Ozon-Tedavisi.jpg


Ozon Tedavisi

Ozon, 19. yüzyılın ortalarında keşfedilmiş bir gazdır ve üç tane oksijen atomundan oluşur. Bu gaz renksizdir ve keskin bir kokusu vardır. Sıvı ya da katı formda patlayıcıdır. Atmosferde, temel olarak yeryüzünü ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Ozonun tehlikeli etkileri olmasına rağmen, araştırmacılar çok sayıda tedavi edici etkisi olduğunu da keşfetmişlerdir.

Ozon Tedavisi 2022

Ozonun etki mekanizması ve olası toksik etkisi klinik deneylerde son yıllarda değerlendirilmiştir. Tıbbi kullanımında belirli bir dozda verilir ve asla solunmaz. Ozon tedavisinden, diş bakımında, kandaki kolesterolü düşürmede ve antioksidatif cevabın uyarılmasında yararlanılır. Dinlenen kastaki oksijen miktarını değiştirir ve hipoksik (oksijen azlığı) sendromlarının tedavisinde kullanılır.


Yıllardır ozon tedavisi araştırılmaktadır. Etkisi kanıtlanmıştır ve az miktarda yan etkisi vardır. Yaklaşık 150 yıldır, tıbbi ozon, yaralan bölgedeki enfeksiyonu temizlemek ve hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Geçtiğimiz yüzyılda, içme suyunu steril etmek için de kullanılmıştır. Ozonun 114 kadar hastalığı tedavi ettiği bilinmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Ozonun Etki Mekanizması

  Uygulandığı bölgede, bakteri, virüs, mantar ve mayaları etkisiz hale getirir. Ozon terapisi, bakteri hücresinin duvarındaki fosfolipit ve lipoproteinleri okside ederek, bakteri hücre duvarını bozar. Mantarlarda da hücre çoğalmasını durdurur. Oksijen hasarı, virüslerin hücreye temas etmesini önler. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinde enerji üretimini arttırarak, oksijen metabolizmasını uyarır. Ozon, vücuda belirli bir dozda uygulandığında, interferon, tümör nekrozis faktör ve interlökin-2 üretimini arttırır. İnterlökin-2 üretimi ise kapsamlı bir immün cevabı başlatır.

  Diyabetik komplikasyonlar, vücutta oksidatif strese neden olur. Ozon antioksidatif sistemi uyararak, glisemi seviyesini etkiler. Vücuttaki süper oksit dismutaz enzimlerini uyararak antioksidatif cevabı başlatır. Ayrıca Ozonun HIV virüsünü laboratuvar ortamında etkisiz hale getirdiği bulunmuştur. Bu durumda, inaktivasyon için gereken ozon dozu toksik değildir. Ozonu, Acinetobacter baumannii, Clostridium difficile ve Staphylococcus aureus bakteri türlerini etkisiz hale getirdiği gösterilmiştir. Bu nedenle, tıpta ozon tedavisi dezenfektan olarak kullanılabilir.  Ozon Tedavisinin Olası Etkileri

  Ozon uygulaması sonucu serbest radikaller üretilebilir ve hücrelerin zarlarındaki lipitler peroksidasyona uğrayabilirler. Bunun sebebi, özellikle akciğerlerdeki hücrelerin zarlarının doymamış yağ asitleri içermesidir. Bu durum da hücre ölümüne neden olur. Bu etkinin önüne geçmek için, ozon, vitamin C ve vitamin E gibi antioksidan moleküllerle beraber uygulanabilir.

  Günümüzde ozon antibakteriyal enfeksiyonları tedavi etmek için etkili şekilde kullanılmaktadır. Uygulandığı bölgede Acinetobacter baumannii, Clostridium difficile ve Staphylococcus aureus bakterilerinin önemli bir kısmını öldürmektedir. Farelerde yapılan bir deneyde ise, siyatik sinir hasarı olan farenin kasına ozon enjekte edildiğinde, faredeki acı tepkisinin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu etkinin kesin mekanizması bilinmemekle birlikte, acı tepkisini kontrol eden genlerin aktivitesine ozonun bir etkisi olduğu tahmin edilmektedir.

  Solunum hastalıklarını tedavi için de ozon tedavisi güçlü bir adaydır. Akciğer hücreleri üzerindeki stresi azaltarak olumlu bir etki yaratabilir. Bu konuda, astım ve COPD hastalığı klinik denemeleri hala devam etmektedir.

  Diyabet hataları için ise ozon tedavisi diyabetin komplikasyonlarını azaltmak için kullanılabilir. Örneğin; diyabet hastalarında yara iyileşmesi oldukça yavaştır. Yaralı bölgeye ozon uygulanması, kan akışını ve bölgeye oksijen geçişini hızlandırır. Bu durum da yara iyileşmesi için fayda sağlar. Yapılmış bir çalışmaya göre ozon tedavisi deride ve dokularda yara iyileşmesinde etkilidir.

  Ozon hastalara uygulanırken 3 çeşit yol kullanılır. Doğrudan dokuya uygulanır, damardan verilir ya da doğrudan kasa uygulanır. Ozon tedavisinden faydalanmak isteyen hastalar öncelikle mutlaka bir doktorla konuşmalıdır. Ozon tedavisinin hastaya uygun olup olmadığı ve hangi tür ozon tedavisi yönteminin hastaya uygun olduğu karşılıklı olarak tartışılmalıdır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp