Noroloji-Bolumu-Hangi-Hastaliklara-Bakar-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Nöroloji hastalıklar sinir hastalıklarının tanısı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Kişilerin yaşadıkları sinir sistemi sorunlarında, nöroloji bölümüne sevkleri gerçekleştirilmektedir.Nörolojik Hastalıklar

Sinir sisteminde fiziksel ya da çevresel tetikleyicilere bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıkların tamamı nöroloji ana bilim dalı ile ilişkilendirilebilir. Bu anlamda oldukça geniş bir inceleme alanı bulunur. İnceleme alanına gire başlıca rahatsızlıklar,

Beyin ve damar yolları ile ilişkili rahatsızlıklar
Migren, epilepsi ve ya kronik hale gelmiş baş ağrısı
Periferik sinir sistemi rahatsızlıkları
Kas hastalıkları
Uyku bozuklukları
Multipl Skleroz ve türevi rahatsızlıklar
Baş dönmesi
Demans hastalıkları
Alzheimer hastalığı
Beyin ve omurilik sisteminde meydana gelen enfeksiyonlar ve tümör oluşumları bu alanla ilişkilendirilen rahatsızlıklardandır.

Bu hastalıklarla ilgili olarak detaylı tetkik ve analiz gerekmektedir. Nörolojik hastalıklar bütünüyle tüm vücut üzerinde kalıcı etkiler yaratabilmekte ve yaşam kalitesini düşürebilmektedir.


Nöroloji Bilgi FormuNörolojik Test Çeşitleri

Sinir sistemi hastalıkları konusunda tespit yapılmasına yardımcı olan test çeşitlerine nörolojik test çeşitleri adı verilir. Bu testlerden çıkacak sonuç doğrultusundan nen uygun tedavi yöntemi seçilir ve tedavi süreci buna bağlı olarak şekillenmektedir.

  • Genel itibariyle beyin check-up adı da verilen testler
  • EGG sistemi
  • MR
  • Nöropsikolojik testler
  • Gen taramadır.

Bu testler söz konusu uzmanın talebi doğrultusunda gerçekleştirilir. Yapılan tetkikler, hastalığın seyri esnasında tekrar yöntemine de tabi tutulabilmektedir. Bu tamamen tedavi görün kişini ile ilgili olan kişisel bir durumdur.Elektroensefalografi (EGG) Sistemi Testi

Nörolojik hastalıklar konusunda, saçların kazınması işlemi söz konusu olmadan yapılabilen testlerden biridir. beyin fonksiyonları ile ilgili incelemeye olanak tanır. EGG testi genel itibariyle

Beyin tümörlerinin teşhis edilebilmesi,
Darbelere bağlı meydana gelen kafa travmalarında yaşanan hasarın tespiti
Uyku bozukluklarının nedenlerinin tespiti
Dejeneratif hastalıkların tanısı
Psikolojik hastalıkların ileri safhaları
Nöbetler konusunda başvurulan bir yöntemdir.

Bu testte hastalara ayakta uygulanmaktadır. Hasta üzerinde yaratacağı bir hasar söz konusu olmaz ve uygulama esnasında ağrı ya da sızı hissedilmez. Test esnasında, uygulamayı yapan uzman hastanın belli periyotlarda nefes almasını ve gözlerini açıp kapamasını ister. Yaklaşık olarak yarım saat süren test öncesinde kişinin tok ve uykusunu almış olması gerekir.Manyetik Rezonans Görüntüleme Testi (MR)

Bu testte hasta özel olarak tasarlanan tıbbi bir cihaz içerisine yatay pozisyonda konumlanır. Cihaz içerisinde yer alan çok sayıda magnet ile nörolojik hastalıklar teşhis edilir. Hastanın test esnasında üzerinde bulunan metalleri çıkarması gerekmektedir.

Beyinde ve omurilikte meydana gelen tümörlerin tespiti enfeksiyonlar, dejeneratif hastalıklar bu testle tespit edilebileceği gibi ayrıca göz hastalıklarının tanısı ve inlamasyonlar içinde başvurulan bir test çeşididir.

Gen Tarama Testleri

Kişilerin genetik yapıları nörolojik hastalıkların nedenleri konusunda oldukça belirleyicidir. Pek çok sinir sistemi rahatsızlığı genetik özelliklerden ileri gelebilir. Yapılan bu test ile kişinin ne tür bir nörolojik hastalığa sahip olduğu tespit edilir ve uygun tedavi yöntemi uzman tarafından belirlenir.Nöropsikolojik Testler

Nöropsikolojik testler ile, benzer belirtilere ve etkilere sahip olan rahatsızlıkların birbirinden ayrılması ve doğru teşhisin konulması konusunda oldukça etkilidir. Yaklaşık olarak 2 saat süre ile uygulanan bu testler, demans ve depresyon gibi birbirine çok benzeyen nörolojik hastalıklar konusunda doğru verilerin elde edilebilmesi sağlar. Tanının dışında tedavi sürecinde de hastalığın seyri ve hastanın iyileşme sürecinin de tespit edilebilmesine olanak tanır.

Nöropsikolojik testler, kişinin ihtiyacına göre çeşitli alt dallara ayrılmakta ve her bir türü ayrı bir durumun tespitine yönelik olarak uygulanmaktadır.

Stroop test
Wechker bellek testi
Harf akıcılığı testi
Semantik akıcılık
Winsconsin kart eşleştirme testi
Yüz tanıma testi
Adlandırma analizi
İz sürme testi
Sözel bellek süreçleri tespiti testi
Waıs ikili benzerlikler testi olarak kendi içerisinde ayrılan bu testlerin her biri dikkat tespiti, görsel mekânsal beceriler ve dil becerilerinin tespiti konuların analizine yöneliktir.

Uzmanın görüşüne göre paket şeklinde de uygulanabilen bu testler yardımıyla nörolojik hastalıklar konusunda oldukça etkilidir.

Nöroloji Randevu Nasıl Alınır?

Nöroloji bölümünden randevu almak iki farklı kanaldan yapılmaktadır. Devlet hastanesinde randevu almak için, 182 nolu telefon numarası aranmalıdır. tüm operatörlerden ve sabit hatlardan aranabilmektedir. Yetkililerle yapılan, görüşmede hangi ilde bulunan poliklinikten randevu aldığınızı belirtmeniz gerekmektedir. Uygun gün ve saat size bildirilir. belirtilen bu gün ve saatlerde randevunuzu talep edip onaylayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Özel bir hastaneden randevu talebiniz olduğu takdirde, ilgili hastanenin iletişim kanalları aracılığıyla irtibata geçerek talebinizi iletebilir, randevunuzu oluşturabilirsiniz.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 0 votes
Makale Puanı
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp