Nöral-Terapi-Nedir.jpg


Nöral Terapi Nedir

Nöral terapi, bir tanı koyma, hastalıkları ve vücudun elektrofizyolojisindeki bozukluklardan kaynaklanan acıyı tedavi etme yöntemidir. Bu elektriksel bozukluklar, hücre zarındaki düzensizliklerle belli olur ve tipik olarak, anormal otonom sinir sistemi cevaplarını tetikler. Bu durum, yaralarda, otonom gangliada, dişlerde, iç organlarda ya da herhangi bir bozukluğun olduğu bölgesel dokularda görülebilir.

Nöral Terapi Nedir? 2022

Elektrofizyolojik bozokluğun olduğu dokularda, elektriksel potansiyel düşük ya da yüksektir. Bu durumda, akım yüksek voltajın olduğu alandan düşük voltajın olduğu alana doğrudur ve vücudun sinir sistemine kafa karıştırıcı mesajlar gönderir. Vücut, otonom sinir sisteminin düzenini değiştirerek, kronik acıyla ya da fonksiyon bozukluğuyla bu duruma tepki gösterir.

Elektrofizyolojik düzensizlik vücudun her bölgesinde görülebilir ve çoğunlukla belirtilerin görüldüğü vücut bölgesinden uzaktadır. Buna örnek olarak, eski bir yara, migren baş ağrısına neden olabilir. Çoğu durumda, bu ilişki oldukça tahmin edilemezdir ve elektrofizyolojik bozukluklar vücudun bütün bölgelerinde aranmalıdır.


Çarpıntı, akciğerde bronşların kasılması, hazımsızlık, kabızlık, cinsel fonksiyon bozukluğu, dismenore ve hatta soğuk eller ve ayaklar gibi otonom sinir sisteminin kontrol ettiği vücut fonksiyonları ile ilgili herhangi bir belirtiye, elektrofizyolojik bozukluklar neden olabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Nöral terapi Elektrofizyolojik Bozukluğu Nasıl Tedavi Eder?

  Bir elektrofizyolojik bozukluk bulunduğunda, bölgeye lokal anestezi enjeksiyonuyla tedavi edilebilir. Kain anestetikleri hücre membranı sabitleyicileridir ve lidokainin kardiyak aritmilaeri tedavi ettiği gibi elektriksel bozukluk üzerinde etkili olur. Bozukluk üzerine nöral terapi enjeksiyonun etkisi hemen görülür. Bu bazen ani bir rahatlama tepkisidir ya da herhangi bir yanıt tipik olarak ilk birkaç günde ortaya çıkar.

  Son yıllarda kain anestetikleri gibi çalışan ve enjeksiyona dayalı olmayan bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemde, patentli bir elektriksel cihaz, elektrofizyolojik bozukluğun olduğu bölge üzerinde bir ya da iki dakika boyunca kullanılır. Sıklıkla tedaviye yanıt kalıcıdır. Bazen, nöral terapi yanıtı bir günden az sürer. Ama, kısa bir yanıt görüldüğünde, tedavi tekrar edilir. Her tedaviden sonra, daha uzun bir yanıt görülür. Tedavi, gerekli olmayana kadar devam ettirilir.  Nöral Terapi Ne Kadar Güvenlidir?

  Nöral terapi oldukça güvenli bir tıbbi tedavidir. En yaygın kullanılan anestetikler (kain ve prokain), nadiren alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Geçmişte, bu anestetiklere karşı görülen alerjik reaksiyonlara, metil paraben gibi koruyucular neden olmuştur. Bu koruyucular, nöral terapi uygulayan uzmanlar tarafından artık kullanılmamaktadır.

  Genelikle, hastalar, nöral terapi enjeksiyonundan sonra, birkaç dakika içerisinde bayılma hissi yaşarlar. Buna, iğne korkusu ya da kain anestetikleri nedeniyle kan basıncının kısa süreli olarak düşmesi neden olur. Bir iç organdaki delik, enjeksiyon sonucu ortaya çıkabilir. Ama iğneler herhangi bir yan etkiye neden olmayacak şekilde küçük tasarlanmıştır. Buna rağmen, akciğerde bir delik oluşursa ciğer sönmesi görülür. Bu yüzden, derin enjeksiyon akciğer için yapıldığında, göğüste akciğere yakın bir yere yapılır. Enjeksiyon için diğer riskli bölgeler ise baş ve boyundur. Yüksek miktarda anestetiğin damarlara enjekte edilmesi, bir nöbete neden olabilir. Bundan kaçınmak için, baş ve boyuna enjeksiyonlar yavaşça yapılmalı ve iğnenin arterlere ulaşmadığından emin olmak için aralıklarla çekilip kontrol edilmelidir.  Hangi Durumlar Başarılı Bir Tedaviyi Önler?

  Antibiyotiklerin, antiinflamatuarların, antidepresanların kullanımı nöral terapi cevabının zayıf olmasına neden olur. Vücutta mineral ve vitamin eksiklikleri yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu nutrientler, sinir sistemi hücrelerinde elektriksel sinyallerin iletiminde rol oynar. Bu nedenle, vitamin ve mineral eksikliği durumunda nöral terapi yanıtı zayıf olur. Uyuşturucu hap, tütün ve alkol kullanımı da nöral terapi yanıtının düşük olmasına neden olur.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp