Ortez-Uygulamalari-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Ortez Uygulamaları


Ortez Uygulamaları

Ortez Uygulamaları genellikle ayak ve bacaklarda ağrı ve rahatsızlık ile ilgili çeşitli semptomları ele almak için kapsamlı bir tedavi planının parçası olabilir.

Ayak parmaklarındaki duruş bozukluklarında ya da kişinin yere basmasında oluşan problemlerde ortez uygulamalarına başvurulur. Doktor, bazı durumları düzeltmek için ortez tedavisi uygular:

Ortez Uygulamaları 2023

 • Ayak deformasyonlarını düzeltmek
 • Ayak veya ayak bileklerinin daha iyi hareket etmesine yardımcı olmak
 • Ayak bileğine destek sağlamak
 • Daha fazla yaralanma riskini azaltmak

Ortez, çoğu spor mağazasından satın alınabilecek bir topuk pedi veya ayakkabı ekinden daha fazlasıdır. Ayaklar için yapılmış son derece özelleştirilmiş ayakkabı veya topuk ekleri denilebilir. Doktorlar, yalnızca kullanıma hazır bir cihaz veya evde egzersizler gibi diğer tedavilerin etkili olmadığı kanıtlandığında hastaya ortez uygulamaları önerecektir.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formu

Ortezlerin Kullanım Amaçlar Nelerdir?

Ortezin amacı, akut veya uzun süreli yaralanma sırasında ayak fonksiyonunun etkinliğini arttırmaktır. Bu, yumuşak doku ve kemik yaralanmasının yanı sıra nörolojik değişikliklerin bir sonucu olarak değişiklikleri içermektedir. Kas güçlendirme ve germe, yürüme, yeniden denge sağlama eğitimi, uzanma ve kavrama stratejileri gibi fizyoterapi tekniklerinin yanında etkili bir yardımcı olabilirler.

Gerekli ortez tipine karar vermeden önce doktorlar bir takım hususları dikkate almalıdır:

 • Hastanın hedefleri nelerdir?
 • İşlevlerini etkileyen belirli bozukluklar nelerdir (baştan ayağa ve yürüyüş analizini düşünmek)?
 • Bozukluklar yumuşak doku değişikliklerinin sonucu mu? Terapi girdisi ile değiştirilebilirler mi?
 • Hastanın yürüme yardımına ihtiyacı var mı?
 • Yaralanmanın belirli hareketlerden korunması gerekiyor mu?
 • Bir ortez, bir aktivitenin verimliliğini artırabilir mi?
 • Hasta verilen herhangi bir ek ile baş edebilir mi?

Ortez uygulamaları hastanın ihtiyaçlarına göre önceden yapılabilir veya özelleştirilebilir.Sorunun Teşhis Edilmesi

Önemli ayak ve topuk ağrısı yaşayan kişiler, uzman doktora girmelidir. Doktor hastaya önce belirtilerini soracaktır. Sorular, semptomları ilk ne zaman fark ettiğini, onları neyin daha kötü hale getirdiğini ve neyin daha iyi hale getirdiğini içerebilir.

Uzman doktor daha sonra hastanın ayaklarının fiziksel muayenesini yapacaktır. Deformiteleri ve özellikle ağrılı alanları arayacak, sorunun nedenini bulmaya çalışacaktır.

Doktor muhtemelen belirli egzersizler sırasında ayakların ve ayak bileklerinin nasıl konumlandığını belirlemek için hastanın yürümesini ve başka aktiviteler yapmasını isteyecektir. Bazı doktorlar, yürünen yerde özel görüntüleme veya pedlere sahip olabilir. Bu görüntüler, ayakların yere nasıl ve nereye çarptığını gösterecek ve ayakların yapısı ve işlevindeki sorunların tam yerini ve türünü belirlemeye yardımcı olabilir.

Bu testlere ek olarak ortez uygulamaları için geleneksel görüntüleme yöntemleri olan kemik taraması ve MRI kullanılarak da ayakların durumu görüntülenebilmektedir. Bu testler hastada bulunabilecek olan çeşitli sorunların belirlemesine yardımcı olabilmektedir.

Bir doktor, potansiyel olarak ortez reçete etmek de dahil olmak üzere, tedavi önerilerinde bulunurken tüm bu teşhis yöntemlerini dikkate alacaktır.Ortez Uygulamaları Hangi Koşulları Tedavi Eder?

Doktorlar, birçok tıbbi problemi tedavi etmek için ortez tedavisi önerebilmektedir:

 • Artrit: Artrit türleri, kişilerin ayaklarında rahatsızlığa ve konumlanma problemlerine neden olabilmektedir. Ortez bu durumların tedavisi için tercih edilebilmektedir.
 • Sırt ağrısı: Bazen içe doğru yuvarlanan kemerler veya yastıklama eksikliği gibi ayakların kötü konumlandırılması, ortezlerin azaltabileceği ağrıya neden olabilir.
 • Bunyonlar: Bunyonlar, ayakların başparmağı tabanında oluşabilen ve ayak şekli bozulmalarına neden olabilen ağrılı şişliklerin adıdır. Geniş bir parmak tedavisine sahip ortez uygulamaları, ayak başparmağı üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Bursit: Topuklarda ve ayak parmaklarında sıvı dolu keseciklerin iltihaplanması bursit ağrısına ve rahatsızlığa neden olabilir. Ayağın topuğunu ve kemerini destekleyen ortezler, Bursit nedenli ağrıların azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Şeker hastalığı: Bazen diyabetli bir kişi, diyabetik nöropati olarak bilinen bir durum olan ayaklarında hissi kaybedebilir. Diyabetin bu etkisi, hastada ayak ülseri oluşumuna neden olabilmektedir. Ortez, ülserin oluşmasını engellemek için kullanılabilir.
 • Düz ayak: Düz ayağa sahip insanlarda ayak bileklerinde ve ayağın sırtında ağrı görülmektedir.  Ortez, ayakları desteklemeye ve uygun ayak pozisyonunu oluşturmaya yardımcı olabilir.
 • Çekiç ayak parmakları: Çekiç parmaklar genellikle bunyonların bir yan etkisi olarak ayak başparmağı üzerinde ortaya çıkar. Ayak parmaklarında ağrı ve deformitelere neden olurlar. Ortez uygulamaları, ayaklar için destek sağlar ve bu sayede çekiç parmakların kötüleşmesine engel olmaktadır.
 • Topuk dikenleri: Topuk dikenleri, kemiğin topuğun arkasında veya altında büyüdüğü durumlardır. Ortez ayağı destekleyebilir ve iltihabı azaltabilir.
 • Yüksek kemerler: Ayaklarda bulunan yüksek kemerler, kaslarda zorlanmaya neden olabilir ve çeşitli rahatsızlığa neden olmaktadır. Ortez, kişinin ayaklarının içe ve dışa doğru aşırı yönelimini engellemeye yardımcı olabilmektedir.
 • Yaralanmalar: Ayaklarında ve ayak bileklerinde travma yaşayan kişiler ortez ile iyileşme sürecinde ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirler.
 • Plantar fasit: Plantar fasit, kişilerde topuk ağrısına neden olan yaygın bir durumdur. Doktorlar bazı durumlarda topuk ve ayak desteği için ortez önermektedir.

Doktorlar ayrıca ayakları veya bacaklarıyla ilgili konumsal endişeleri olan kişiler için özel ortez uygulamaları reçete edebilir. Bu durumlar, bacaklarında ve ayaklarındaki kasları az gelişen kişilerde daha çok görülmektedir.Ortez Uygulamaları Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ortez, genellikle birçok ayak ve ayak bileği sorunu için tedavi uygulamasının bir parçasıdır. Örnek verilirse, doktorlar destek ayakkabısı ve fizik tedavi egzersizlerinin yanında ortez uygulamaları da önerebilmektedir.

Bir doktor ayrıca ağrı ve iltihabı azaltmak için çeşitli ağrı kesici ilaçlar almayı önerebilir. Doktorlar genellikle tedavilerle birlikte ortez önerirler çünkü ortezler ideal olarak konumlandırılmamış ayakları düzeltebilmektedir. .

Ortezler ayrıca topuk gibi ayağın önemli bölgelerinde ek destek ve yastıklama sağlayabilir. Ortezler kişiye özel olduğundan, onları yapan kişi, kişinin ayakkabı ihtiyaçlarını dikkate alacaktır.

Genel olarak ortez uygulamaları ve diğer tedavi yöntemleri, kişinin ameliyat gibi riskli yöntemleri denemeden iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.Ayaklar İçin Ortez Çeşitleri

Ortezler çeşitli malzemelerle özelleştirilebilir. Bir doktor, kişinin hangi duruma ve semptomlara sahip olduğuna bağlı olarak ortez malzemesi için bir reçete yazacaktır.

Ortez türleri, genellikle karbon fiber veya plastik gibi malzemelerden yapılan sert malzemelerden çok esnek ve yastıklama sağlayan uyumlu malzemelere kadar değişebilir.

Bazı ortezler, birçok atletik ayakkabıda bulunan tabanlıklara benzer tam ayakkabı ekleridir. Diğerleri, ayakkabının arka kısmına uyan daha küçük bir topuk ekidir.

Ayak bileği ortez uygulamaları, sadece bir ayakkabı eki değil, aynı zamanda topuktan yukarıya ve baldırın etrafına uzanan dik bir kısma sahip olan başka bir seçenektir.

Doktorlar ortezlerin diğer ayakkabı ekleri veya kinesiyolojik bantlama gibi fizyoterapi bantları ile birlikte kullanılmasını önerebilmektedir.

Ortez gerçekten yardımcı olur mu?

Ortez, ayak ve ayak bileğini etkileyen koşullara sahip tüm insanlara evrensel olarak yardımcı olmaz.

Ortezlerin yardımcılığını etkileyen birçok karmaşık husus vardır:

 • Ortez yapan kişinin eğitimi ve deneyimi
 • Doktor reçetesi
 • Kişinin onları giydiği ayakkabı
 • Hastanın onları hangi sıklıkla kullandığı

Ayak ve ayak bileği problemlerinin tedavisinde ortez kullanımını destekleyen çalışmalar mevcuttur. Bununla birlikte, birçoğu ortezin tam oturması ve doğru şekilde takılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Ortez, ayak ve ayak bileği sorunları olanlara yardımcı olmak için kapsamlı bir tedavi planının parçası olabilir. Herkesin kullanımı için uygun değildir ve maliyetli bir tedavi olabilmektedir.

Doktorun önerdiği ortez uygulamaları hakkında hastanın rutin kullanım, risk ve faydaları gibi çeşitli hususları doktoruna sorması önerilmektedir.

Omurga Stres Kırığı, Omurga Sağlığı, Omurga Kırıkları, Minimal invaziv tramva cerrahisi, Menisküs

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp