Pelvik-Agri-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Pelvik Ağrı Tedavisi


Pelvik Ağrı Tedavisi

Pelvik ağrı tedavisi kişilerin pelvik taban adı verilen bölgesinde meydana gelen ağrının giderilmesini ve kısının sağlığına kavuşmasını esas alan tedavi şeklidir. Bu yüzden de kişilerin öncelikle erkenden doktor ile iletişime geçmeleri ve bu sayede de erkenden ağrılarının sona etmesini sağlayacakları bilinmektedir.

Pelvik Ağrı Tedavisi 2022

Pelvik Ağrı Tedavisi Genel Tanıtım

Kişilerde görülen pelvik ağrının genel olarak toplumdaki kadınlarda sık görülen bir rahatsızlık olduğu bilinmektedir. Bu yüzden de diğer hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da kadınların rahatsızlığına çözüm bulunması için çeşitler yöntemlerin kullanılabildiği bilinmektedir.

Söz konusu olan pelvik ağrının giderilebilmesi için öncelikle kadının ağrısına neden olan etkenin bulunması gerekmektedir. Daha sonraki aşamada ise hem bu etkenin tedavisine yönelik hem de ağrının azaltılmasına yönelik tedavilerin yapılmasının gerekli olduğu söylenilmektedir. Bu kapsamda ise kişilere yapılan tedavilerin aşağıdaki şekillerde olabildiği bilinmektedir;

 • Fizik tedavi
 • Medikal tedavi
 • Beslenme terapisi
  Ameliyat

Yukarıda verilen tedavilerin kadınların pelvik ağrı sorununa iyi geldiği ve bu tedaviler neticesinde de sağlıklarına kavuştukları bilinmektedir.


Pelvik ağrı tedavisi kapsamında kişilerin yapabileceği tedaviler arasında yasam tarzlarında yapabilecekleri değişiklikler bulunmaktadır. Bu değişiklikler kapsamında ise kişilerin iyi ve doğru şekilde duruş sergilemeleri ve düzenli şekilde bu bölgelere iyi gelecek olan egzersizleri yapmaları halinde kişilerin pelvik ağrılarının sorunlarının çözüleceği bilinmektedir. Kişilerin kullanılabileceği ağrı kesici ilaçların da pelvik ağrı tedavisi kapsamında yararlı olacağı bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBu anlamda ise kişilerin anti-inflamatuar ilaçlar yani (NSAI’ler) ile hem pelvik ağrı sorunlarına çözüm bulabileceklerini hem de kadınların belirli günlerinde geçirmiş oldukları adet döngüsünde yaşamış oldukları ağrının önüne geçmiş olmaktadırlar. Bu ağrı kesici ilaçların yani sıra kadınların kullanmış olduğu bazı doğum kontrol haplarının da kadınların yaşamış olduğu pelvik ağrıya iyi geleceği düşünülmektedir.

Kadınların alanınsa uzman olan bir fizyoterapist yardımı ile yapacağı egzersizlerin de pelvik ağrıların giderilmesinde etkili olacağı söylenilebilmektedir. Bu yapılan fizik tedaviler kadınların kaslarının gevşemesini sağlayarak iyi yönde olan etkisini gösterdiği bilinmektedir.

Beslenme tedavisi kapsamında kadınlara B1 vitamini ve magnezyum verilmektedir. Bu verilen vitaminlerin de hem pelvik ağrı üzerine hem de dismonere yani adet sancısı üzerine olumlu etki gösterdiği bilinmektedir.

Yukarıda verilen tedavilere yanıt vermeyen hastalar olabilmektedir. Bu şekilde olan durumda ise kadınlara son seçenek olan ameliyat önerilmektedir.Pelvik Ağrı Nedenleri

Pelvik ağrı tedavisi kadınların günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen ve aynı zamanda psikolojik yönden de rahatsızlık veren sağlık sorunun çözüme kavuşturulmasını sağlamaktadır. Bu aşamada ise kadınların bu sorunlarının çözüme kavuşturulması icin birçok farklı şekilde tedavi süreçlerinin olduğu bilinmektedir.

Pelvik ağrının tedavisinin önemli olduğu gibi bu tedaviye başlanmadan önce rahatsızlığın hangi durumdan dolayı meydana geldiğinin de bilinmesi önemli olarak görülmektedir çünkü yapılacak olan tedavinin nedene yönelik olmasının daha olumlu sonuçlar getireceği bilinmektedir.

Kadınların yasamış olduğu rahatsızlığın aşağıda verilen sebeplerden dolayı oluşabileceği tahmin edilebilmektedir.

 • Miyomlar: Miyomların kadınların rahminin kas tabakasından kaynaklanan ve iyi büyük ve kötü huylu olarak ayrılan kistler olduğu bilinmektedir. Bununla beraber ise bu kistlerin çok azının kanserleşebildiği bilinmektedir. Miyom sorununu yaşayan kadınların bazılarının semptom gösterirken bazılarının da göstermediği bilinmektedir. Bu yüzden de bu konuda dikkatli bir araştırma yapılması gerekmektedir.
 • Adenomyozis: Rahmin iç kısmını döşeyen tabakaya endometrium tabakası adının verildiği bilinmektedir. Adenomyozis hastalığında ise endometrium dokusunun rahmin kas tabakasında bulunduğu bilinmektedir. Bu durumda da tahmin büyüdüğü ve yoğun adet dönemli ve kronik pelvik ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Bu hastalığın genel olarak çikolata kisti hastalığı ile birlikte seyrettiği bilinmektedir.
 • Çikolata kisti (endometirozis): Rahmin iç kısmını saran tabakaya endometrium denilmektedir. Çikolata kisti durumunda ise bu tabakanın dışında da yer aldığı bilinmektedir. Bu hastalıkta da kadınların bazılarında semptomlar görülürken bazılarında görülmemektedir.
 • Pelvik inflamatuar hastalık: Bu hastalığın ise cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan dolayı oluştuğu bilinmektedir. Bu yüzden de enfeksiyonların yayılmaması için erkenden tedaviye alınması gerekmektedir.


Pelvik Ağrı Belirtiler

Pelvik ağrı tedavisi kapsamında kadınlara birçok farklı seçenek sunulduğu bilinmektedir. Bu seçeneklerden kadınlar kendilerine en uygun olan yöntemi seçerek pelvik ağrı sorunlarına çözüm bulabilmektedirler.

Pelvik ağrı tedavisi önemli olduğu gibi bu ağrıların hangi nedenlerden dolayı oluştuğu da önemlidir. Bu kapsamda ise aşağıda verilen nedenlerden dolayı pelvik ağrının oluştuğu bilinmektedir.

 • Kadınların vajen veyahut da makatlarında bir baskı hissi yaşadıkları bilinmektedir.
 • Hapşırma, fiziksel zorlanmalar ve çeşitli bazı nedenlerden dolayı kadınlarım idrar kaçırdıkları bilinmektedir.
 • Pelvik ağrıdan dolayı kadınların cinsel fonksiyonlarında ciddi anlamda bozuklukların yaşandığı bilinmektedir.
 • Cinsel birliktelik sırasında kadınların ağrı yaşadığı ve bu yüzden de cinsel ilişkiye girmek istemedikleri görülmektedir.
 • Işeme ve defekasyon sonrasında kadınların tam olarak bir rahatlama yaşamadıkları bilinmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanan pelvik ağrının belirtilerinin yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda oluşturulduğu bilinmektedir. Bu yüzden de kadınların bu verilen belirtilerin hepsini taşıyacağı söylenememektedir ancak buna benzer olan belirtiler görmeleri halinde kadınların bir uzmandan yardım almaları tavsiye edilmektedir.Kronik Pelvik Ağrı Tanı Yöntemleri

Pelvik ağrı tedavisi kadınların özel durumlarına göre yapılmaktadır. Bu anlamda ise oluşturmuş birden fazla tedavi planının olduğu bilinmektedir. Hem kişilerin hem de uzmanların bu tedavi planlarını değerlendirmeleri ve bu neticede de teşhisi koymaları gerekmektedir.

Kronik pelvik ağrı tedavisi ve bunun teşhisi kapsamından ise kadınların fiziksel muayenesinin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir. Fizik muayenenin ise karin, bel, kalça, pelvik organlar (karin alt bölgesinde bulunan organlar) gibi bölgelere yapıldığı da bilinmektedir

Fiziki muayenenin sonuçları neticesinde beyaz kan hücrelerinin sayımı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon testi, gebelik testi, idrar analizi ve daha birçok testlerin de içinde bulunduğu laboratuvar testlerinin yapıldığı bilinmektedir. Bu sonuçlar neticesinde ise ağrının nedeninin kadın üreme organlarından dolayı olduğu düşünülebilmektedir.

Bu şekilde olan durumda ise sindirim sistemi rahatsızlıkları ile ilgilenen doktor yani gastroenterolog, ürolog yani idrar yolları ile ilgilenen doktorun, psikiyatristin ve tüm bunlarla beraber fizik tedavi uzmanları ile işbirliği yapılması gerektiği bilinmektedir. Bu farklı branşların hepsinin görüşünün alınması ve bunun sonucunda da gerekli olan pelvik ağrı tedavisi uygulamasına başlanılabileceği bilinmektedir.Pelvik Ağrı Tedavi Yöntemleri

Kadınlara uygulanan pelvik ultrasonun kadın üreme organları ve tedavisi hakkında hekimlere bilgi vereceği bilinmektedir. Bu bilgiler arasında ise kadınlarda oluşan myomlarin, yumurtalık kistlerinin ve ağrının da olduğu bilinmektedir ancak bunun yani sıra jinekolojik nedenlerden dolayı meydana gelen pelvik ağrı nedeninin tespit edilemeyeceğinin de bilinmesi gerekmektedir.

Bu jinekolojik durumlara ise divertikulit, irritabl bağırsak sendromu ve ağrılı mesane sensörlü örnek verilebilmektedir. Bu şekilde olan durumlarda ise kadının bağırsak duvarını ve mesaneyi değerlendirmek için bağırsak ultrasonun yani endosonografi, bağırsağın kamera ile incelenmesi yani rektosigmoideskopi veyahut da sistopi şeklinde isimlendirilen mesanenin kamera ile değerlendirilmesine ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir.

Pelvik ağrı tedavisi kapsamında yukarıda belirtilmiş teşhis ifadelerinin ve tedavilerin uygulandığı bilinmektedir. Bu kapsamda ise kadının özel durumlarının belirlenmesi ve buna yönelik özel tedavi planlarının oluşturulması ve buna uygun ilerlemesi tavsiye edilmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp