Omurilik-Bozukluklari-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Omurilik Bozuklukları

Omurilik bozuklukları kişilerin dik duruşlarına olanak tanıyan omurgalarında meydana gelen her türlü hastalığı ifade eder. Yapılan çeşitli tetkikler sonucunda, hastalığın tanısının konmasının ardından en uygun tedavi yöntemi belirlenerek süreç başlatılır. Tedavi süresi boyunca, fizik tedavi ve rehabilitasyona yönelik aktiviteler yapılabilmektedir. İlerleyen safhalarda, cerrahi müdahaleler de operatör doktorlar tarafından gerçekleştirilir.Omurilik Bozuklukları Nedir?

Omurilikle ve ya bütünüyle omurga ve sinir sistemlerinde meydana gelen olumsuz durumlardan kaynaklı meydana gelen çok çeşitli hastalıklar bu sınıf içerisinde değerlendirilmektedir. Hastaların pek çoğu şiddetli ve periyodik ağrılar nedeniyle gündelik hayatını idame ettirmekte güçlük çekmektedir. Omurilikte meydana gelen hastalıklardan kaynaklı kişilerin büyük bir bölümü yürüme yetisini de kaybedebilmektedir. Bu nedenler belirtiler gözlemlendiği an itibariyle mutlaka uzman bir hekime başvuru yapılmalı ve ertelemesiz bir biçimde tedaviye başlanmalıdır.

Skolyoz
Kamburluk
Omurgada ve omurilikte meydana gelen enfeksiyonlar
Boyun fıtığı
Bel fıtığı
Omurga kireçlenmesi
Omurga kayması
Disk kayması
Dar kanal
Omuriliği ve sinir uçlarını zedeleyecek travmatik yaralanmalar
Tümör oluşumları
Darbeler sonucunda meydana gelen omurga kırıkları
Bel ve boyun bölgesinde meydana gelen kronik rahatsızlıkların tamamı bu alanın ilgisi dâhilindedir.

Kişinin yaşadığı ağrıların kısa bir süre içerisinde dindirilebilmesi için erken tanının önemi oldukça hayatidir. Başlangıç safhasında tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi Omurilik bozuklukları söz konusu olduğunda da, tedavi süreci çok daha etkin ve mümkün olduğundan kısa sürede tamamlanabilmektedir. Erken tedavi sayesinde hastalığın izleri kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılarak, kişinin yaşam kalitesi mevcut seviyesine ya da mevcut seviyesine yakın bir noktaya getirilebilir.


Omurilik Bozuklukları Bilgi FormuOmurilik Bozuklukları Nedenleri

Omurilikte meydana gelen bozuklukların nedenleri doğuştan gelen ya da sonradan çevresel etkenlerle oluşan şeklinde sınıflandırılabilir.

Metabolizma ile ilgili nedenler
Genetik faktörler
Akraba evlilikleri
Sinir sisteminde meydana gelen anomaliler
Kas sistemine ait bozukluklar
Duruş bozukluğuna neden olabilecek sendromlar
Yanlış ve ani hareketler
Hasar yaratacak darbeler, düşmeler ve ya kazalar
Ağır kaldırmak
Kalıtsal ya da çevresel etmenlerle oluşan iyi ve ya kötü oluşumlu tümörler
Omurga artriti
Spina bifida
Kemik erimesi
İskelet sisteminde meydana gelen çökmeler veya kırıklar
İleri yaş omurilik bozuklukları ve omurga hastalıklarının nedenleri arasında ifade edilebilir.Omurilik Bozuklukları Belirtileri

Omurilikte baş gösteren rahatsızlıklar oldukça çeşitlidir. Bu nedenle her rahatsızlıkta farklı belirtiler gözlemlenebilmektedir. Bu rahatsızlıkların belirtilerine dair genelleme yapmak gerekirse,

Hastalığın oluştuğu bölgede gündelik yaşamı olumsuz etkileyecek ve hiçbir biçimde kontrol altına alınamayan şiddetli ağrı
Kollarda ve göğüs bölgesinde meydana gelen uyuşma
Bacaklarda ve kollarda yoğun güçsüzlük
Yürüme yetisinde kayıp
Dengede durmakta güçlük çekme
Sindirim sisteminde ve bağırsaklarda meydana gelen sorunlar
Isıya karşı yoğun hassasiyet
İskelet sisteminde gözlemlenebilir anomaliler
Özellikle fıtık gibi rahatsızlıklarda deride gözlenebilen şişlikler
Hareket kabiliyetinde azalma
Kuvvetsizlik
İdrarda ve gaita bölgesinde kontrol sorunları
Kas erimeleri
Duyu kaybı
Şiddetsiz darbelere karşı aşırı hassasiyet
Bacak bölgesinde ani ve gözlemlenebilir incelme denebilir.

Omurilik bozuklukları kişilerin hayatlarını büyük oranda sekteye uğratmaktadır. Hastalığı yaşayan kişinin bedeninde de gözle görülebilir deformasyonlara sebep olduğu için, estetik bir kaygı da yaratır. Yaşanan estetik bozukluklar kişinin psikolojik açıdan da olumsuz etkilenmesine sebep olarak sosyal ilişkilerinin de olumsuz yönde etkilenmesini doğrudan etkilemektedir.Omurilik Bozuklukları Tanı Yöntemleri

Omurilik rahatsızlıkları adı altında ifade edilen rahatsızlıkların genelinde uzman hekimler benzer adımları izlemektedir. Omurilik bozuklukları tedavisinin öncesinde tanının konulması en uygun yolun izlenebilmesi ve hastalığın ilerlemeden kontrol altına alınabilmesi açısından oldukça önemlidir. kişinin hastalığının seviyesine bağlı olarak ilaç tedavisi ve ya cerrahi müdahale söz konusu olabilmektedir.

Omurilikle ilgili bir rahatsızlık söz konusu olduğunda uzman hekim ilk olarak hastanın öyküsünü talep eder. Bu öykü içerikte hastanın yaşadığı sorunları ifade ettiği çizelgelerdir. Net tanının konulması konusunda hasta öyküsü önemli bir yere sahiptir.
Öykünün ardından fiziksel testler uygulanmaktadır. Bu testler esnasında özel tıbbi ölçüm cihazları kullanılır. Yapılan ölçümlerle hastalığın safhası tespit edilir ve ilerleyen süreçte alınacak önlemleri belirler.

Röntgen çekimi omurilik bozuklukları tanısında sıklıkla kullanılan ve oldukça etkili sonuç alınabilmesine olanak tanıyan bir tespit yöntemidir. Tüm sistemin görüntülemesi röntgen cihazı yardımıyla yapılır. Yaygın olarak kullanılan tanı teknikleri içerisinde; EGG ölçümlemesi, bilgisayarlı tomografi, gen tarama, MR ve gerekiyorsa nöropsikolojik testler de kullanılmaktadır.Omurilik Bozuklukları Tedavi Yöntemleri

Omurilik bozuklukları bir anda ortaya çıkabileceği gibi uzun süreli sinsi bir biçimde ilerleyebilir. Hastalıklara ilişkin uygulanan tedavi yöntemleri üzerinde belirleyici olan en önemli nokta hastalığın ne olduğunun tespitidir. Bunun yanında hastalığın ilerleme seviyesi de tedavi yöntemleri üzerinde belirleyicidir. Tedavilerde hedef aşamaları deformasyonun ilerlemesinin engellenmesi, deformasyonun düzeltilmesi ve düzeltilebilmiş omurga formunun korunması şeklindedir. Genel itibariyle bu hastalıkların tedavisinde,

Hastanın vücudundaki deformasyon seviyesine bağlı olarak korse tedavisi uygulanabilir.
Deformasyon ileri boyuttaysa cerrahi işlemler yardımıyla düzeltme işlemi yapılır.
Bir tümör söz konusu ise, yine cerrahi müdahale ile kitle alınır.
İleri seviye olmayan bozukluklarda çeşitli fizik tedavi ve güçlendirme teknikleri kullanılmaktadır.
Hastalığın ilerlemesini durdurabilmek konusunda etkili olan egzersizler yapılabilir. Bu egzersizler omurilik bozuklukları uzmanı önerisi ile yapılmalıdır.
Epidural steroid enjeksiyonları yöntemi ile baskının azaltılması sağlanabilir.
Kifoplasti tekniği ile kişinin çektiği yoğun ağrılar dindirilebilir.
Vertebroplasti yöntemi ile, omurları bir arada tutarak ağrıyı azaltmak ve düzgün bir form elde ederek korumak.
Süreç içerisinde iyileşebilecek bir hastalık tanısı konulmuşsa istirahat yöntemi kullanılabilir.
İskelet sisteminin destekçisi olan kasların güçlendirilebilmesi için pilates ve yoga gibi yöntemlerde doktor gözetiminde yapılabilir.

Erken tanının konabilmesi ve tedavi sürecinin kısa sürede tamamlanabilmesi için kişiler söz konusu belirtileri gözlemlediklerinde mutlaka bir uzman başvuru yapmalıdır.

Beyin Damar Hastalıkları, Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp