Horlama Tedavisi

Title:

Description:Horlama Tedavisi

Horlama Tedavisi hakkında bilgi almak ister misiniz?Bir çok insanın şikayetçi olduğu horlama durumu, aslında istem dışı gelişen bir olaydır.

Horlamaya neden olan şey; nefes alırken havanın dar yerden geçmesi ve bu dar yerden geçen nefesin, o dar yerde bulunan yumuşak dokulara çarpması sonucu oluşan titreşimlerdir.

Bu titreşimler darlık var olduğu sürece var olmaya devam edecektir. Buna bağlı olarak titreşimler de horlamaya sebep olacaktır. Bu nedenle horlama tedavisi olarak bazen burundan et aldırma gibi işlemler yapılmaktadır.

Kilo arttıkça burunda (nefes alınan yerde) daralma artacak ve buradan geçen hava daha çok titreşime sebep olacaktır. Nefes yolunun daralması ile birlikte horlama şiddeti de doğru orantıda artmaya devam eder.


  • Horlama Nasıl Olur?
  • Horlama Neden Olur?
  • Horlama Bir Hastalık mıdır?
  • Erkekler Neden Kadınlardan Daha Sık Horlar
  • Horlama Nasıl Tedavi Edilir?
Horlama Nasıl Olur?

Horlama az öncede belirttiğimiz gibi; nefes alırken havanın dar yerden geçmesi ve buna bağlı olarak titreşime sebep olması ile oluşur. Horlamanın yani titreşimin şiddeti, nefes alınan yerdeki daralmanın artması ile alakalıdır. Fakat horlamanın tek sebebi nefes alınan yerdeki darlık değildir. Bu nedenle horlama tedavisi yapılabilmesi için ilk olarak horlamanın hangi sebepten kaynaklandığını bilmek gerekir.

Horlama Neden Olur?

Horlamanın bazı sebepleri vardır ve horlamanın başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

           Fazla Kilo: Horlamanın başlıca sebeplerinden birisi fazla kilolardır. Obezite gibi durumlarda özellikle boyun bölgesinde meydana gelen fazla yağlanma nefes darlığına sebep olacağı gibi aynı zamanda nefes alırken zorlanmaya ve buna bağlı olarakta horlamaya sebep olmaktadır.

           Anatomik Problemler: Solunum yolunda meydana gelen darlık ne kadar artar ise horlamada o kadar artacaktır. Bu nedenle ağız içinde ve solunum yolunda anatomik olarak bir problem varsa, bu durum nefes alırken titreşime ve buna bağlı olarak horlamaya sebep olacaktır.

           Uyku Pozisyonu: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki horlama; sırt üstü uyuma durumunda daha sık yaşanıyor. Yan şekilde uyumak yerine sırt üstü uyuyan kişilerde horlama daha sık oluşuyor. Bunun sebebi ise; sırt üstü uyumada sırt kaslarında meydana gelen gevşemedir.

Horlamanın sebepleri bunlar ile sınırlı olmayıp; sinüzit, uyku apnesi, alkol ve saman nezlesi gibi farklı durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle horlama tedavisi için uzman bir doktora danışıp horlama sebebinin teşhis edilmesi gerekmektedir.

Horlama Bir Hastalık mıdır?

Horlama genel olarak uyku pozisyonu ile alakalı olabildiği gibi solunum yolu ile alakalıda olabilir. Basit horlama olarak adlandırılan ilk evrede horlama sırt üstü uyuma ile birlikte kendisini gösterir. İlerleyen zamanlarda kilonun artması sonucu üst solunum yolunda meydana gelen daralmalar sonucu horlama şiddetini artırabilir.

Bu evrede çok fazla endişe edilecek bir evre değildir. Fakat horlama, bir süre sonra solunum ile ilgili düzensizliklere sebep oluyor ise burada bir sorun var demektir. Ve bu evrede mutlaka ama mutlaka uzman bir doktora başvurularak horlama tedavisi uygulanmalıdır.

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Sık Horlar

Horlamanın başlıca sebeplerinin uyku pozisyonu ve fazla kilolar olduğu bilinen bir gerçektir. Uyku pozisyonu olarak kadın ile erkek horlayabilir. Yani uyku pozisyonuna bağlı olarak horlama durumu kadın ve erkek içinde olabilir. Fakat kiloya bağlı olarak horlama durumu erkeklerde kadınlardan daha çok görünen bir durumdur.

Bunun sebebi; fazla kilolaların erkeklerde boyun ve gögüs gibi bölümlerde olurken kadınlarda ise kalça bölgesinde olmasıdır. Bu nedenle kadınlarda fazla kilolar boyun bölgesinde çok sık yağlanmalara sebep olmadığı için kadınlarda kiloya bağlı olarak horlama durumu biraz nadir görülür.

Horlamanın çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Horlama tedavisi yapılabilmesi için uzman bir doktor tarafından horla sebebi teşhis edilmelidir.

Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama probleminin giderilmesi için yapılan tedavi yöntemleri genel olarak şu şekildedir

– Antioksidan doğal besinlerin tüketilmesi.
– Fazla kilolardan kurtulma.
– Yürüş, koşu gibi egzersizlerin yapılması.
– Sigara, alkol ve antidepresan ilaçlarının kullanılmaması.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kategori
KBB