Peptik-Ülser-Gastrik-Ülser-Farkı-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Peptik Ülser Gastrik Ülser Farkı

Peptik ülser ve gastrik ülser temelde birbirini içine alan kavramlardır. Peptik ülser, vücudun iç ve dış yüzeyini örten, araları çok sıkı olan ve özelleşen bir doku olan epitel dokuda meydana gelen yararlar ülser veya peptik ülser olarak tanımlanmaktadır. Bu yönüyle peptik ülser daha genel bir ifadeyi tanımlamaktadır.

Peptik Ülser Gastrik Ülser Farkı 2022

Gastrik ülser ise bilinen adıyla mide ülseridir. Midenin iç yüzünde bazı bölümlerinden aşınması sonucu midede ortaya çıkan yaralar mide ülseri yani gastrik ülserdir. Bu yönüyle peptik gastrik ülser farkı yapmak oldukça zordur.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Peptik Ülser Çeşitleri Nelerdir?

  Peptik ülser, gastrointestinal sistemin farklı bölümlerinde, asit nedeniyle oluşan ülser türüdür. Asidin zararları etkilere neden olması, mide asidinin artması veya asit normal olsa bile mukozol defansın bozulmasıyla ortaya çıkabilir. Peptik ülser yaygın olarak mide ve duodenumda (onikiparmak bağırsağı) görülür. Peptik ülserin görüldüğü başlıca alanlar:

  Dil ülseri,
  Mide ülseri,
  Onikiparmak bağırsağı ülseri,
  Ülseratif kolit,
  Varis ülseri,

  Olarak sınıflandırılmaktadır.  Mide Ülserinin Belirtileri Nelerdir?

  Mide hastalıkları arasında ilk sırada yer alan gastrik ülser, peptik ülser başlığı altında tanımlanabilmektedir. Peptik ülserin en yaygın biçimde görüldüğü alanlardan biri olan mide ülserin temel belirtileri:

  Karnın üst bölgelerinde yakıcı ağrılar,
  Mide bulantısı,
  Mide ekşimesine bağlı olarak yanma hissi,
  Yemekten hemen önce ve hemen sonra gelen ağrılar vb.

  Yer almaktadır. Peptik gastrik ülser farkı bu nedenle yapılması imkânsızdır. Peptik ülser çeşitleri arasında sayılabilen mide ülseri, peptik ülserin altında incelenmektedir.  Peptik Ülser Nasıl Tedavi Edilir?

  Ülser tedavisi yapılırken temel hedef, ağrıların azaltılması ve komplikasyonaları engelleyerek hastalığın iyileşmesini sağlamaktır. Ülserin ortaya çıktığı bölgeye göre farklı türden tedaviler uygulanabilir. Peptik ülserin yaygın görüldüğü alanlardan biri olan mide ülseri için ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Yeni ülserin engellenmesi adına ilaç tedavisinin uzun süre kullanılması gerekebilir.

  Ülserden kaçınmanın en önemli yollarından biri beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirmektir. Peptik gastrik ülser farkı sadece genel ve özel ayrımı yapılarak ifade edildiği için gastrik ülserden korunmanın yolu doğru bir beslenmedir

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp