on-diz-agrisi-1200x800.jpg

Ön Diz Ağrıları Nedir?


Ön Diz Ağrıları Nedir

Patellofemoral ağrı sendromu, özellikle dizin ön kısmında, diz kapağı çevresinde hissedilen ağrılara yol açan sendromlar grubudur. Sporla ilgilenen genç bayan ve erkeklerde daha sık görülür. Fakat hiç sporla ilgilenmeyen sedanter yaşam tarzında da görülebilmektedir. Özellikle merdiven inip çıkarken ve çömelirken fazladır. Ön Diz Ağrıları Nedir? Bir çok sebepler sıralanabilir, başta dizin dizilim bozuklukları yer alırken, atletlerde, aşırı idman yapan sporcularda daha sık görülür.

Ön Diz Ağrıları Nedir? 2022

Dizin anatomisi nasıldır?

Diz anatomisine tekrar bakacak olursak, üstte uyluk kemiği, altta kaval kemiği ve önde diz kapağı olmak üzere üç ana kemik, bunları eklemde çepeçevre saran kıkırdak doku, birbirine bağlayan bağlar ve hareketi sağlayan kasların kemiklere yapıştığı her yönden tendon grupları mevcuttur. Bunların hissini alan sinir ağrı, besleyen damar grupları mevcuttur. Kasların başında Quadriceps grubu gelir, bunu diz kapağına bağlayıp hareketini sağlayan yapıya patellar retinakulum denir. Aynı zamanda tibia ya da yapışarak stabilizasyonu sağlar.


Dora Sağlık Bilgi FormuPatelladan aşağı tibiaya uzanan tendonada patellar tendon denir. Dizi oluşturan kemiklerin biribiriye eklem yapan yüzeyleri tamamen kıkırdakla kaplıdır. Vazifesi kayganlık ve yumuşaklıktır. Bu yapıları saran ince zara sinovya denip, kayganlık için sıvı salgılar. Diz etrafındaki yumuşak dokular ve kemiklerden gelen uyarılar ağrıyı oluşturur. Kıkırdakların ağrı algısı yoktur. Kıkırdak bozulduğunda etrafta oluşan artıklar veya reaksiyonlar dolayısıyla yumuşak dokularda oluşan enflamasyonu algılayıp ağrı hissederiz.Başlıca ön diz ağrısı sebepleri nelerdir? Çok kullanma yüzünden diz ağrır mı?

Oveuse da dediğimiz dizin aşırı yüklenmesine, aşırı spor aktivitelerine, ani birden yüklenmelere, squat, jogging, merdiven ve dağ tırmanışlara bağlı gelişen zorlanmalar, diz üzerinde tekrarlayan bir yüklenme ve stres oluşturduğundan ağrıya sebebiyet verir. Haftalık spor yaptığımız gün sayısını artırmak, uygunsuz ayakkabı veya donanım, spor yapılan mekandaki zemin uygunsuzluklarıda bunlara yol açabilir.Diz kapağı dizilim bozukluğu (patellar malalignment) nedir?

Diz kapağının ,hareket ettiği, trochlear groove dediğimiz yuvasındaki hareket aksının bozukluğuda ön diz ağrısı sebepleri arasındadır.

Bu tür bozuklukta diz kapağı olması gereken eksenin dışına doğru,bir tarafa itilir.İtildiği taraftaki kıkırdağa yaptığı basınç ve aşırı sürtünme dolayısıyla yumuşak dokuların tahrişi ve enflamasyon dolayısıyla ağrı oluşur.Bu anormal dizilim,diz ekseninin ayak ve kalçayla uygun bir düzlemde olamasından veya anormal kas dengesinden oluşur.Diz kapağının olması gereken pozisyondan yukarıda olmasına patella alta,aşağıda olmasına da patella baja denir.Patellofemoral sendrom belirtileri nelerdir?

En sık, dizin ön kısmında, künt, rahatsız edici bir ağrıyla gelir. Bir dizde veya 2 taraflı olabilir. Genellikle aktivite ile artar. Hafif başlar ve giderek artar. Dizler katlı vaziyette biraz oturduktan sonra, ilk basmalarda fazla olan, daha sonra azalan ağrı tarif eder. Bazen dizlerden anormal çıtırtı veya kütürtü sesleri de gelebilir. Spor aktivitesi değiştirme veya süresini uzatma sonrasında olabilir.

Ön diz ağrılarımdan kurtulmak için ne yapmalıyım?

Klasik tedavisi RİCE (Rest,İce;Compression;Elevation)dediğimiz ,akut durumlarda istirahat, buz uygulaması, bandajla sarma ve bacağı yükseltme şeklindedir.Ağrılı bacak üzerine yük verme azaltılır, koltuk değnekleri veya baston ile basmasına izin verilir. Günde bir kaç defa 20 dakika buzla soğutulur. Klasik elastik bandaj veya dizliklerle sabitlenmeye çalışılır ve diz altına yastıklar konularak yükseltilir.Bacak kalp seviyesinden yukarıya alınmalıdır. Bu ödemin çözülmesi ve enflamasyonun daha hızlı gerilemesi için gereklidir.Non steroidal ilaçlardan takviye alınır, diklofenak veya naproksen türü ilaçlar etkilidir. Tüm bunlardan sonuç alınamadıysa ,yürümek ağrılı ve diz hala şişse mutlaka uzmana gitmelidir.Patellofemoral sendrom tedavisinde neler var?

Doktorunuz detaylı fizik muayene,çekilecek grafiler veya diğer görüntüleme yöntemleriyle, dizde bir dizilim bozukluğu varsa bunun ölçümleri ve derecesini saptar. Diz ağrısına yol açabilecek diğer rahatsızlıklar varsa (diyabet, gut hastalığı ,sedef hastalığı, romatizmal hastalıklar veya enfeksiyonlar gibi) onlar için gerekli tahlil ve konsültasyonları yapar. Kas denge bozukluğuna yol açabilecek nörolojik değerlendirmeleride yaptıktan sonra bunlar için gerekli tedavilere geçilir.
Medikal tedavi gerektiren, sistemik, nörolojik, metabolik problemlere yönelik ilaçlı tedavi, yanısıra fizik tedavi, egzersiz programları, ayak veya dize gereken ortezler reçete edilir.

Cerrahi tedavide, artroskopik olarak kıkırdak yıkama ve debridmanları, lateral gevşetme, varsa menisküs veya bağ lezyonları tedavi edilir. Artroskopi diz içine kamerayla girilerek yapılan kapalı yöntem ameliyat metodudur. Günübirlik yapılan bir işlem olup uzun süren hastane yatışları gerektirmez,bir veya 2 hafta ev istirahati çoğunlukla işe dönmesinde yeterlidir.Diğer dizilim bozukluklarında açık kemik ameliyatları gerekebilir. Tüberkül transferi veya yüksek tibial osteotomi gibi daha komplike tedaviler gerektiğinde bunların iyileşme süreleri 6 hafta ile 12 hafta arasındadır. Sonrasında fizik tedavi ve egzersiz programları yine eklenir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp