). Bu prosedürle, göz cerrah korneanın derinliklerine ince, menteşeli bir kanat yapar. Daha sonra kubbeli şeklini dikleştirmek için korneanın iç katmanlarını çıkarmak için bir lazer kullanır.
LASIK ameliyatından iyileşme genellikle diğer kornea ameliyatlarından daha hızlı ve daha az ağrılıdır.

Lazer yardımlı subepitelyal keratektomi (LASEK). Cerrah, yalnızca korneanın dış koruyucu kaplamasında (epitel) ultra ince bir flep oluşturur. Daha sonra, korneanın dış katmanlarını yeniden şekillendirmek, eğrisini dikleştirmek için bir lazer kullanır ve ardından epitelyumu değiştirir.

Fotorefraktif keratektomi (PRK). Bu prosedür LASEK’e benzer, tek fark cerrahın epitelyumu tamamen çıkarması ve ardından korneayı yeniden şekillendirmek için lazeri kullanmasıdır. Epitel değiştirilmez, ancak korneanızın yeni şekline uyacak şekilde doğal olarak yeniden büyür.

Lens implantları

Bazı göz doktorları, her bir gözdeki merceği çıkardıkları ve sentetik bir mercekle değiştirdikleri bir prosedür kullanırlar. Buna göz içi lens denir.

Presbiyopi düzeltmek için çeşitli tipte lens implantları mevcuttur. Bazıları gözün her şeyi hem yakın hem de uzak görmesine izin verir. Bazıları göz içinde pozisyon veya şekil değiştirir (akomodatif lens). Ancak lens implantları yakın görüş kalitesinin düşmesine neden olabilir ve yine de okuma gözlüğüne ihtiyaç duyulabilmektedir.

Olası yan etkiler arasında parlama ve bulanıklık bulunur. Ayrıca bu ameliyat, iltihaplanma, enfeksiyon, kanama ve glokom gibi katarakt ameliyatı ile ilişkili risklerin aynısını taşır.

Kornea kakmaları

Bazı insanlar, bir gözün korneasına merkezi bir açıklığı olan küçük bir plastik halka yerleştirmeyi içeren bir presbiyopi tedavisi ile başarılı oldular. Açıklık, bir iğne deliği kamerası gibi davranır ve yakın nesneleri görebilmeniz için odaklanmış ışığa izin verir.
Kornea inley prosedürünün sonuçları beğenilmediğinde, göz cerrahı halkaları çıkarabilir ve kişiyi diğer tedavi seçeneklerini değerlendirmekte özgür bırakır.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp