Plevral-Efuzyon-Plorezi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Plevral Efüzyon (Plörezi)


Plevral Efüzyon (Plörezi)

Plevral efüzyon (plörezi) rahatsızlığı göğüs boşluğu ile akciğerler arasında sıvı artışı olarak tanımlanmaktadır. Oluşan rahatsızlık farklı hastalıklar neticesinde oluşabilmektedir. Söz konusu alanda biriken sıvı artışı nedeniyle plevral efüzyon oluşur. Tıp dilindeki diğer adı ise plörezi olarak bilinse de aslında aynı hastalıktır. Normal bir insanın vücudunda bulunan akciğerlerin kolay şekilde işlevini görebilmesi açısından uygun sıvı miktarı işlevini kolaylaştırmaktadır.

Plevral Efüzyon (Plörezi) 2022

Farklı hastalıklar sonucunda oluşan durum akciğer hastalıklarına da eşlik edebileceğinden bazı durumları öne çıkarmaktadır. Tam anlamıyla tabir edilen durum akciğerler su birikmesi olarak adlandırılmaktadır. Çeşitli nedenlerle oluşan durum ise kritik bir sonuç çıkarabilmektedir. Sistemik hastalıklar ve akciğer hastalıklarının oluşmasına vesile olan durumlardan kaynaklandığı bilinen bir hastalıktır. Tıp dilinde plevral efüzyon (plörezi) olarak bahsedilen bu durum halk arasında ise zatülcenp olarak bilinmektedir.


Akciğerlerde toplanan sıvı miktarı beraberinde değişik semptomlar ile kendini göstermeye başlamaktadır. Özellikle nefes alırken batma hissi yaşayan kişilerin nefes darlığı ve sıkça hıçkırık yaşama hali de bu hastalıkta gözlemlenmiş durumlardır. Aynı zamanda öksürük ve göğüs ağrıları aynı şekilde ilerlemeye başladığı vakit hekim muayenesi gerektiren boyuta ulaşmış demektir. Öncesinde hissedilemeyen bu hastalığın sonuçları kısmen olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Bu nedenle çok dikkatli bir inceleme ve doğru tanı konması gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuPlevral Efüzyon (plörezi) Nedir?

Plevral efüzyon (plörezi) akciğerlerde farklı hastalıklar nedeniyle oluşmaya başlayan sıvı birikmesidir. Sağlıklı bir kişinin akciğerlerinin iç kısmında visseral plevra, dış kısmında ise parietal plevra bulunmaktadır. Bu iki kısım aynı zamanda göğüs boşluğunda yer almaktadır. Göğüs boşluğundaki zarda meydana gelen sıvı birikmesinin ardından kişiye belirli tetkikler yapılarak plörezi teşhisi konabilmektedir.

Bu iki plevra, akciğerlerin rahat bir şekilde solunum sistemi gerçekleştirmesi açısından önemli yer tutmaktadır. Yaklaşık olarak 20 ml olduğu bilinen sıvının akciğerlerin nefes alıp verme anında sürekli hareket halinde olduğu bilinmektedir. Kaygan sıvı dış zar kısmından iç zara doğru aktarılacak şekilde bir sisteme sahiptir. Bu sayede akciğerler düzgün bir şekilde işlevini tamamlamaktadır.

Sistemik hastalık çeşitleri ile akciğer hastalıkları nedeniyle sıvı miktarı artmaya başladığı zaman emilim bloke olmaya başlar. Plevral efüzyon (plörezi) tam anlamıyla artan sıvı nedeniyle bloke oluşması demektir.

Bu hastalığın oluşma sebeplerinden biri kanserli hücrelerin akciğer zarlarına yakınlaşması veya ulaşması sonucunda olmasından kaynaklıdır. Ayrıca akciğer kanseri, akciğer absesi, sarkoidoz, pulmoner emboli ve çeşitli akciğer enfeksiyonları ile birlikte virüslerden kaynaklı oluştuğu bilinmektedir.

Hastalığın altında yatan neden önemli olduğu gibi plörezi rahatsızlığı da kolay bir hastalık değildir. Genel olarak plevral efüzyon (plörezi) hastalığına sebep olan bazı hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar
 • Akciğerlerde ödem oluşması
 • Kalp yetmezliği
 • Atelektazi
 • Romatoit artrit
 • Böbrek hastalıkları
 • Otoimmün hastalıklar
 • Siroz
 • Mantar enfeksiyonları

Yukarıda sıralanan durumlar plörezi oluşturduğu bilinen hastalıklar olup daha birçok hastalığın bu plörezi rahatsızlığını tetiklediği bilinmektedir.Plevral Efüzyon (plörezi) Nedenleri

Plevral efüzyon (plörezi) nedenleri sıvı artışını destekleyecek durumlar olarak öne çıkmaktadır. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşabilen sıvı artış miktarının geri kalan nedenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Enfeksiyon çeşitleri
 • Mantar enfeksiyonu
 • Bazı kimyasal yan etkileri yüksek ilaçlar
 • Akciğer kanseri
 • Pulmoner embolizm olarak adlandırılan akciğerlerde yer alan damarların tıkanma sebebi
 • Kaburga kırıkları
 • Kalp yetmezliği
 • Zatürre
 • Kalp ameliyatları sonrasında gelişebilen durumlar
 • Akciğerlerin büzülmesi olarak yorumlanan atelektazi
 • Karaciğer veya böbrek hastalıkları
 • Pulmoner hipertansiyon sebebi
 • Akciğerlerde oluşabilen ödemler

Yukarıda sıralanmış nedenler plörezi oluşturması ile öne çıkan durumlar olarak nitelendirilmektedir. Bu tarz durumların yaşanması dâhilinde plevral efüzyon başlamaktadır. Bazı bilinmeyen veya duyulmayan nedenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

Lenf kanserleri
Yemek borusunda oluşan kanserler
Sistemik lupus
Siroz
Romatoit artrit
Ailevi Akdeniz ateşi
Otoimmün hastalıklar
Travmalar

Belirtilen nedenler çok fazla olup farklı semptomlar ile kendilerini gösterebilir. Bu nedenle oluşan belirtilerde çok fazla değişkenlik olabilmektedir. Özellikle tanı konma durumunda bu hastalıkların olup olmadığına dikkat edilmektedir. Sıvı artışını hızlandıracak durumlar var ise gözden kaçırılmaması gerekmektedir. Böylece hastalığın seyri de değişiklik gösterebilmektedir.

Her insanın bünyesi farklı olduğundan yaşadığı hastalık çeşitleri de ona göre nedenler ve belirtiler oluşturabilmektedir. Ciddi bir hastalık olarak bilinen plevral efüzyon (plörezi) çok geniş bir şekilde incelenmesi gereken hastalık türüdür. Bu yüzden hastalığı tetikleyecek veya oluşturabilecek nedenlere ayrı ayrı bakılması gerekmektedir.Plevral Efüzyon (plörezi) Belirtileri

Plevral efüzyon (plörezi) hastalığı farklı hastalıklar nedeniyle de oluşabilen bir rahatsızlıktır. Fakat genel anlamda belirtileri aynıdır. Özellikle kişilerde meydana gelen ilk durum göğüs sıkışma hissi ve nefes darlığı olarak bilinmektedir. Ayrıca günden güne şiddetini arttıran öksürük biçimi bu hastalığı tetikleyen durumlar arasındadır.

Akciğerlerdeki sıvı artışı ve düzgün işleve sahip olmayışı nefes alırken dahi batma hissi oluşturabilmektedir. Bu nedenle öncelik olarak plörezi oluşumlarına sebebiyet verebilecek hastalıklara odaklanmak gerekmektedir. Hastalığı tetikleyecek durumların göz ardı edilmemesi kişinin erken süre zarfında iyileşmesini de sağlamaktadır.Plevral Efüzyon ( plörezi) Tanı Yöntemleri

Plevral efüzyon (plörezi) hastalığının tanı yöntemleri arasında ilk olarak hastanın tıbbi geçmişi hekim tarafından dinlenmektedir. Yaşanılan belirtiler dâhilinde var olan mevcut hastalıkların da bilinmesi tanı konmasını hızlandıran durumlardır. Fakat her hasta yaşamakta olduğu rahatsızlıkları tam olarak bilemediği veya adlandıramadığından hekim kararı neticesinde bazı tanı yöntemleri uygulanır.

İlk olarak bu hastalığın akciğerlerde oluşması nedeniyle akciğer filmi çekilmektedir. İkinci olarak detaylı bir görüntü alınabilmesi ve durumun tam olarak anlaşılması açısından bilgisayarlı tomografi çekilmektedir. Üçüncü kısımda akciğerlerdi zarlarda biriken sıvının ses dalgaları ile ölçülmesini sağlayan ultrasonografi yöntemi uygulanır. Son olarak ise torakoskopi testi yapılarak herhangi bir kanser çeşidinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı incelenmektedir.

Yapılan tetkikler hastalığın nedenini açığa çıkardığı gibi aynı zamanda da tanısını da koyabilmektedir. Bu sayede kişiye uygun tedavi biçimi başlatılarak hızlı ve etkin tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmaktadır.Plevral Efüzyon (plörezi) Tedavi Yöntemleri

Plevral efüzyon (plörezi) tedavi yöntemleri arasında ilk olarak dikkat çeken konu hastalığın herhangi bir enfeksiyon durumundan kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Bakılan inceleme sonucunda eğer enfeksiyonel bir durum tespit edilmişse bazı inflamatuar ilaç tedavileri başlatılmaktadır.

Oluşan inflamasyonu engellemek amaçlı yapılan bu tedaviler genellikle antibiyotik tedavisi olarak adlandırılır. Ayrıca tüberküloz nedeniyle oluşan bir durum ise uzun süreli antibiyotik tedaviler ile devam edecek bir süreç başlatılmaktadır. İkinci olarak normal şekilde oluşabilen sıvının boşaltılması açısından drenaj tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Drenaj tedavisinde kaburgaların arasına iğne sokularak sıvı çekilmektedir.

Göğüs boşluğuna plörodez adı verilen ilaçlı sıvı verilerek boşaltılan sıvının ardından yeniden birikmesini önleyecek tedavi uygulanmaktadır. Son olarak plevral efüzyon (plörezi) oluşturan kısmın cerrahi operasyon sayesinde çıkartılması sağlanmaktadır.

Ciddi duruma ulaşmış hastalığın boyutunda uygulanan yöntemler bu şekilde ilerlemektedir. Fakat ilk başlarda kurutucu antibiyotikler ile tedavi süreçleri devam etmektedir. Bu süre zarfında akciğerlerin temiz kalmasını sağlamak amaçlı sigara kullanılmamalıdır. Şayet kullanan kişilerin bırakması gerekmektedir. Çünkü bazı tütün ürünleri akciğerlerde su birikmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle kişinin yaşam tarzına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp