presbiyopi-yakin-gorme-bozuklugu.jpg


Presbiyopi Nedir

Yaşlı göz anlamına gelen Presbiopi, yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan ,yakını görmede zorlanma demektir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte,genelde 45 yaşına doğru ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Herkezi değişen oranlarda da olsa etkileyen bir sorun olan Presbiyopinin şiddeti yaşla daha da artar ve bir yardım veya girişini olmadan, kişi yakını hiç göremez hale gelir.

Presbiyopi Nedir? 2022


Presbiyopinin çaresi,klasik olarak yakın gözliikleriyledir. Önce küçük numarayla başlayan gözlük numaraları,her 2-3 yılda bir ,yaklaşık 70 yaşına kadar artar. Gözlük en ucuz ve risksiz yöntem olmasına rağmen ,henı sorunu kesin çözmemek ile birlikte ,hem kişiler tarafından bir yaşlanma işareti olarak değerlendirildiğinden, birçok farklı yöntem araştırtmakta ve gündeme getirilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Presbiyopinin Çözümü Nedir?

  Yakın gözlüklerine alternatif olarak başvurulabilecek yöntemlerden biri kontakt lenslerdir. Son yıllarda ilerleyen teknoloji ile lens teknolojisinde de gelişmeler olmuş ve hem yakını henı uzağı net gösterebilen lensler üretilmiştir. Multifokal kontakt lensler adı verilen bu lenslerle memnuniyet her hastada tam değildir ve belli bir yaştan sonra lense alışmanın zorluklarını taşımaktadır. Ayrıca gelişmiş bir teknoloji gerektiğinden , fiyatları da biraz yüksektir. Ancak yine de yakın gözlüğü takmak istemeyen azimli bazı hastalar için bir seçenek olabilir.

  Yakın görme problemini halletmek için başvurulan yöntemlerden biri de , ameliyatla göz içine konan lenslerdir. Son yıllarda popüler olmaya başlayan bu yöntem birçok potansiyel rizikoyu içermektedir. Henüz katarakt hastalığı gelişmemiş bir göze , daha genç yaşlarda katarakt operasyonu yapıp, göziçine lens koyarak yakını da gösterme girişimi,tıp dünyasında da yoğun olarak tartışılmaktadır. Bu yöntemle hayli memnun olan hastalar olduğu gibi,lensi tekrardan ameliyatla gözden çıkarttıracak kadar şikayetçi olan hastalarda bulunmaktadır. En uygunu ,bu seçeneği ilerde katarakt geliştiğinde ,o zaman da artıları ve eksileriyle ,hastayla tartışarak gündeme getirmek olmalıdır.

  Yaşla gelişen yakın görme sorununu gidermek için bir diğer alternatif,lazerle düzeltmedir. Yakın zamana kadar yakın görmede lazerle alınan sonuçlar, çocukluktan beri gözlük takan uzak bozuklukları kadar başarılı değildi. Eakat son zamanlarda lazer teknolojisindeki gelişmeler ,yaşla gelişen yakın görme sorunlarının halli konusunda umut verici sonuçlar ortaya çıkarmaya başladı. Supracor lazer adı verilen bir teknolojiyle presbiopi sorunları %80-95 arası bir memnuniyetle halledilebilir hale geldi. Hasta uzak görmesinde ,kendisini pek etkilemeyecek ufak bir azalmayla ,günlük hayattaki uzak ve yakın görme işlevlerini yapabilmekte, sadece uzun bir süre ,yoğun yakın çalışması yapacaksa veya çok küçük yazıları okumak için, ufak bir numara gözlüğe belki ihtiyaç duyabilir. Bu yöntem gözün kornea tabakasına ,dıştan lokal anestezi altında uygulanan bir yaklaşım olduğundan,gözün içine mercek koymak gibi ,daha ağır ve çeşitli rizikoları içeren yaklaşımlara göre daha risksiz ,ucuz ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp