Pembe-Estetik-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Pembe Estetik


Pembe Estetik

Pembe estetik diş eti estetiğinin öteki ismidir. Estetik gülüş denildiği vakit akla sadece dişlerin gelmemesi gerekmektedir. Diş etleri de güzel gülümsemelerin vazgeçilmezlerinden birisi olmaktadır. Diş etinde estetik gerçekleştirilirken maksat, daha sağlıklı diş etlerine sahip olmaktır. Sağlıklı bir diş etine sahip olan bireyin diş etleri pembemsi renktedir ve sıkı bir yapıya sahiptir. Problemli diş etleri ise kırmızımsı veya kahverengi olabilmektedir. Problemli diş etleri kanamakta ve ağrı yapmaktadır.

Pembe Estetik 2022

Diş etlerinde sıklıkla görülen şişlik ve kırmızılıklar da sağlıksız diş etlerine işaret etmektedir. Böyle durumlarda öncelikle diş etinin tedavisinin yapılması icap etmektedir. Uzman hekim hastanın diş taşlarını temizlemekte ve diş eti küretajı benzeri farklı tedaviler uygulamaktadır. Bireylerde estetik bir gülümseme yalnızca düzgün ve beyaz dişlerle sağlanamamaktadır. Bu dişlerle ahenkli olacak diş etlerinin de mevcudiyeti gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuPembe Estetik Nedir?

Pembe estetik, diş etlerine uygulanan estetik çalışmalara verilen genel bir isimdir. Diş estetiğini bütünleyen öğeler içerisinde diş etlerinin daha sağlıklı olması, rengi ve dişin diş etiyle olan seviyesi akıllara gelmektedir. Karşıdan bakıldığında göze hitap eden, ahenk içerisinde ve temiz bir gülüş kazanmanın ilk etabı dişler ve diş eti arasında gerekli olan uyumun elde edilmesinden geçmektedir. Diş etini daha sağlıklı olarak nitelendirebilmek için açık pembe tonlarında olması, dişe ve kemiğe sıkı bir biçimde yapışması, portakal kabuğunu andıran pütürlü, pürüzlü ve parlak bir görüntüye sahip olmak gerekmektedir. Estetik diş hekimliği alanı dahilinde yapılan tedavilerde hedeflenen mükemmel bir gülümseme kazandırmaktır.

Kusursuz diye nitelendirilebilecek bir gülümseme için pembe estetik bir hayli önem arz etmektedir. Gülümsemenin güzel bir biçimde yapılabilmesi adına dişlerin, diş etinin, çene ve dudakların bir ahenk içinde olması gerekmektedir. Diş eti estetiği hususunda problemin mevcudiyetine göre farklı operasyon metotları kullanılabilmektedir. Gülümseme esnasında çok fazla gözüken diş etleri biçimlendirilirken, kimi diş etlerinin de bir parça küçültülmesi gerekmektedir.
Diş etinde estetik maksatlı girişimlerden evvel, diş etinin daha sağlıklı olması gerekmektedir.Pembe Estetik için Tanı Metotları

Pembe estetik uygulamasının sebebi karşı karşıya kalınan diş eti sorunları olmaktadır. Diş etinde en fazla karşılaşılan sorunlar arasında iltihap, kanama, morarma ve şişme gelmektedir. Pembe estetik gerçekleştirilirken bu sağlıksız durumlara müdahaleye öncelik verilmektedir. Sorunlar için uygun tedaviler gerçekleştirildikten sonra bireyin ağız bakımına özen göstermesi gerekmektedir. Şahsî bakım uygulanmadığında bireyin tekrardan diş eti sorunu yaşama olasılığı bir hayli fazla olmaktadır. Hekim hastaya şahsî ağız bakımının ne şekilde yapılması gerekli olduğu hususunda ayrıntılı bilgilendirme yapmaktadır.

Pembe estetik gerçekleştirilirken lazer tedavilerden yararlanıldığında, tedavi vetiresi kısalmakta ve problemin tekrar etme olasılığı düşmektedir. Diş etleri mekanik biçimde temizlenmekte ve diş etlerinde sorun çıkmasına sebep olan parazitler dişten uzaklaştırılmış olmaktadır.

  • Gummy Smile için Pembe Estetik: Gummy Smile gülümseme esnasında diş etlerinin çok fazla gözükmesine sebep olan probleme verilen addır. Gülümseme esnasında diş etlerinin çok gözükmesi bireye rahatsızlık vermektedir. Gummy Smile için pembe estetik uygulandığı esnada, gülerken fazlalık olan diş etlerinin saptaması yapılmaktadır. Ardından koter ve lazer kullanılarak konforlu ve acısız biçimde diş etlerinin uygun düzeye getirilmesi sağlanmaktadır. Cerrahi işlem esnasında lazer kullanılması kanamanın hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Ayriyeten diş etlerinde iyileşme vetiresinde de kısalma olmaktadır. Pembe estetik akabinde diş etlerinin normal oranda gözükmesiyle birey özgüvenine tekrardan kavuşmaktadır.
  • Diş Eti Çekilmeleri için Pembe Estetik: Diş eti çekilmeleri bilhassa ileri yaşla beraber peyda olmaktadır. Diş eti çekilmesi yaşamakta olan bireylerin diş etlerinde siyah açıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu açıklıklar bireyi büyük oranda rahatsız etmektedir. Diş etlerinde çekilme olduğunda dişler sanki daha uzunmuş gibi gözükmektedir. Bu da yine görünümün bozulmasına yol açmaktadır. Hastalara uzun dişlerin olması durumunda diş eti tedavisiyle diş eti ilavesi yapılması gerekmektedir. Cerrahi metotlar bilhassa son yıllarda oldukça geliştiği için bu işlemler acısız, zorlanmadan ve kısa zaman içinde başarıyla sonlandırılmaktadır.
  • Koyulaşan Diş Etleri için Pembe Estetik: Koyulaşan diş etleri diş eti çekilmesine çoğunlukla diş eti siyahlaşmasının da ilave edilmesidir. Bilhassa koyu tenli bireylerin diş etleri koyu tonlara dönebilmektedir. Açık pembe tonlarında olması gerekli olan diş etleri karadığı zaman birey görüntüsünden rahatsızlık duymaya başlamaktadır. Diş etlerinde koyulaşmaya sebep olan melanin ismi verilen bir renk pigmentidir. Kimse buna benzer renklenmelerle yaşamak mecburiyetinde değildir. Zira takribi 15 dakika içerisinde bu renklenmelere veda edilebilmektedir. Diş eti koyulaşması tedavisinde de yine lazerden yararlanılmaktadır.
  • Botoks ile Pembe Estetik: Botoks tıbbın öteki dallarında kullanılabildiği gibi, diş hekimliğinde de kullanılmaktadır. Dişler şayet yeteri kadar ve düzgün biçimde temizlenmezse diş aralarında zaman içerisinde besinler birikmeye başlayacaktır. Besin kalıntıları da bakteri üretmektedir. Bu durum bakteri plağı olarak isimlendirilmektedir. Bakteri plakları sebebi ile dişte iltihaplanmalar, çürükler ve diş eti sorunları ortaya çıkmaktadır.

Tüm bu sorunlara çözüm için botokslu pembe estetik uygulamasından faydalanılabilmektedir. Botoks tesirini vasati 6 ay ila 1 sene arasında yitirmektedir.Pembe Estetik Gerektiren Tedavi Yolları

Pembe estetik uygulamasından önce kimi hastalarda, diş etlerinde kara lekeler görülmektedir. Bunlar birer birer olduğu gibi toplu halde de görülebilmektedir. Gülündüğü vakit diş etlerinde kahverengiye ya da siyaha yakın renkleşmeler göze çarpmaktadır. Bunlar melanilerin bir araya toplanması ve aşırı pigmentasyondan ötürü olan renkleşmelerdir. Bu renkleşmeler daha önce periodontal cerrahi veya lazer uygulamalarıyla da geçirilebilmekteydi.

Hatta kimi zaman gaz ekspozisyonlarıyla da tedavi edilebilmekteydi. Lakin bunlar da son derece başarılı olunmamaktaydı. Zira muhtelif iltihaplara yol açabilmekteydi. Dişte incelmeler ya da kalınlaşmalar organ aktarımı yapmaktaydı. Günümüzde çok üstün teknolojilerle bu diş eti renkleşmelerine, 15-20 dakikalık kısa sürelerde %98 başarıyla bir daha tekrarlamayacak biçimde de tedavi fırsatı vardır.Çok üstün teknoloji pembe estetik diye bahsedilen şey esasında gülündüğü vakit diş etleri çok görünen hastaların gereksinimi olan bir tedavidir. Yani gülündüğü vakit dişten çok, diş eti gözüküyorsa, muhakkak bir müdahale gerekmektedir. Çok estetik bir görüntü oluşturmamaktadır. Bunun için yapılmakta olan tedavi türleri bulunmaktadır. Şayet diş eti gereğinden çok dişin üstüne doğru uzanmışsa ve fizyolojik olarak çok daha kolay düzeltilebilecek bir şeyse, bu ufak bir müdahale ile 1 hafta içerisinde iyileşebilecek bir tedavi ile çok güzel bir hale getirilebilmektedir.

Fakat kimi vakalarda diş eti hakikaten çok fazla gözükmektedir. Bu görüntü ufak bir müdahaleyle çözülemeye bilmektedir. Bunun için cerrahi müdahale uygulamak icap etmektedir. Pembe estetik, diş boyu düşünülürse diş etini yukarıda bahsedildiği gibi diş eti çok gözüküyor ise, diş etini daha az gözükür hale getirmek, dişin boyunu daha uzun göstermek adına cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Bu cerrahi müdahalede yalnızca diş etine bununla beraber, diş etinin altındaki kemik dokusuna da yapılan müdahaleyle gerçekleşmektedir. Sağlık çerçevesinde kalması için kimi zaman da dudak dokusu, gülündüğü zaman çok yukarı çekiyorsa, ufak çaplı botoks uygulamalarıyla dudağın çok fazla yukarı çekmesi engellenebilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp