Parkinson-Hastaligi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı; bir beyin rahatsızlığı olup, beyindeki dopamin hücrelerinin kaybı ile oluşarak, kişinin hareketlerinin yavaşlaması şeklinde seyreder. Bu hastalık ilk kez 1817 yılında James Parkinson tarafından tanımlanmış ve kendi adı ile hastalık literatürüne girmiştir. Bir beyin hastalığı olan bu rahatsızlık dopamin salgılayan hücrelerin hasara uğraması ile başlar. Hastalık erken zamanda teşhis edilmezse yol açtığı hareket bozukluğu ilerleyerek, kişinin yaşam kalitesini olumsuz olarak engeller. Kadınlara oranla erkeklerde %50 oranla daha sık görülen bu rahatsızlık nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık genelde 60 yaşından sonra görülmeye başlansa da, oranı %5 oranında düşük olsa da yaş 20 ile 40 yaş arasında da görülmüştür.Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı; beyin hücrelerinin kaybı ile başlayan, hareketlerde yavaşlama ve titreme şeklinde seyreden nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık beyinde dopamin adı verilen ve hücreler arası iletişimi sağlayan hormonun azalması ve burada hücre kaybı yaşanması sonucunda ortaya çıkar. Hastalığın seyrinde salgılanan dopamin oranı azaldığından kişinin hareketleri zamanla yavaşlar ve vücutta titremelerle açığa çıkar.

Parkinson hastalığının yol açtığı hareket bozukluğu, ellerde ve kollarda oluşan titremeler kroniktir. Tedavi edilmezse giderek ilerler. Hastalık ne kadar erken fark edilirse kontrol altına alınması kolaylaşır. Beyindeki dopamin seviyesi azaldıkça hastalık ilerlemesine devam edecektir. Halk arasında titrek felç olarak adlandırılan hastalık yavaş bir şekilde ilerler. Bu yüzden hastalar doğru tedavi ve yöntem ile uzun süre yaşama olanağına sahiptirler.


Parkinson Bilgi FormuParkinson Hastalığı Nedenleri

Parkinson hastalığı nedenleri arasında en belirgin olan neden; beyinde salgılanan dopamin ile iletişim kuran hücrelerin belirlenemeyen bir nedenle azalmasıyla kişilerde hareket azalması başlar. Tamamen nörolojik olan bu hastalık aslında incelenecek olursa genel olarak 60 yaşından sonra açığa çıkar. Normal süreç olarak incelenecek olursa kişi yaşlandıkça beyin hücreleri yavaşlar ve azalır. Bu yüzden insan yaşlanma sürecinde hareketlerde yavaşlama ve ellerde titremeler açığa çıkar.

Hastalığı yaşayan kişi zihinsel ve ruhsal olarak kendini kötü hissedebilir. Bu yüzden hastalık sürecince hastaya bakan kişilerin de hastalık hakkında detaylı bilgilere sahip olması ve hastalığın tedavisinde çok önemli bir rol oynar. Çünkü hastaya ruhsal yönden destek olmak onun zihinsel olarak hastalığı daha rahat geçirmesini sağlayacaktır.Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson hastalığı belirtileri arasında en belirgin görülen ellerde başlayan istem dışı titremelerdir. Kişinin dinlenme halindeyken elinde ya da kolunda bir titreme hissetmesi halinde en yakın zamanda bir nöroloji hekimine başvurmalıdır.
Hastalık belirtileri arasında kişinin yaptığı hareketlerde yavaşlama, azalma, denge kaybı, kas sertleşmesi ve duruş bozuklukları baş gösterir. Hastalık belirtileri arasında konuşma değişikliği, yazı yazmada zorluk, kabızlık ve uyku sorunları da yer almaktadır. Bu hastalık sadece 60 yaşından sonra ya da yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaz. En sık görüldüğü yaş aralığı 40-70 arası olsa da 20-40 yaş arasında da az da olsa hasta olan kişiler vardır.

Parkinson hastalığı belirtileri arasında yutma güçlüğü, dikkati toplayamama yani düşünme güçlüğü ve mesane problemleri başta yer alır. Hastada açığa çıkan ani duygu değişiklikleri ve depresyon bu hastalığın en belirgin özellikleri arasında yer alır. Hastalık süresi boyunca belirtilen bu durumların hepsi açığa çıkmayabilir. Hastalığın seyri ve şiddetine göre belirtilerde değişiklikler kişiye göre değişir. Bu rahatsızlıkta erken teşhis hastalığın çok fazla ilerlemeden kontrol alınmasını sağlar.Parkinson Hastalığı Tanı Yöntemleri

Hastalık belirtileri baş göstermeye başladığında ilk etapta, özellikle yaşı ilerlemiş 60 yaş üzeri kişilerde yaşlılık belirtileri ile karıştırılabilir. Bu yüzden kişide görülen belirtilerin hastayı takip eden yakınları tarafından iyi gözlemlenmesi ve konu hakkında bir hekime danışılması gerekmektedir.

Parkinson hastalığı belirtileri gözlemlediğiniz kişiyi mutlaka bir nöroloji kliniğine muayene ettirmelisiniz. Uzman hekim öncelikle hasta ile konuşarak hastanın hikâyesini dinler. Çünkü işin ilginç tarafı bu hastalığı direk tespit edecek herhangi bir test ya da tahlil yoktur. Uzman Nörolog hastanın ilaç kullanıp kullanmadığı ve bu kullandığı ilaçların etkilerini incelemek için hastanın geçmiş tedavilerini gözden geçirir. Hekim daha sonra hasta üzerinde fiziksel belirtileri gözlemlemek için kol ve bacaklardaki hareketleri muayene eder. Kişinin yürüyüş ve denge sistemini inceler.

Nöroloji uzmanı daha sonra topladığı tüm bulguları Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği olarak isimlendirilen bir tabloya kaydeder. Kısa adı BHPHDÖ olan bu tablo evrensel bir ölçektir ve hastanın bulgularını kapsamlı bir şekilde incelenerek, diğer nörolog hekimlerle de iletişim halinde olunmasını sağlar.Parkinson Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Parkinson hastalığı teşhisi konulan hastaların hareketlerinin yavaşlaması ve titreme olduğu için yaşam kalitelerini etkilemektedir. Bu yüzden teşhis konulan hastanın yakınlarının da hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Hastalığı erken teşhis edilmesi hastanın tedaviye daha çabuk yanıt vermesini sağlar.

Hastalığın tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişen bir seyir izler. Hastaya tedavi olarak öncelikle hasta dopamin hücreleri kaybı yaşadığı için dopaminerjik sinir sinyallerinin azalmasını önlemeye yarayan Parkinson ilaçları verilir. Her ilaçta olabileceği gibi bazı kişilerde yan etkiler görülebilir. Uzman hekim bu doğrultuda ilaç dozlarını kişiye göre ayarlar.
Hastaya başlanan ilaç tedavisi belirli bir zaman geçtiği halde hastalık seyrinde düzelme görülmüyor ise Nörolog farklı tedavi yöntemlerini uygulamaya başlayacaktır. Parkinson hastalığı tedavisi için diğer yöntemler cerrahi yöntemlerdir.

Parkinson Hastalığı Tedavisinde Uygulanan Cerrahi Yöntemler

Hasta uygulanan ilaç tedavilerine yanıt alınamadığında hastaya cerrahi yöntemleri uygulamak gerekir. Bu cerrahi yöntemler arasında olan cerrahi yöntemler arasında en bilineni derin beyin simülasyonu denilen beyin pili uygulamasıdır.

Beyin pili uygulaması kişideki değişimler baz alınarak uzman tarafından ayarlanabilen bir yapıya sahiptir. Hastalıkta meydana gelen istem dışı hareketlerinde kontrolü sağlanmış olur. Beyin pili sayesinde hastaya yerleştirilen elektrotlar sayesinde beynin belirli bölgelerine uyarılar gönderilir. Bu elektriksel uyarıyı verecek olan pil hastanın köprücük kemiği ya da göğüs kafesi boşluğuna yapılan cerrahi bir operasyonla yerleştirilmektedir. Beyin pili yöntemi Parkinson hastalığı tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Beyne gönderilen elektrotlar kontrol edildiği için hastanın istem dışı hareketlerinde azalmalar meydana gelmekte ve hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır.

Parkinson Hastalığı Beyin Pili Cerrahisi Uygulanmadan Önce Yapılacaklar

İlaç tedavisine cevap vermeyen hasta için yapılacak cerrahi yöntemin beyin pili operasyonu olduğundan bahsetmiştik. Bu ameliyat öncesinde yapılacaklar arasında ilk olarak MR ve beyin tomografileri çekilerek hastanın beyin durumu izlenir.
Hastanın genel durumunu öğrenmek için gerekli kan tahlilleri, böbrek fonksiyonlarının incelenmesi ve idrar testlerinin yapılması gerekir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra hastanın anestezi durumu da analiz edilerek hasta operasyona hazırlanır.

Parkinson Hastalığı ve Egzersiz

Parkinson hastalığı tüm tedavilere ek olarak hastaya fizik tedavi uygulamaları da yapılmalıdır. Uzman hekim tarafından tavsiye edilen Parkinson egzersizleri ile hastanın hareket kabiliyetleri artırılabilir. Bu egzersizler sayesinde hastanın kas sertliği azaltılmış olur ve hareketler sayesinde kaslarını daha rahat hareket ettirebilir.

Hastalığın ilerleyen evrelerinde hareket kısıtlılığı artabileceği için fizyoterapist egzersiz programını buna göre ayarlar. Hastaya verilen egzersizler arasında düğme ilikleme ve açma, yataktan kalkma ve yatma hareketleri ve hekim tarafından kişiye özel olarak verilen mimik hareketleri gelir.

Beyin Damar Hastalıkları, Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Myastenia Gravis, İnme, Demans


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp