Obezite-Ameliyati-Fiyatlari-2021-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Obezite Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Fiyatları, hastaların sağlık durumu, kilosu, yaşadıkları kilo problemi ve kilo alma nedenleri dikkate alınarak, uzmanlar tarafından farklı özellikte tedavi süreci uygulanacaktır. Obezite tedavisi için uygulanan cerrahi müdahale, kişilerin ileri evre obezite sorunun engellemektedir. Obezite ameliyatı, hastaların daha fazla kilo almasını engellemek ve diyet programı sonucu verilemeyen kiloların, cerrahi müdahaleyle alınmasını sağlamaktadır.

Obezite Ameliyatı Fiyatları 2022

Hastaların sağlık durumunu koruyan ve aşırı kilo sonucu yaşanacak riskleri ortadan kaldıran obezite tedavisi, hastaların durumuna göre farklı şekillerde uygulanacaktır. Hastaların kilo almasını durdurmak için mide ameliyatları yapılırken, alınan fazla kiloların ve bölgesel yağların giderilmesi için deri ameliyatı uygulanabilir. Obezite tedavisinin merak edilen yönleri ve tedavinin genel özellikleri, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Obezitenin Özellikleri Nelerdir?

  Obezite hastalığı, vücuttaki yağ miktarının normal değerin üzerine çıkması sonucu oluşmaktadır. Vücuttaki kas ve kemik yapısının üzerine çıkan yağ dokusu, hastaların orantısız şekilde kilo almasına yol açmaktadır. Obezite için belirlenen genel tanım, boy uzunluğuna kıyasla, vücut kitle endeksi daha yüksek değere sahip olmaktadır. Hastalardaki yağ değerinin, orantısız şekilde yükselmesine bağlı olarak, hastaların insülin direnci düşmekte ve diyabet sorunu ortaya çıkmaktadır. Obezitenin başlangıç evresinde, kişilerin düzenli beslenme alışkanlığı yakalaması ve diyet programlarına uyum sağlaması, kilo artışının kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

  Tedavi edilmesi mümkün olan obezite hastalığı, başlangıç seviyesinde ameliyatsız şekilde tedavi edilebilir. Obezite hastalığının kontrol edilemez duruma gelmesiyle, hastalar cerrahi müdahaleye alınacaktır. Tüp mide ameliyatı, mide balon ameliyatı, mide küçültme operasyonu ya da gastrit bypass uygulamalarından, hastalar için en ideal olan metot belirlenmektedir.  Obezite Oluşma Sebepleri Nelerdir?

  Obezitenin nedeni, hastaların günlük besin alımındaki enerji miktarının, günlük hareket oranından ve metabolizmanın gereksiniminden fazla olmasıdır. Günlük alınan enerji miktarı kullanılmadığı için kişilerin vücudunda yağ olarak depolanmaktadır. Hastaların günlük beslenme değerinin normalden fazla olması ve gereksiz şekilde besin tüketilmesi, kilo artışının hızlanmasına yol açacaktır. Hastaların zayıflık, şişmanlık ya da obezite sınırında olup olmadığına kanaat eden vücut kitle endeksi testleri sonucu, hastaların obezite sınırında olup olmadığı belirlenmektedir. Hastaların sağlıksız yaşaması, dengesiz beslenmesi, sürekli fast food şeklindeki besinleri tüketmesi, spor aktivitelerini yerine getirmemesi gibi etkenlere bağlı olarak, obezite problemi ortaya çıkmaktadır.  Obezite Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

  Obezite ameliyatı, çok ciddi komplikasyon geçirme riski bulunan, morbid obezite hastalarının tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Cerrahi obezite tedavileri, obezitenin kesin çözümle giderilmesini sağlayan, en etkili uygulamalar arasında yer almaktadır. Morbid obezitesi bulunan hastalar, spor ve diyet programlarıyla kısmi olarak kilo vermektedir. Verilen kilolar, düzensiz beslenmeyle kat kat geri alındığından, bu hastaların cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı gibi, günlük beslenme düzenini doğrudan etkileyecek operasyonlar, hastaların metabolizma yapısını değiştirecektir. Günlük yek yeme ihtiyacının düşmesini sağlayan mide ameliyatları, hastaların kalori alımını dengeler ve günlük enerji alımını kısıtlar. Günlük kalori alımının dengelenmesi sonucunda, hastalar normalden daha hızlı şekilde kilo verecektir.  Obezite Tedavisinde Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

  Tüp mide cerrahisi için hastaların midelerinden belirli bir parça dışarı çıkarılmaktadır. Midenin %80’lik bölümünün kesilmesiyle gerçekleştirilen tüp mide ameliyatından sonra, midenin geri kalan bölümü tüp şeklini almaktadır. Hastaların midesinin üçte ikisinin alınmasına bağlı olarak, midenin toplamı 50-100 ml hacme sahip olmaktadır. Mide boyutunun küçülmesi sebebiyle, hastaların günlük yemek yeme ihtiyacı minimum seviyeye inmektedir. Hastaların mide hacmini kısıtlayan ve günlük besin tüketimini minimum seviyeye indiren tüp mide ameliyatı, hastaların kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Ameliyat sonrasında, hastaların iştahı oldukça azalmakta ve Obezitenin tedavi edilme oranı yükselmektedir. Hastaların diyabet ve hipertansif ilaçlarını kullanma gereksinimi, tüp mide ameliyatı sonrası ortadan kalkacaktır.  Obezite Belirtileri Nelerdir, Obezite Nasıl Anlaşılır?

  Obezite oluşumunun belirtileri ve hastalarda görülen komplikasyonlar, aşağıda sıralanmıştır:

  • Hastaların sürekli terlemesi
  • Çok hareket edilmemesine rağmen hızlı yorulma
  • Nefes alıp vermede zorluk yaşama
  • Horlama
  • Uyku apnesi
  • Cilt yüzeyinde gelişen çatlaklar ve kızarıklıklar
  • Sırt bölgesinde ve eklemlerde ağrı oluşması
  • Kişilerin kendine olan güveninin azalması
  • Psikolojik olarak çeşitli travmaların yaşanması

  Kişilerdeki obezite gelişiminin en temel belirtisi, vücuttaki yağlanma oranının artmasıdır. Yağ dokusunun yüksek oranda ilerlemesine bağlı olarak, kişilerin vücut görüntüsü bozulmakta ve kilo değeri yükselmektedir. Hastalarda, diyabet başta olmak üzere, birçok sağlık sorunu meydana gelmektedir. Obezite oluşumuna dair belirtilerle karşılaşan hastalar, en kısa sürede uzmana başvurmalı ve gerekli muayene sürecinin ardından, tedavi sürecine dahil olmalıdır.  Obezite Hangi Hastalıklara Yol Açmaktadır?

  Obezitenin sebep olduğu hastalıklar, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

  • İnsülin Direnci ve Diyabet Hastalığı: Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, vücuttaki yağ miktarının anormal şekilde yükselmesi sonucunda, insülin direncinin düşmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tip 1 ve tip 2 olarak, iki farklı kategoriye ayrılmaktadır.
  • Yüksek Tansiyon: Obezite sorunu yaşayan kişiler, normal bireylerden daha yüksek oranla hipertansiyon hastalığına yakalanmaktadır. Damar hücrelerinin yapısının bozulması, insülin üretiminin artması ve vücutta insülin direnci oluşması, yüksek tansiyonu tetiklemektedir.
  • Koroner Arter Hastalığı: Kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen koroner arter hastalığı, karın bölgesinde biriken fazla yağların, kalp ritmini etkilemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kan şekeri değerinin anormal şekilde yükselmesi, damar yapısında bozulmalara ve kalp hastalıklarına temel oluşturmaktadır.
  • Safra Kesesi Sorunları: Kandaki kolesterol değerinin anormal değerlere sahip olması, safra kesesinin günlük safra üretiminin normalin üzerine çıkmasına yol açmaktadır. Gereğinden fazla safra üretimi, safra kesesinde taşlara sebep olmaktadır.
  • İnme / Felç: Obezite hastalığının etkenlerinden bir tanesi de kişilerde bölgesel ya da daimi felç oluşmasıdır.

  Mide Bypass Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

  Mide Bypass cerrahisinin uygulamasında, hastaların yemek borusunun alında bulunan mide kısmı, bypass yöntemiyle dışarı çıkarılmaktadır. Midenin büyük bir kısmının dışarı alınması ve küçük bir midenin gride kalması sonucu, hastaların günlük yemek yeme ihtiyacı azalacaktır. Beslenme düzenini koruyan ve daha az miktarda yemekle hastaların doymasını sağlayan obezite ameliyatı, midenin kesilmesinin ardından ince bağırsakla midenin birleşmesini sağlamaktadır. Mide hacminin normalden daha küçük olmasını ve ince bağırsağın belirli bir bölümünün işlevini yitirmesi sonucu, hastalar kısa sürede kilo verecektir. Yapılan işlem sonucunda, hastaların günlük yemek yeme miktarı ve besinlerin emilim değeri azalmaktadır.

  Obezite Ameliyatının Yan Etkisi Var Mıdır?

  Obezite cerrahisinde gelişen komplikasyonlar, ameliyat türüne göre değişiklik göstermektedir. Tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass operasyonlarının en önemli yan etkisi, kişilerde kanama ve kaçak meydana gelmesidir. Obezite ameliyatı tekniklerinin ilerlemesi ve tedavi sürecinin daha dikkatli şekilde uygulanmasına bağlı olarak, obezite ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar minimum seviyeye indirilmiştir. Obezite için uygulanan mide ameliyatları için laparoskopik ve robotik teknikler uygulandığından, hastaların kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

  Hastaların mevcut durumu göz önüne alınarak, ameliyatsız şekilde mide balonu tedavisi uygulanabilir. Mide balonu uygulamasında kullanılan silikon mide balonu, endoskopik şekilde mideye ulaştırılmakta ve yeterli düzeyde şişirilmektedir. Ortalama 20 dakika içerisinde sona eren silikon mide balonu uygulaması sonrasında, hastalar kısa sürede normal yaşamlarına geri dönebilirler.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp