nazalPolip.jpg


Nazal Polip

Sinüs mukozasından ve burundan kaynaklanan soğuk pembe renkli gözyaşı şekline benzeyen tüm burun ve sinüs boşluklarında doldurabilen, kötü huylu olmayan oluşumların adıdır. Aspirin duyarlılığı olan olayların burunda nazal polip varlığı bakımından değerlendirilmesi gerekir.

Nazal Polip 2022

Nazal polipler sinüs çıkamadığı müddetçe ve büyük boyutlara ulaşmadıkça genel anlamda çok belirti vermezler. Ancak henüz ağızlarını tıkarlarsa bu boşluklardan oluşan mukus sirküle olmaz ve koyulaşıp sinüs içerisinde enfeksiyon ve kist oluşumuna sebebiyet vermektedir. İleri boyuttaki polipler burun boşluğuna doldurulduğunda burun tıkanıklığı, koku almadan bozukluk, buna bağlı horlama, ağız kuruluğu, boğazda yanma, geniz akıntısı gibi belirtiler vermektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Nazal polip nedenleri nelerdir?

  Kronik inflamasyon hangi sebepten ötürü geliştiği ya da oluşan iltihapların bazı bireylerde polip oluşumunu tetikleyip bazılarında ise etkisiz kalmasının sebebi tam olarak net değildir. İnflamasyon burun ve sinüslerin sıvı üreten kısımlarında oluşmaktadır.

  Yapılan araştırmaların sonucuna göre nazal polipleri olan insanların bağışıklık sistemlerinin nazal polipleri olmayan insanların bağışıklık sistemlerine göre bir tepki verdiğini ve farklı kimyasal değişmeler yaşandığı görülmektedir. Nazal polipler her yaşta görülebilen bir hastalık türü olmakla birlikte en fazla genç ve orta yaşlı kesimlerde görülmektedir.

  Nazal polip sinüslerin ya da burun boşluklarının herhangi bir bölgesinde görülebilir. Fakat yaygın olarak sinüslerin gözleri ve elmacık kemiğine yakın alanlarda ortaya çıkmaktadır.  Nazal polip oluşumunda ne zaman doktora görünmek gerekir?

  Nazal polip belirtileri 10 günden fazla sürdüğü müddetçe bir kulak burun boğaz doktoruna görünüp kronik sinüzit ve nazal polip belirtileri soğuk algınlığı benzer belirtiler göstermektedir. Ayrıca acil servise gitmeyi gerektirecek kadar ağır belirtiler mevcutsa hemen hastaneye gitmek gerekir.

  Bu belirtiler ise şöyledir; Ciddi solunum sorunları, yüksek ateş eşlik ettiği giderek şiddetlenen baş ağrısı, belirtilerin aynı şekilde kötüleşmesi, göz çevresinde şişmelerin meydana gelmesi, çift görme, gözlerin hareket yeteneğinin sınırlı hale gelmesi ve görmede azalma gibi durumlarda doktora görünmek gerekir.  Nazal polip nasıl tedavi edilir?

  Teşhis zamanında burun içerisinde poliplerin yaygınlığı sonucu hastanın şikayetleri ve beklentileri, klinik bulguları, alerjisinin olup olmaması ve görüntüleme yöntemleri tedavinin seçiminde yardımcı olmaktadırlar. Nazal polip medikal ya da cerrahi olarak tedavi edilmektedirler. Nazal polip tedavi yöntemleri şunlardır:

  1- Cerrahi tedavi: Nazal polipler sinus girişlerini tıkadıklarından dolayı sinüslerde drenaj bozukluğuna bağlı olarak inflamasyon ve enfeksiyon mevcutsa nazal boşluğu bütünüyle dolduran ve medikal tedaviye yanıt vermeyen polipler var ise tedavi cerrahidir. Cerrahi tedavi, endoskopik sinus cerrahisi olarak burun içi yaklaşımla uygulanır. Hastalığın fazla oluşu ve bununla beraber patolojik durumun bulunup bağlı olarak sadece nazal poliplerin temizlendiği polipektomi veya genişletilmiş sinus müdahaleleri uygulanabilir.

  2- Medikal tedavi: Poliplerin büyük bölümü sistemik kortikosteroid ve intranazal tedavisi ile koku alda artış, küçültmekte olup burun tıkanıklığında düzelme, nazal akıntıda azalma gibi yaşam kalitesini iyi şekline sokan bi iyilik hali imkanı sağlar. Eğer eşlik eden alerjik nezle, astım varsa lökotrien antagonistelir, antihistaminikler tedavi kullanılan ek ilaçlardır. Sinüslerde tıkanıklığa bağlı olarak oluşan akut sinüzit ataklarında antibiyotikler ve steroid antiinfalamatuarlar, dekonjestan ilaçtar ek olarak tedaviye eklenir.  Nazal polip nasıl önlenir?

  – Hijyen kurallarına riayet edilmelidir. Elleri düzgün şekilde ve iyi şekilde yıkamak gerekir.
  – El temizliği sinüs ve burun iltihabına sebebiyet verebilecek bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı korunak için en iyi yollardan biridir.
  – Alerji ve astım kontrol altına alınmalıdır. Önerilen şekilde tedavi devam edilmelidir.
  – Burunun tahriş etmekten kaçınılmalıdır. Sigara duanı, kimyasal dumanlar ve toz gibi maddelerden mümkün mertebede uzak durmak gerekir.
  – Bulunan ortamın nemlendirilmesine dikkat edilmelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp