Odyometri-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Odyometri

Odyometri nedir, odyometri testi hakkında sorulan soruların yanıtları için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Odyometri testi yaptırmadan önce makalemizi okuyabilirsiniz.

Odyometri; İşitmenin ölçülmesini ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlayan bir test türüdür. İşitme ile ilgili test ve ölçümleri kapsar.

Odyometri Nedir? Odyometri Testi 2022

İşitme Testinin Türleri Nelerdir?

Saf Ses Odyometrisi: En sık uygulanan işitme testidir. Her iki kulağın değişik frekanslardaki duyabildiği minimum ses şiddetini belirler.Kişiden anamnez alınır ve test anlatılır.Teste başlamadan önce kişiye değişik tonlarda sinyal sesleri duyacağı ve duyduğunda elindeki butona basması istenir.Kişi ses geçirmez bir kabine alınır.Kulaklık aracılığı ile hastaya sesler gönderilir.Her iki kulak test edilir ve işitme eşikleri belirlenir.


Kişi sesi duyduğu zaman elindeki butona basarak işaret verir. Böylece işittiği ses seviyesi belirlenmiş olur. Bu ölçümde hava yolu ve kemik yolu işitme seviyesi belirlenir. Hava yolu ölçümleri kulak kepçesinden beyine kadar olan işitme yolları hakkında bilgi verir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Kemik yolu ise iç kulaktan itibaren bilgi verir. Hava yolu ve kemik yolu ölçümlerine bakarak işitme kaybının kulağın hangi bölümünden kaynaklandığı hakkında da bilgi edinilir. Hava yolu eşikleri kulağa takılan kulaklık yardımı ile, kemik yolu eşikleri ise mastoid adı verilen çıkıntıya yerleştirilen kemik vibratyör yardımı ile belirlenir. İşitme eşikleri belirlendikten sonra eşikler odyogram üzerine  işaretlenir.

  İşitme testi yapılırken hastada dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Eğer hastada kulak çınlaması şikayeti varsa bu durumu uzmana bildirmeli ve sesin warble adı verilen çınlama şikayeti olan hastalara özel tonda gönderilmesi gerekir.
  • Hastalar, yalnızca duydukları en yüksek seste değil, en düşük seste de butona basmalıdır.
  • Kemik yolu ses ileticisinin takılması halinde olabildiğince hareketsiz durulması gerekir.


  Konuşma Odyometrisi

  Konuşma tanıma derecesini belirlemek için yapılan test türüdür.

  Konuşma odyometrisi yaparken hastaya mikrofon verilir ve okunan kelimelerin tekrar edilmesi istenir. Test anlatımı yapıldıktan sonra başlanır. Bu test sonuçları işitme cihazı gerekliliğinin tespiti ve ne kadar faydalı olabileceği konusunda önemli bilgiler verir.

  • Konuşmayı alma eşiği SRT(SPEECH RECEPTİON THRESHOLD) : Hastaya söylenen kelimelerin %50’sini doğru olarak işitebildiği ses şiddetidir. Hastaya saf ses ortalaması temel alınarak 10dB – 15dB üzeri 3 heceden meydana gelen 6 kelime verilir. Hastanın tamamını doğru tekrar etmesi üzerine ses şiddeti 5dB azaltılır ve 3 heceli farklı bir liste verilir. Bunu da doğru tekrarlarsa 5dB azaltılarak devam edilir. Hasta 6 kelimeden; örneğin 2’sini doğru yanıtlamış yani %50’nin altına düşmüşse bir önceki basamakta verilmiş olan ses şiddeti hastanın SRT skorunu belirlenir ve kayıt edilir.
  • Konuşmayı ayırt etme SDS(Speech Discrimination Score): Hastaya söylenen tek heceli kelimeleri doğru tekrar etmesi ile konuşmayı ayırt etme yüzdesi belirlenir. SRT(Konuşmayı Ayırt Etme Eşiği) nin üzerine 25dB – 40dB eklenir ve 25 adet tek heceli kelime listesi hastaya tekrar ettirilir. Doğru cevaplar %4 ile çarpılır elde edilen rakam hastanın konuşmayı ayırt etme seviyesini belirler.
  • Rahat dinleme eşiği MCL (Most Comfortable Loudness): Hastanın konuşma sesini en rahat duyduğu ses seviyesidir. Konuşmayı alma eşiği(SRT) ile rahatsız edici ses düzeyi(MCL) arasındaki kalan dinleme düzeyi belirtir.
  • Rahatsız edici düzey UCL (Uncomfortable Loudness): Hastanın, konuşma seslerinden rahatsız olduğu, tolere edemediği ses şiddetinin belirlenmesi amacıyla yapılan bir konuşma testidir. İletim tipinden kaynaklanan işitme kayıplarında hastaların SRT ve UCL skorları yüksektir. Konuşma odyometrisi testine göre herhangi işitme problemi olmayan kişilerde SRT değeri 20dB, MCL değeri 40-60 dB, SDS değeri %90-100, UCL değeri 100-120 dB’e eşit olmalıdır.


  Timpanometri:

  Orta kulağın basıncını ölçen test türüdür. Ölçümün yapılabilmesi için kulak zarının delik olmaması gerekir.

  Acısız ve ağrısız bir testtir. Dış kulak yoluna hava basıncı uygulanarak orta kulak ve kulak zarı hareketliliği ölçülür. Ölçümler kulağa yerleştirilen bir prob yardımıyla gerçekleştirilir. Bebeklere de rahatlıkla uygulanabilen kolay bir testtir.  Akustik Refleks:

  Dışardan gelen yüksek ses dalgaları kulak zarını ve sonra kemikçikleri titreştirir. Ses şiddeti aşırı yüksek ise; üzengi kemikçiğine bağlı olan stapes kası kasılarak üzengi kemiğinin aşırı hareketini ve iç kulağın zarar görmesini engeller. Orta kulakta gerçekleşen bu olaya akustik refleks adı verilir. Üzengi kemiğinin hareket etmesi ile zarda oluşan hareketler kaydedilir ve refleks değerleri ölçülür.

  Bu test ile şiddetli bir uyarana karşı akustik refleks yollarının ne derecede çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi edinilir. Sağ ve sol kulak için ayrı ayrı ölçüm yapılır  İşitme Testi Neden Yaptırılmalıdır?

  İşitme testi, işitme kaybı şüphesi ile gelen kişilere uygulanan testtir. Erken teşhis için insan hayatında önemli bir rol oynar. Erken dönemde teşhis belirlenerek uzmanlarımızca önlem alınıp tedaviyi mümkün kılabilmektedir.  İşitme Kaybının Dereceleri Nelerdir?

  • Normal işitme: 20 dBHL’ye kadar düşük sesleri işitebilirsiniz.
  • Hafif işitme kaybı: En iyi olan kulağınızdaki işitme kaybı 25 – 39 dBHL arasındadır.
   Gürültülü ortamlarda konuşulanları takip etmekte zorluk çekersiniz.
  • Orta dereceli işitme kaybı: En iyi olan kulağınızdaki işitme kaybı 40 – 69 dBHL arasındadır.
   İşitme cihazı olmadan konuşulanları takip etmekte zorluk çekersiniz.
  • İleri düzeyde işitme kaybı: En iyi olan kulağınızdaki işitme kaybı 70 – 89 dBHL arasındadır.
   Güçlü işitme cihazları veya implant gerekir.
  • Ağır işitme kaybı: En iyi olan kulağınızdaki işitme kaybı 90 dBHL’den başlar.
   Daha çok dudak okuma ve/veya işaret dili veya implant kullanımına ihtiyaç duyarsınız.

  Yeni Doğanlarda İşitme Testi Neden Önemlidir?

  İşitme kaybı ne kadar erken yaşta fark edilirse tedavinin ve bireyin tüm gelişiminin o kadar sağlıklı olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle işitme kaybı olan bir bebeğe erken tanı konulmadığında; dil gelişimi, çevreye uyum, psikososyal gelişim ve iletişimde gecikmeler görülebilir. Bu durum çocuğun ilerleyen yaşlarda gerek okul gerek sosyal hayatının kısıtlanmaması açısından da büyük önem taşır. Tanı ne kadar erken dönemde konulur ise tedavi başarısı da o derece artar. Bebeğinizin duyma fonksiyonunun nasıl işlediği hakkında en kesin sonucu ise BERA testi vermektedir. Bu test; yenidoğan BERA-ABR testi ve klinik BERA-ABR testi şeklinde uygulanır.

  ABR (BERA) Testi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

  İşitsel beyin sapı cevabı (ABR) cihazı ses uyarısına karşı oluşan elektro ensefalografik(beyin dalgaları) dalgaları bebeğin başına yerleştirilen elektrodlarla kaydeder.Bu test doğal uykuda ya da uyku hali sağlanarak yapılabilmektedir. Bebeğin kafasının belirli bölgelerine elektrotlar yardımıyla kulaktan gönderilen ses karşı beyin sapında oluşan aktiviteler kaydedilir. Kayıtların uygun koşullarda alınması kadar doğru yorumlanması da önemli olduğu için, testin uzmanlar tarafından yapılması ve yorumlanması gerekir.

  Bebeklerde İşitme Kaybına Yol Açacak Riskler

  Doğum Öncesine Ait Olan Riskler;

  • Ailede genetik işitme kaybı hastalığı
  • Annenin gebeliği sırasında geçirdiği ciddi rahatsızlıklar ya da kullandığı ilaçlar
  • Akraba evliliği
  • Doğum ve Hemen Sonrasındaki Döneme İlişkin Riskler;
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Sarılık
  • Yoğun bakım gerekliliği
  • Mekanik havalandırma gerekliliği (özellikle 5 günden daha uzun süreyle gerekmişse)
  • Kulağa zarar veren ilaç kullanımı
  • Erken doğum (prematüre bebek)
  • İşitme kaybı da yaptığı bilinen çoklu hastalıkların varlığı (sendromlar)
  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp