Ofis-Histeroskopi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Ofis Histeroskopi


Ofis Histeroskopi

Ofis histeroskopi yöntemi, rahim içine gönderilen bir kamera ile, döl yatağı olarak tanımlanan rahim içi boşluğun uzman tarafından değerlendirilme yöntemidir. Rahim içinin kolaylıkla görüntülenerek cerrahi işlemlerin ve tanıların konulmasında etkili bir yöntem olan ofis histeroskopi, tüplerin rahim içine açılan bölümlerinin optik kameralar yardımıyla görüntülenmesidir.

Ofis Histeroskopi 2022


Ofis histeroskopi genellikle Ofis H/S olarak kısaltılmaktadır. Genellikle anestezi altında yapılan genel ameliyathane işlemlerinden biridir. Cerrahi yöntem ve tanı için oldukça faydalı bir uygulamadır. Ofis histeroskopi yöntemi vajinal yoldan rahime uygulanır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Ofis Histeroskopi Nedir?

  Ofis histeroskopi olanlar uygulama sonrası uygun tedavi yöntemleri belirlenerek hastalara tıbbi uygulamalar yapılabilir. Ofis histeroskopi, kadınlarda vajina kanalıyla rahim içi ve tüplerinin açılan kısımlarının kameralarla incelenmesidir. Farklı tür sorunlar için uygulanacak cerrahi işlem öncesinde veya teşhis için bu yöntem uygulanabilir.

  Genellikle Ofis H/S olarak ifade edilen yöntem, histero (rahim), skopi (görme) terimlerinin birleşiminden oluşmaktadır. Ofis histeroskopi yöntemi, HSG gibi indirekt değil direkt bir yöntemdir.  Ofis Histeroskopi Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

  Anestezili ofis histeroskopi yapılabileceği gibi anestezisiz olarak da işlem rahatlıkla uygulanabilir. Yöntemin uygulanması sırasında vajinal kanaldan rahim ağzına özel aletlerle girilerek görüntüleme yapılmaktadır.

  Rahim ağızından histeroskop yardımı ile CO2 ve diğer özel sıvılar verilerek içeri girilir. Rahim duvarları bu yöntemle ayrılarak, genişleyen rahim içinde tüm unsurlar doğrudan monitörler aracılığıyla incelenir.  Hangi Durumlarda Ofis Histeroskopi Yapılır?

  Ofis histeroskopi ile HSG arasındaki fark birinin direkt diğerinin indirekt yöntemler arasında sayılmasıdır. Rahim içinin daha rahat görülmesi ve değerlendirilmesi adına, adet döneminin bitiminin hemen ardından uygulama yapılabilir. Ofis H/S uygulamasında temel hedef doğru tanının konulmasıdır. Uygun tanının konulmasının ardından gerekli tedavi sürecine başlanmaktadır. Ofsi H/S:

  Tüp bebek işlemleri sonrası,
  Tekrarlayan düşükler,
  Rahim içinde spiral kayıpları,
  Adet düzensizlikleri,
  Menopoza bağlı olağan dışı kanamalar,
  Şüpheli kitlelerin görülmesinde vb.

  Durumlarında uygulanabilir. Ofis histeroskopi yöntemi bu tip sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan sorunların teşhisi için oldukça önemlidir. Uygulama sırasında hastalar lokal anestezi ile ağrısı olarak incelenebilir. İlaçlı filimden daha rahat bir işlem olarak tanımlanmaktadır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp