Kasık Ağrısı

Title:

Description:Kasık Ağrısı


Kasık ağrısı, yüksek hızda koşma, yön değişikliği ,atlama ve iniş sporlarında sık karşılaşılan bir spor sakatlığıdır.


Kaslar, yüksek gerilimli bağlantı noktaları,yani tendonlar, pelvis eklemleri ve ayrıca omurganızda etkilenebilir.Bu yaralanmalar bir adduktor tendinopati ye neden olabilir.

Kasık ağrısına en çok neden olan eklemler arasında , sakroiliak eklemler, kalça eklemleri ve omurgalarınız bulunur.Kasıkda meydana gelen aşırı yüklenmeye bir örnek osteitis pubis’tir.


Femoroasetabular sıkışma, Kalça artriti veya kalça labral yırtıkları da derin kasık ağrısına neden olabilir.Stres kırığı ayrıca leğen kemiklerinizi veya uyluk kemiğinize de etkileyebilir.
Kas kontrolü, rehabilitasyonun ve kasık ağrısının önlenmesinin hayati bir bileşenidir.Derin karın göbek kasları, derin kalça rotatorları, gluteal kaslar adductor ve arka alt kaslar tüm omurga üzerinde pelvis ve pelvis üzerinde birlikte çalışır.Herhangi bir kas dengesizliği veya koordinasyonu kasık ağrısına yol açabilir.

Kasık duvarınız gibi diğer pasif dokular aşırı gerilebilir ve kasık fıtığı veya sporcu fıtığı ile sonuçlanabilir. Sistemik hastalıklar da da kasık ağrısının potansiyel bir nedeni olarak düşünülmelidir.Bunlar:Romatoid artrit,ankilozan spondilit,psoriatik(sedef hastalığı) artritve osteoartrit.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kategori
Ortopedi