Polikistik-Over-Sendromu-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Polikistik Over Sendromu Nedir

Polikistik Over Sendromu Nedir? Polikistik over sendromu yaşayanlar uzun süre adet görmeme veya adetin kesilmesi şikayetleriyle doktora başvurmaktadır. Kadınlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan polikistik over sendromu temelde hormonal bir bozukluktur. Adet düzensizliği olarak kendini gösteren rahatsızlık, sivilcelenme, yağlanma, saç dökülmesi vb. belirtiler gösterebilir.

Polikistik Over Sendromu Nedir? 2022


Yumurtalıkların androjenleri haddinden faz salgılaması ile ortaya çıkan polikistik over sendromu, kadınlarda kısırlık başta olmak üzere çok ciddi sorunlara yol açabilir. Polikistik over sendromu sorunu genellikle FSH/LH horman testinden 3 civarı çıkan kadınlarda bu değerin daha yüksek çıkmasına neden olmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Polikistik over sendromu belirtileri arasında en önemlisi uzun süre adet görmeme veya adet görmeme olarak ortaya çıkmaktadır. Başlıca belirtileri:

  Saç dökülmesi,
  Tüylenme,
  İnsülene karşı direnç,
  Ciltte yağlanma ve sivilcelenme,
  İltihap sorunları,
  Kilo artışı,
  Baş ağrısı,
  Depresyon vb.

  Olarak sıralanabilir. Şeker direncinin düşmesi sonucu alt bölgelerde kilo artışları yaygın olarak görülmektedir.  Polikistik Over Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

  Polikistik over sendromu tanısı genellikle ergenlik döneminde ve genç kadınlara yapılmaktadır. Her 10 kadından en az 1’inde PKOS gözlemlenmiştir. Her adet düzensizliği PKOS işaretçisi olmayabilir. Kesin tanının konulması için uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

  Hastalığın tanısı için genellikle ilk uygulanan yöntem hormon ve kan sayımı testleridir. Androjen seviyesinin ölçümü için FSH ve LH tespitleri de tanı için uygulanabilmektedir. Polikistik over sendromu sorunu aynı zamanda ultrasonografi ile de ortaya çıkarılabilir.  Polikistik Over Sendromu (PKOS) Tedavi Yöntemleri

  PKOS tedavisi için farklı tür ilaç tedavileri ön görülmektedir. Kan testlerinde belirlenen hormon bozukluklarına göre hastalara doğum kontrol kapsülleri ve adet düzenleyici ilaçlar tavsiye edilebilir. Uzun süre tedavi edilmeyen ve ihmal edilen hastalık farklı birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Hasta geçmişi ve hastalık seviyesine göre doktor tarafından farklı tür tedaviler uygulanabilir.

  İlaç tedavisi ile temelde hastaların yaşadıkları hormon sorunlarının yeniden dengelenmesi hedeflenmektedir. Yumurtlama fonksiyonlarının bozulduğu hastalar için çeşitli cerrahi müdahalelerde söz konusu olabilir. Polikistik over sendromu sorunu laparoskopik yöntemlerle tedavi edilebilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp