Holter Monitörizasyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Title:

Description:Holter Monitörizasyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Holter monitörizasyonu çarpıntı şikayeti olan hastalarda kalp ritim bozukluğunun saptanmasını sağlayan bir teşhis yöntemidir.

Kaydedici ve ona bağlı kablolardan oluşan bir cihaz olup kalp ritminin belirlenmesini sağlar .

Kalbinde tekleme, hızlı ya da yavaş çalışma gibi anormallikler hisseden kişlerde kardiyoloji uzmanı muayenesi yapılırdıktan sonra istenen bir tetkiktir. Bu hastalarda kalp muayenesi sonrası ilk olarak elektrokardiyografide (EKG) çekilir. Herhangi bir bozukluk saptanmadığı durumda ileri tetkik amacıyla kalbin ritminin 24 saat izlenmesi holter ile yapılır.

Holter cihazı 3, 5 ya da 9 kablo ve bu kabloların bağlandığı kaydediciden oluşur. Göğüs üzerine elektrotlar yardımıyla kablolar bağlanır. Kablolar kaydediciye bağlıdır. Holter cihazı bel ya boyna asılarak taşınır. Hasta günlük aktivitelerini yaparken kalp ritmine ait kayıtlar 24/48 saat süreyle cihaz tarafından kaydedilir.


Holter cihazı bağlı iken çarpıntı, tekleme ya da kalbinde hissettiği anormalliği yapabilecek şeyleri yapması bozukluğun yakalanmasını kolaylaştırır. Şöyleki kalp şikayeti yürüdüğünde oluyorsa cihaz bağlı iken yürüyüş yapması ya da şikayeti kahve içtiğinde oluyorsa cihaz bağlı iken kahve içmesi istenir. Holter cihazının şikayet kayıtlarını almasını sağlayarak teşhisin konulmasını kolaylaştırır. Holter tarafından 24/48 saat boyunca alınan kayıtlar özel bilgisayar programları yardımıyla kardiyoloji doktoru tarafından incelenir. Hasta şikayetinin olduğu saatler özellikle gözden geçirilir. Bu sayede hastanın ritim bozukluklarının teşhisi konulur ve tedavisi yapılır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kategori
Kardiyoloji

Yorum Yapın

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir. İşaretli alanların doldurulması gereklidir *Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Whatsapp Hattımız

7/24 Arayabilir & Soru Sorabilirsiniz
0507 178 17 78


Dora Hospital Fulya

Dora Hospital Adres :
Fulya Mahalle, Yavuz Sokak.
No:7, 34758 Şişli / İstanbul


Sosyal Medyadan

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Ortopedi Bilgi Hattı
Estetik,Diş ve Obezite Bilgi Hattı
Diğer Bölümler Bilgi Hattı