Pelvik-Agri-ve-Fonksiyon-Bozukluklari-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Pelvik Ağrı ve Fonksiyon Bozuklukları


Pelvik Ağrı ve Fonksiyon Bozuklukları

Pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları toplum çapında kadınlarda sık görülen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Öyle ki yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucuna her 4 kadının birinde bu rahatsızlığın bulunduğu tespit edilmektedir. Bu yüzden de bu sağlık sorunun tedavisinin, belirtilerinin ve tanısının önemli olduğu ve toplumu yakından ilgilendiren bir rahatsızlık olduğundan dolayı da topluma bu bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Bu anlamda ise kadınlara verilen belirtiler kapsamında en basta yer alanların idrar kaçırma, cinsel fonksiyon bozukluk, diski kaçırma ve kronik şekilde seyreden bir ağrı olduğu görülmektedir.

Pelvik Ağrı ve Fonksiyon Bozuklukları 2023

Genel Tanıtım

Pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları çoğu kadında meydana gelen ve sık rastlanılan bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Bu yüzden hekimlerin ve bu konuda eğitimli ve bilgili olan kişilerin kadınlarda bu konu hakkında bilgi vermeleri ve bu rahatsızlığın erkenden teşhisini konulmasına yardımcı olmaları gerekmektedir.

Pelvik taban şeklinde bilinen bölgenin leğen kemiği şeklinde isimlendirilen kemiğin alt kısmını saran kaslardan oluştuğunu bilinmektedir. Bu bölgede ise kadınların idrar yapmasını sağlayan üretenin, cinsel fonksiyonlar için gerekli olan cinsel organların ve bunlarla beraber dışkılamaya yardımcı olan anüsün de bu bölgede bulunduğu bilinmektedir. Pelvik tabanın ise bilinen en dönmeli görevinin ise leğen kemiğinin alt kısmını sarıp sarmalamadı ve bu bölgede bulunan yapılara destek olması ve bununla beraber de işleyen düzene yardımcı olduğu bilinmektedir.

Pelvik taban şeklinde ifade edilen alanda kasların bulunduğu bilinmektedir. Bu kasların zayıf olması durumunda ise kişilerde genel olarak idrar kaçırma, sık idrar enfeksiyonları, idrara çok çıkma ve diski kaçırma problemleri ile kişilerin sık karşılaştığı bilinmektedir. Bu bölgede bulunan kaslarda fonksiyon bozukluğunun olması durumu yani kasların gevşeme ve kasılma durumlarına normal işleyişinin dışından bir sapma olması halinde ise kadınlarda kabızlık, pelvik ağrı, cinsel fonksiyon bozukluğu ve vajinismus gibi sorunların gözüktüğü bilinmektedir. Pelvik taban bölgesinde bulunan kaslarda oluşan sorunlar arasında kasların kasılı şekilde olması veyahut da kısa olması bulunmaktadır. Bu sorunun kronik olarak bilinen pelvik ağrılarının sebebi olarak görüldüğü bilinmektedir.


Bununla beraber bu bölgede bulunan kasların kısa ve zayıf olmasının da bu bölgelerde kadının ağrı hissetmesine neden olacağı bilinmektedir. Bu şekilde verilen nedenlerden dolayı kadınlarım pelvik ağrı ve fonksiyon bozukluğu sorunu ile karışılacakları bilinmektedir. Bu yüzden de kadınların öncelikle kendilerine meydana gelen sorunları ve değişiklikleri kaydetmeleri ve doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Böylelikle doktorların kadında hangi sebepten dolayı pelvik ağrı ve fonksiyon bozukluğu olduğuna daha kolay ve hızlı bir şekilde karar verebileceği bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuPelvik Ağrı Ve Fonksiyon Bozukluklarının Nedeni

Pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları kapsamında kadınların bazı sorunlar ile karşılaştıkları ve günlük yaşantılarının daha zor bile hale geldiği görülmektedir.

Pelvik taban şeklinde ifade edilen bölgede bulunan kasların zamanla zayıflamasına bağlı olarak idrar kesesine bağırsaklara ve rahime olan desteğinin azaldığı bilinmektedir. Bunların sonucu olarak ise pek çok tabanın aşağı doğru indiği ve hatta sarktığı da bilinmektedir. Bu şekildeki sorunların oluşması halinde ise kadınların kasılma bozuklukları yaşadıkları bilinmektedir.

Doğum yapmış olan kadınların yarısında pelvik taban desteğinin azalması ve bununla beraber de pelvik organlarda bazı sarkmaların görüldüğü bilinmektedir. Bu sorun nedeni ile de dokuz kadından birinin bir uzmana bu konuda danıştıkları görülmektedir.

Pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları kapsamında bulunan nedenler arasında kadınların yaşının ve bazı farklı nedenlerin etkili olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda kişiler ile paylaşılabilecek nedenlerin aşağıdaki gibi olduğu bilinmektedir.

 • Aile hikayesi ve genetik bazı faktörler
 • Kronik öksürük ve bu öksürüğe neden olan sigara kullanımı
 • Uzun süredir devam eden kabızlık öyküsü ve buna bağlı olarak görülen aşırı ıkınma hali
 • Çok sayıda gebelik ve doğum yapmak
 • Ağırı is yapma veya ağır yük kaldırma
 • Kadının pelvik tabanını destekleyen ve kadın hormonu olarak bilinen östrojenin erken dönemde azalmasına bağlı olarak erken menopoza girmek

Yukarıda bahsi geçen hastalığa sebep olan etmenlere yer verildiği görülmektedir. Bu etmenler kadınlar üzerine yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmaktadır. Yanı genel olarak kadınların bu belirtilerden dolayı bu rahatsızlığa maruz kaldıkları bilinmektedir ancak kişilerin bazı özel durumlardan dolayı da bu rahatsızlığı yaşayabilecekleri bilinmektedir.Pelvik Ağrı Ve Fonksiyon Bozukluklarının Belirtileri

Pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları kapsamında kadınların vajen veya makatlarında bir baskı hissi yaşadıkları bilinmektedir.

 • Hapşırma, fiziksel zorlamalar ve bunun gibi bazı nedenlerden dolayı idrar kaçırma
 • Pelvik tabanda bulunan kaslardan dolayı oluşan fonksiyon bozukluklarından dolayı kasıklara vuran ve kunt şeklinde ifade edilebilen bir ağrı
 • İşeme veyahut da defekasyon sonrasında tam olarak rahatlayamama hissi
 • Pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları nedeni ile kişinin cinsel fonksiyonlarında ciddi bozulmalar görülmektedir.
 • Cinsel birleşme sırasında ağrı duyulmaktadır ve bu yüzden de çoğu zaman cinsel ilişkiye girmeyi reddettikleri görülmektedir.
 • Pelvik ağrı ve fonsiyon bozukları ileri aşamada makat kaslarında oluşan gevşemeden olayı gaz ve bugün abdest sorunlarını meydana getirmektedir.
 • Kalın bağırsağın son kısmında meydana gelen sarkmadan ve fonksiyon bozukluklarından dolayı kişilerde kabızlık görülmektedir. Kişiler kabız okuduklarında dolayı buyum abdestlerini ıkınarak yapmaktadırlar. Bu da kadınlarda makat bölgesinde çatlaklar, basur ve bu bölgede kanamaya neden olduğu bilinmektedir.

Yukarıda pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları kapsamında kişilerde görülebilecek belirtilere yer verilmiştir. Bu belirtiler yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmaktadır. Bu yüzden kişilerin kendilerinde bu rahatsızlığın var olması halinde verilmiş olan belirtilerin tamamının kişilerde görülmeyeceği bilinmektedir. Bunun yanı sıra kişisel farklardan dolayı farklı belirtilere de kişilerin rastlayacağı da söylenilmektedir.Pelvik Ağrı Ve Fonksiyon Bozukluklarının Tanı Ve Tedavisi

Pelvik ağrı ve fonksiyon bozuklukları kadınların günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkileyen ve kadınların hem fiziksel hem de psikolojik acıdan zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de toplumda sık görülen bu sağlık sorunun tanı ve tedavisinin hızlı bir şekilde olması gerekmektedir.

Pelvik ağrı ve fonksiyon bozukluğu olan hastaların öncelikle bu konuda bilinçlenmesi gerekmektedir çünkü çoğu kişi mahrem bölgesi olduğu için bir hekime danışmayı ihmal etmektedir. Bu da kişinin sağlığına kavuşmasını geciktirmektedir.

Bu yüzden de öncelikle bu şekilde ifade edilen sorunun oluşmasından önce kadınlara hem bu sorunun belirtileri hem de karşılaşılması durumunda ne yapılması gerektiği hakkında bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

Pelvik ağrı ve fonksiyon bozukluğu tedavisinde cerrahi yöntemler kullanabilmektedir. Cerrahı yöntemler kapsamında ise çeşitli bazı tedaviler mümkün olduğundan dolayı hastaya en uygun olan yöntemin belirlenmesi buna bağlı olarak hastanın tedavisine başlanması gerekmektedir.

Bu kapsamda ise kadınlarda invaziv cerrahi yöntemlerin uygulanabileceği bilinmektedir. Bunun ise hastanın vajinal bölgesine veyahut da karin bölgesine yapılan laparoskopi yani kapalı ameliyat ile mümkün olduğu bilinmektedir.

Yukarıda belirtilen cerrahi girişimin yüksek risklerinin bulunmadığı bilinmektedir ancak buna rağmen kadınların bu alanda uzman olan hekimler aracılığı ile ameliyatların gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir. Bu geçirilen operasyonun normal bir şekilde olması durumunda ise kadınların günlük ve iş hayatlarına ameliyattan sonraki 15. günden itibaren dönebilecekleri bilinmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp