Sedef Hastalığı Çeşitleri

Title:

Description:Sedef Hastalığı Çeşitleri

Ciltte hücre yapının hızlandığı, alttan yeni hücreler yapılmaya devam ederken üstteki hücre birikimlerinin sedefimsi görünümlü, kızarık, kaşıntılı, bazen ağrılı özel bir hal alarak cilt üzerinde kaba görünümlü lezyonlar oluşturmasıyla bilinen otoimmün bir hastalıktır.

Plaklı sedef (plaque psoriasis); en sık görülen tipi olup geniş kalın kırmızı, kuru plaklar vardır, üzerlerinde gümüşümsü kavlamalar olur. Ağrılı ve kaşıntılıdır. Bir kaç veya bir çok yerde olabilir. Genital bölgeler ve ağız içi dahil herhangi bir yerde olabilir.

Tırnak sedefi; Anormal tırnak büyümesi, kalınlaşma, renk bozukluğu, çukurcuklar oluşan, zaman zaman tırnak ayrılma ve düşmelerine yol açan tırnakların etkilendiği sedef çeşididir.

Guttat sedef (guttate psoriasis); bu hastalık sedefin çocuklarda görülen şekli olup vücutta su damlası büyüklüğünde, küçük kavlayan lezyonlar vardır. Kafa derisi dahil heryerde olabilir. Çocuklarda bunu genellikle bir enfeksiyon, sıklıkla boğaz, tonsil enfeksiyonu yapar. Bir kere görülüp bir daha olmayacağı gibi, sık sık tekarlayanlarıda olabilir.

Ters (inverse psoriasis) sedef; Koltuk altları, kasıklar, meme altları ve genital bölgeler gibi nemli alanlarda görülür. Kırmızı enflamasyonlu düz plaklar vardır, kaşınma ve terlemeyle kötüleşir. Mantar enfeksiyonları bu tip sedefi azdırır.

Sedef artriti (psoriatik artrit); tipik cilt lezyonlarına ek olarak eklemlerde de şişme kızarma ve ağrılar vardır. Bazen hasta sedef döküntüleri olmadan sadece eklem ağrısıyla bile gelebilir. Bazen de sadece tırnak bozukluğuyla bile gelebilir. Dizler, ayak bilekleri olduğu gibi herhangi bir eklemide tutabilir. Eklem sertlikleri ve ciddi olgularda kalıcı deformitelere dönüşebilir.

Püstüler sedef (pustular psoriasis); avuçlar ve parmak uçlarında aniden başlayan ağrılı ve kaşıntılı püstüllerle karakterize, bazen tüm vücududa tutabilen nadir formudur. Ciltte kızarıklık başladıktan bir kaç saat sonra püstüller oluşur, birlikte terleme, ateş, şiddetli kaşıntı, ishal ve karın ağrısıda olabilir.

Eritrodermik sedef; en az rastalan tipi olup tüm vücudu kaplayan kıpkırmızı tek lezyon üzerlerinde kavlayan gümüşümsü döküntü vardır . Şiddetli kaşıntı ve yanma olur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kategori
Ortopedi