Multidedektor-BT-Kolonografi-ve-Sanal-Kolonoskopi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi


Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi kanser taramalarında yapılan en iyi yöntemlerden biridir. Özellikle son yıllarda giderek artan kolon kanserinde erken teşhis hayat kurtarıcıdır. BT kolonografi ve sanal kolonoskopi bağırsak temizliği ile ilgilidir. Kolorektal kanserler son yıllarda giderek arttığı gözlemlenmiştir. Bağırsaklarda yer alan poliplerin 10-15 yıl içerisinde kansere dönüşmesini önlemek amacı ile yapılan sanal kolonoskopi sayesinde pek çok kanser vakası erken zamanda teşhis edilmiştir.

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi 2022

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi Nedir?

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi işlemi vücut bütünlüğüne zarar vermeden kolon kanserinin erken teşhisi, kanser eğilimi olan poliplerin tespiti ve kolon kanserinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Sanal kolonoskopi 3 boyutlu görüntüsü ile erken teşhis aşamasında çok önemli görüntüler sunar. Kanser taramalarında kullanılan gaitada gizli kan testi, çift kontrastlı kolon grafiği gibi yöntemler hem pahalı yöntemler hem de uygulanması zor ve sonuç vermesi daha zor olan tekniklerdir. Multidedektör BT Kolonografi ve sanal kolonoskopi bu tarz kanserlerin taramasında çok daha sonuçlar vermektedir.


Kolerektal kanserler gelişmiş ülkelerde son zamanlarda giderek artmaya başlamıştır. Ülkemizde de giderek artan bu tür kolon kanserleri kişilerde yaklaşık 40 yaş ile 79 yaş arasında açığa çıkmaktadır. Koleraktal kanserlerde polipler yavaş seyirde gelişirler. Hastalığın bu seyrinin uzun olması nedeni ile hastalık taramalarının bilgisayarlı yöntemlerle ve sanal kolonoskopi yapılması hastalık teşhisinin erken yapılmasına yardımcı olmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKolon ve Rektum İşleyişi Nasıl Gerçekleşir?

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi nasıl uygulandığını anlatmadan önce kolon ve rektum işleyişi nasıl olur kısaca bahsedelim. Vücutta bulunan kolon ve rektum gastrointestinal adı verilen vücut sindirim sisteminin parçalarıdır. Kolon ve rektum adı verilen bu 1,5 metre uzunluğundaki parçalar kaslardan oluşur ve tüp şeklinde yer alırlar. Kolon denilen kısım tam yedi bölümden oluşur.

Bu bölümler sıra ile

  • kolon çekim
  • çıkan kolon,
  • hepatik fleksura,
  • transvers kolon,
  • splenikfleksura,
  • inen kolon
  • sigmoid kolon

olarak bu 7 bölüme ayrılır. Rektum olarak adlandırılan bölüm kalın bağırsağın son 15 cm olan kısmıdır. Vücuda alına gıdalar önce ince bağırsakta sindirim ve emilim işleminden geçtikten sonra bağırsağın kolon kısmına geçer. Bu bölümde vücut için yararlı olan su ve tuz emilimi gerçekleşir. Bu emilimden sonra kalan kısım rektum denilen bağırsağın son kısmına ulaşır ve buradan da anüs denilen son kısmadan dışarıya atılır. Bağırsak işletim sisteminin normal işleyişi bu şekilde gerçekleşmektedir.Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi Tekniği Uygulaması Nasıl Yapılır? Nedir?

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi uygulmasaı öncesi barsak temizliği yapılması çok önemlidir. Çünkü kolon içinde yer alan bazı polipler, diğer polipleri taklit ederek yanlış olan pozitif sonuçlara sebep olabilir. Ya da bunun tam tersi kolon içerisinde yer alan rezüdüel sıvı adı verilen sıvı oluşabilecek lezyonların görünmesini engelleyerek yanlış olan negatif sonuçlata da yol açabilir. Vücudun kolon segmenti içerisinde yer alan rezüdüel gaitanın hava değerleri içermesi önemlidir.

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi işlemi yapılmadan 2 gün önce barsak temizliği için kişinin düşük lif oranlı ve sıvı ağırlıklı sıvı diyeti uygulaması istenir. Daha ileriki zamanlarda ilerleyen teknolojinin getireceği yenliklerle buna bile gerek kalmadan bu işlemlerin yapılması hedeflenmektedir. Barsak temizliği için A+B kalsiyum solüsyonunun laksatif olarak uygulanmasının yeterli olduğunu söyleyen uzmanlar bundan başka magnezyum sitrat ya da magnezyum fosfat içeren solüsyonları da kullanmaktadırlar. Barsak temizliği sağlandıktan sonra Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi işlemleri uygulamasına geçilebilir.

Uygulama yapmak için hasta önce BT masası denilen masaya sırt üstü bir şekilde yatırılması sağlanır. Daha sonra hastaya rektal yoldan takılan tüp aracılığı ile manuel bir şekilde oda havası ya da karbondioksit verilerek kolon segmentlerinin distasyon denilen dengesi sağlanır. Her iki şekilde de distasyon sağlanabilir. İkisinde de farklı vantajlar bulunur. Örneğin karbondioksit verilmesi kolon duvarından absorbe edilmesi nedeni ile hastanın konforu için tercih edilebilir. Öte yandan kolonlara oda havası verilmesi de herhangi ek bir işlem yapılmasına gerek kalmadan yapılmasını sağlar.

Üstelik maliyet açısından da herhangi bir maliyeti yoktur. Kolon distasyonu sırasında hastanın ağrı hissetmemesi için İV yolla buscopan yada gkukagon uygulnarak barsak duvarının gevşemesi sağlanarak hastanın ağrı hissetmesi önlenir. Multidedektör BT Kolonografi cihazının diğer cihazlara göre BT kolonografi ve sanal kolonoskopi uygulamalarında daha kısa tarama süresi sağladığı ve tanısal anlamda da daha iyi sonuçlar alındığı gözlemlenmektedir. Bilgisayar destekli görüntüler ile 3D boyutlu elde edilen görüntüler teşhis ve tedavide oldukça etkili olmaktadır.

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi uygulamalarında bilgisayar destekli olması sayesinde şüpheli polipler ve lezyonlar işaretlenip ortaya çıkarılmaktadır. Bu şekilde bilgisayar destekli değerlendirmenin 3 aşamalı olduğu belirtilmektedir.

Bu aşamalar sırası ile belirtecek olursak;

  • Kolon duvarının ekstrasyonu
  • Kolon poliplerinin belirlenmesi işlemi
  • Yanlış olan pozitif lezyonların eliminasyonu

Olarak sıralayabiliriz.Sanal Kolonoskopi Nedir ve BT Kolonografi Nasıl Uygulanır? Nedir?

Dijtal çağ ilerlemeleri tıp alanında da pek çok yeniliklere ve kolaylıklara yer açmıştır. Bilgisayarlı tomografinin gelişmesi sayesinde tomografinin boyutu giderek daha farklı daha belirgin olarak yer almaya başlamıştır. Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi sanal gerçeklik giderek hayatımızda yer almaya başladığından beri gelişmelerde o doğrultuda ilerleyen bir ivme kazanmıştır. Sanal kolonoskopi demek bilgisayarlı tomografi ile elde edilen görüntülerin 3D bilgisayar simülasyonları ile kolon mukozasının endoluminal olarak görüntülenebilmesi özelliğidir.

BT kolonografi de bu aksiyel verilerden iş istasyonlarında oluşan verilerle 3D boyutlu kolonografik görüntüler elde edilebilmesidir. Bilgisayar ve yazılım teknolojilerinin ilerlemesi sayesinde pek çok yenilik hastalık tedavilerinde ve teşhislerinde önemli rol oynamıştır. Sanal kolonoskopi sayesinde kolon içerisinde 360 derece dönebilen ve mukoza içerisinde bulunan tüm polipleri görebilen bir yapıya sahiptir. 3 boyutlu olması sebebi ile endoskopik olarak farklı açılarda zoom yapılarak polipler rahatlıkla gözlenebilir.Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi Tekniği Klinik Şekilde Uygulaması

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi uygulmaları incelendiğinde kolorektal kanserlerin büyük bir çoğunluğu uzun zaman diliminde yavaş bir seyirle meydana geldikleri görülmektedir. İlerleyen zaman içerisinde mukozada oluşan poliplerin kansere dönüşmesi poliplerin boyutları ile yakından alakalı olduğu görülmüştür. İlk olarak adenom olarak beliren hücrelerin daha sonra 1 santime ulaştıklarında tespit edildiğinde kanseri saptamak ve küçük boyutta tedavi etmek kolorektal kanserlerin erken teşhiste tedavi edilebilir olabileceğini göstermektedir.

Multidedektör BT Kolonografi ve Sanal Kolonoskopi yöntemleri maliyetleri yüksek olsa da tam kapsamlı ve 3 boyutlu bir taramam olduğundan dolayı diğer klasik yöntemlerden daha kesn sonuçlar vermektedir. Polip boyutlarını 360 derece görmeyi sağlayan ve boyutlarını tespit edebilen bu yöntemlerle kolorektal kanser tespiti kesin olarak sağlanabilmektedir. Sanal kolonoskopi ve BT kolonografi yöntemi gelecek vaat eden yöntemler arasında kendini göstermektedir. 3 boyutlu görüntülerin poliplerin tespitinde çok büyük rol oynadığı klinik olarak görülmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp