Obezite-Ameliyatı-Fiyatları-2020-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Obezite ameliyatı fiyatları konusunda net bir bilgi verilebilmek için doktor veya yetkililerle bizzat görüşme sağlanması gerekmektedir. Obezite ameliyatı fiyatları uygulanacak metotlara göre değişiklik gösterebilecek ameliyat seçenekleridir.


Obezite Ameliyatı Fiyatları 2020

Obezite Nedir?

Obezite, vücutta bulunan yağ oranının yağsız kütleye oranla aşırı miktarda birikmiş olmasıdır. Obeziteyi hesaplayabilmek için boy ve kilo değeri üzerinden yapılan bir hesaplama yöntemi olan “Vücut Kitle İndeksi” hesaplaması kullanılmaktadır. Çünkü obezite daha basit bir tabirle kişinin boyuna oranla vücut ağırlığının ideal sınırı aşırı miktarda aşmış olmasıdır. Bu durum yapılan hesaplamalar neticesinde belirlenmektedir. Obezite, çağımızın en yaygın hastalıklarından birisidir. Kişinin hayat kalitesini düşürmesinin yanı sıra bazıları ölümcül risk taşıyabilen birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Obezite tedavisi için kullanılan birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu çarelerden hangisinin hasta için en uygun çare olduğuna hekim karar vermektedir.

Obezite Ölçümü Nedir?

Obezite ölçümü için kullanılan en genel ve pratik yöntem vücut kitle indeksi ölçümüdür. Bu yöntemde kişinin boyu ve vücut ağırlığı arasındaki orantı tespit edilerek obezite derecesi hesaplanmaktadır. Vücut kitle indeksi hesaplaması için kullanılan farklı teknikler bulunmaktadır. Bununla birlikte kişinin obez olup olmadığı hakkında bir öngörü oluşturmak için kullanabileceği en basit yöntem şu şekildedir:

Kişinin kilogram cinsinden vücut ağırlığını, boyunun metre cinsinden karesini alarak çıkan sonuca bölmesi gerekmektedir.

Çıkan sonuç vücut kitle indeksinizi göstermektedir. Buna göre obezite derecenizi şu şekilde ölçebilmeniz mümkündür:

20 – 24,9 aralığı normal bir aralıktır. Yani obezite riski bulunmamaktadır.
25 – 29,9 aralığı kilolu olduğunuzu anlatan bir aralıktır.
30 – 34,9 aralığı obez olarak adlandırılmaktadır.
35 – 39,5 aralığı tıp II obez olarak adlandırılmaktadır.
40 – 49,9 aralığı morbid obez olarak adlandırılmaktadır.
50 ve üzeri ise süper obez olarak adlandırılmaktadır.

Morbid obez ve süper obez olarak adlandırılan kişiler için cerrahi tedavi önerilmektedir. Obez grubunda yer alan kişilerde ise yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi yandaş bir hastalık meydana gelmesi durumunda obezite ameliyatı tavsiye edilmektedir.

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olmaktadır?

Obezitenin sebep olduğu hastalıklar hem fiziksel hem de psikolojik birçok hastalıklar olarak görülmektedir. Avrupa’da yılda yaklaşık 1 milyon kişinin ölüm nedeni obezite olarak açıklanmaktadır. Bu nedenle oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezitenin neden olduğu sağlık problemleri ise şu şekilde listelenebilmektedir:

İnsülin Direnci
Tip 2 Diyabet Hastalığı ( Şeker Hastalığı)
Yüksek Tansiyon
Koroner Arter Hastalığı
Hiperlipidemi
Metabolik Sendrom
Safra Kesesi Hastalıkları
Yumurtalık Kanseri
Meme Kanseri
Kolon Kanseri
Prostat Kanseri
Osteoartrit
Felç
Uyku Apnesi
Karaciğer Yağlanması
Astım
Solunum Güçlüğü
Anoreksiya Nevroza
Blumia Nevroza
Binge Eating
Deri Enfeksiyonu
Kasık ve Ayak Bölgelerinde Mantar
İskelet Sistemi Problemleri
Aşırı Kıllanma

Yapılan araştırmalar obez bir kişinin obez olmayan yaşıtlarından 12 ila 15 yıl arasında daha az yaşadığını göstermektedir.

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite tedavisi yöntemleri için öncelikle hastanın tetkik ve tanı işlemleri gerçekleştirilerek obezite derecesi tespit edilmektedir. Kişinin yüksek risk altında olmadığı durumlarda genel olarak diyet ve egzersiz tedavileri yeterli olmaktadır. Obezitenin en büyük sebeplerinden birisinin hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme olması nedeniyle tüm obezite derecelerinde egzersiz ve diyet uygulamalarının büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu tedavilerin tüm hastalar için yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Tedavilerin kişinin sağlığını geri kazanmasında yeterli olmadığı görüldüğünde ilaç tedavileri denenebilmektedir. İlaç tedavisi çok tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü hastalar üzerinde farklı yan etkileri görülebilmektedir. Bu çalışmaların sonuç vermemesi halinde kalıcı bir kilo verme durumu yaşanabilmesi için cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Obezite Ameliyatı Seçenekleri

Obezite cerrahi tedavi seçenekleri mide küçültülmesi ve emilimin engellenmesi şeklinde iki farkı gruba ayrılmaktadır. Bu grupların her ikisinde de farklı ameliyat seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler şu şekilde listelenebilmektedir:

Ayarlanabilir Mide Bandı: Mide kelepçesi olarak bilinmektedir. Günümüzde güncelliğini yitirmiş bir tedavi seçeneğidir. Çünkü oluşabilen komplikasyonlar diğer seçeneklere göre daha fazladır.
Tüp Mide Ameliyatı: Midenin tüp haline getirilmesi şeklinde açıklanabilmektedir. Bu sayede midenin daralması amaçlanmaktadır. Fizyolojik bir ameliyat seçeneği olması sebebiyle en sık tercih edilen seçeneklerden birisidir.
Mide Katlama: Midenin dikiş atılarak daraltılması söz konusu olmaktadır. Kişinin açlık hissinin önüne geçmediği için yüksek bir etki beklememek gerekmektedir.
Mide Balonu: Mideye endoskopi uygulanarak balon yerleştirilmesi işlemidir. Midede tokluk hissini arttırdığı için özellikle süper obezlerde kilo vermeyi sağlayabilmektedir. Genellikle hastanın ameliyat öncesi kilo vermesini sağlamak için gerçekleştirilmektedir. Yani doğrudan bir çözüm değildir.
Gastik By-Pass: En sık tercih edilen obezite ameliyatı seçeneklerinden birisidir. Emilim bozucu ameliyat seçeneklerinden birisidir. Midenin küçültülmesi ve emilim yapılan ince bağırsak mesafesinin azaltılması söz konusu olmaktadır.
Mini Gastrik By-Pass: 2 milimetrelik ince bağırsağın emilimde devre dışı bırakılması ve bu sayede ince bağırsak mesafesinin azaltılması amaçlanmaktadır.
Duodenal Switch Ameliyatı: Obezite çözümünde en etkili ameliyat seçeneklerinden birisidir. Mide, tüp mide ameliyatında olduğu gibi tüp haline getirilmektedir. Ardından aşağı seviyede bir ince bağırsağa bağlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, günümüzde en sık tercih edilen ameliyat seçeneklerinden birisidir. Hastanın hekim tarafından tavsiye edilen beslenme ve egzersiz programlarına uyması halinde fazla kilolarının tamamına kadar kurtulma imkanı bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatı yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi midenin küçültülerek tüp haline getirilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Temel amaç kişinin obeziteden kaynaklı sağlık sorunları yaşamasının önüne geçilmesi ve kişinin kilo vermesidir.2001 yılından beri uygulanan yöntemlerden birisidir. Hastada midenin küçültülmüş olmasından kaynaklı bir kilo kaybı meydana gelmektedir. Midenin tüp halini almasıyla mide hareketleri de azaltılmış olmaktadır. Bu durum da hastanın zayıflaması için önemli noktalardan birisidir. Tüm mide ameliyatında kapalı cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Küçük kesiler uygulanması nedeniyle hastanın iyileşme süreci oldukça hızlı ve rahat geçmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Avantajları

Tüp mide ameliyatı faydaları şu şekilde listelenebilmektedir:

Kapalı cerrahi yöntemi kullanıldığı için hastanın normal hayatına dönmesi için gereken süre oldukça kısadır.
Ağrı hissi çok kısa bir süre yaşanmaktadır.
Ameliyatta midede bulunan mide kapakçık kısmı korunmaktadır. Bu durum dunping sendromunu engellemektedir. Yani kişinin tükettiği besinler mideyi daha geç terk etmektedir.
Bağırsak tıkanıklığı, kemik erimesi ve ülser gibi rahatsızlıkların önüne geçebilecek bir yöntemdir.
Hasta %40 ila %100 oranında fazla kilolarından kurtulmaktadır. Bu süreçte hastanın beslenme ve egzersiz düzeni de büyük önem arz etmektedir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar

Obezite ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilmektedir:

Hastanın hekiminin belirlemiş olduğu beslenme programına uyması büyük önem arz etmektedir. Genellikle ilk 4 günlük süreçte hasta damar yolu ile beslenmektedir.
İlk 1 ay ise sıvı ile beslenebilmektedir. Sıvı miktarı da yine hekim tarafından belirlenmektedir. Bu miktar genellikle 5 öğün ve her öğünde 150 ml şeklinde belirlenmektedir.
Kişinin ilk 3 aylık periyotta sıvı gıdaların yanında püre ile beslenmesi tavsiye edilmektedir.
Sonraki süreçte ise yine doktor tavsiyelerine uymak şartıyla normal beslenme rutinine dönülmektedir.
Hastaya bu süreçte uygulaması gereken fiziksel aktiviteler verilmektedir. Bu egzersizlerin de düzenli olarak yapılması gerekecektir.

Obezite ameliyatı, hastanın fazla kilolarının tamamından kurtularak sağlıklı bir hayata dönüş yapabilmesi için sunulan cerrahi tedavi yöntemleridir. Uzman doktorlardan obezite ameliyatı detayları hakkında bilgi almak, sorularınızı cevaplandırmak ve ameliyat fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


2 comments

 • blank
  Ebru avci

  21 Temmuz 2020 at 01:59

  Merhaba ben tup mide ameliyati olmak istiyorum fiyati ne kadar acaba ?teşekkürler

  Reply

  • blank
   dora

   21 Temmuz 2020 at 09:35

   Merhabalar, bizimle Whatsapp numaramız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ekiplerimiz sizinle detaylı bilgi alışverişinde bulunacaktır.
   Whatsapp: +90 507 178 17 79
   Telefon: +90 212 337 32 32

   Reply

Yorum Yapın

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir. İşaretli alanların doldurulması gereklidir *


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp