MortonNoromasi.jpg

Morton Nöroması


Morton’un nöroması ayak parmaklarını etkileyen, genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarınız arasındaki alanda ağrılı bir durumdur.

Morton’un nöroması ayakkabının içindeki bir çakıl taşı üzerinde duruyormuş ya da ayakkabının tabanının içine katlanmış gibi hissettirir.Morton’un nöroması, ayak parmaklarınıza yol açan sinirlerden birinin çevresindeki dokunun kalınlaşmasını içerir.Bu, ayağınızın ön kısmında keskin ve yanıcı bir ağrıya neden olabilir.

Parmakların da yanabilir veya uyuşmuş hissedebilir.Yüksek topuklu ayakkabılar, Morton’un nöroması oluşumunda,en çok suçlanan sebeptir.Birçok insan, daha geniş tarak bölümü olan ayakkabılar ile daha az topuklu ayakkabılara geçerek rahatlama yaşar.Bazen kortikosteroid enjeksiyonları veya ameliyat gerekli olabilir.


Belirtiler

Genelde, bu durumun bir kitle gibi dış belirtisi yoktur.Bunun yerine, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Ayakkabındaki bir çakıl taşı üzerinde durmuşsun gibi bir his
 • Ayağınızın ucunda ayak parmaklarınıza yayılan yanma ağrısı
 • Parmak uçlarında karıncalanma veya uyuşukluk
 • Parmak aralarında ağrı

Nedenler

 • Morton’un nöroması, ayak parmaklarınızın arasındaki sinirlerden birinin tahriş olmasına, basıncına veya yaralanmasına cevap olarak ortaya çıkmaktadır.Morton’un nöromamasına katkıda bulunan faktörler şunlardır:
 • Yüksek topuklu ayakkabılar.Yüksek topuklu ayakkabılar veya sıkı ya da kötü oturan ayakkabılar giymek ayak parmaklarınıza ve ayağınızın tarak kısmına fazladan baskı uygulayabilir.
 • Bazı sporlar.Jogging veya koşma gibi yüksek enerjili, atletik etkinliklere katılmak ayaklarınızı tekrarlayan travmalara maruz bırakabilir.Kar kayağı ya da kaya tırmanışı gibi dar ayakkabılara sahip sporlar ayak parmaklarınıza baskı uygulayabilir.
 • Ayak deformiteleri.Bunyonlar, çekiç parmaklar, yüksek kemerler(pes cavus) ya da düz taban(pes planus) ayakları olan insanlar, Morton’un nöroması gelişim riski daha yüksektir.

Teşhis

Muayene sırasında doktorunuz kitle veya hassas bir nokta hissetmek için ayağınıza basacaktır.Ayrıca ayağınızın kemikleri arasında “klik” hissi olabilir.

Görüntüleme testleri

Bazı görüntüleme testleri Morton’un nöromasının tanısında diğerlerinden daha faydalıdır:
Doktorunuz, stres kırığı gibi diğer ağrı nedenlerini ekarte etmek için ayağınızın röntgenlerini isteyebilir..
Ultrason, nöroma yı teşhiste gerekebilir.
MRI, yumuşak dokuları görüntülemek için gerekebilir.

Tedavi

Tedavi belirtilerinizin ciddiyetine bağlıdır.Doktorunuz muhtemelen önce konzervatif yaklaşımları denemenizi tavsiye edecektir.

Terapi

Tabanlıklar ve ayak pedleri sinir üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.Ayağınızın ölçüsüne uyacak şekilde kalıplanmış, ısmarlama, özel tasarlanmış ayakkabı ekleri önerebilir.

Cerrahi ve diğer işlemler

Konservatif tedaviler yardımcı olmadıysa, doktorunuz şunları önerebilir:

 • Enjeksiyonlar.Ağrılı noktaya kortizol enjeksiyonu yapılabilir.
 • Dekompresyon ameliyatı.Bazı durumlarda, ayak önündeki kemiklerin bir kısmını birbirine bağlayan bağ gibi yapıları keserek sinir üzerindeki basıncı azaltabilir.
 • Sinirin çıkarılması.Ağrının giderilmesi için başka tedaviler başarısız olursa, büyümenin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.Ameliyat genellikle başarılı olsa da, işlem etkilenen ayak parmaklarında kalıcı uyuşması ile sonuçlanabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp