Miyopi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Miyopi


Miyopi

Miyopi bir kırılma hatasıdır, yani gözün doğru şekilde ışığı bükemediği veya kırılamadığı anlamına gelir. Göz, içerisine giren ışığı istenen bir biçimde odaklamaz, bu durumda kişi uzaktaki görüntüleri bulanık ve belirsiz görmektedir.

Miyopi çok yaygındır. Dünya genelinde insanların yaklaşık olarak yüzde 40’ında miyopi olduğu tahmin edilmektedir.

Miyopi 2023

Miyopi Türleri

Miyopinin birçok çeşidi vardır ve her türün kendine özel belirti ve tedavi yöntemi bulunmaktadır:

Basit miyopi

Basit miyopide göz diğer türlere oranla daha sağlıklıdır. Gözlük veya kontakt lens takmak, bir kişinin görüşüyle ​​ilgili sahip olduğu sorunları kolayca düzeltebilir.

Yüksek miyopi

Yüksek miyopi, daha şiddetli bir miyopi şeklidir. Kişiler erken yaşta yüksek miyopiye sahip olabilir. Ayrıca yaşlandıkça bozulan göz yapısından kaynaklı da ortaya çıkabilmektedir.

Yüksek miyopi, bir kişinin retina dekolmanı, glokom veya katarakt gibi bazı diğer göz rahatsızlıklarını geliştirme riskini artırabilir.


Patolojik miyopi

Patolojik (dejeneratif) miyopisi olan kişilerde farklı göz rahatsızlıkları da görülmektedir. Gözde ayrıca retinayı etkileyen sorunlar olacaktır:

  • Bir tür retina incelmesi olan kafes dejenerasyonu
  • Retina atrofisi, retinanın bazı kısımlarının çalışmama durumudur
  • Retinada kör noktalara yol açabilen bir tür yara izi olan Forster-Fuchs lekesi
  • Patolojik miyopi, sadece ameliyat ile düzeltilebilen görme problemlerine neden olmaktadır.

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuMiyopi Nedenleri

Miyopi, kişinin göz küresi gerekenden uzun olduğunda ya da korneası gerekenden kavisli olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda, göze gelen ışık retinanın üzerinde durmaktansa önün gelir. Retina, görülen görüntünün beyne ulaşması için ve onun anlamlandırılması için ışığı kullanmaktadır. Retina ışığı doğru biçimde odaklayamadığında, bulanık bir görüntü oluşturacaktır.

Bilim adamları miyopinin kesin nedenlerini henüz bilmese de, onu geliştirme olasılığını artırabilecek genetik gibi birçok faktör vardır. Örneğin, miyopiye sahip bir ebeveyni olan çocuklarda miyopi görülmesi daha olasıdır. Bu risk, eğer ebeveynlerin ikisi sahip olmak.

Dışarıda çok az zaman geçiren veya yakın işlere çok fazla zaman harcayan çocukların daha yüksek şans yakın görüşlü olma. Araştırmacılar nedenini henüz bilmiyor olsalar da, artan zeka ve miyopi arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürüyorlar.

Miyopi genellikle çocuklukta ortaya çıkar ancak yetişkinlerde de kişi gözün odaklanma mekanizmasını olması gerekenden aşırı kullanırsa görsel stres oluşur ve sonucunda miyopi ortaya çıkabilir. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle (diyabet, katarakt gibi) de ortaya çıkabilir.Miyopi Belirtileri

Uzağı görememe belirtileri şunları içerebilir:

  • Uzaktaki nesnelere bakarken bulanık görme
  • Bulanık görüşü netleştirmek için gözleri kısma
  • Göz yorgunluğundan kaynaklanan baş ağrıları
  • Araç kullanırken özellikle geceleri görmede güçlük (gece miyopisi)

Uzağı görememe, genellikle ilk olarak çocukluk döneminde tespit edilir ve genellikle erken okul yıllarından ergenlere kadar teşhis edilir. Miyopi olan bir çocuk şunları yapabilir:

Şaşılık,
Film veya dizi ekranına, sınıf tahtası ya da sunum perdesine yakın oturma ihtiyacı,
Uzaktaki nesnelerin farkında değilmiş gibi görünür,
Aşırı derecede göz kırpma,
Gözlerini sık sık ovuşturmak

İlerleme

Miyopi çoğu durumda başka göz problemlerine yol açmaz ancak kişi yaşlandıkça kötüleşme görülebilmektedir. Bu durum yüksek miyopi olarak bilinir. Yüksek miyopiye sahip kişinin başka göz hastalıklarına sahip olma riski daha yüksektir. Bunlar şunları içerebilir:

katarakt
glokom
retina dekolmanı

Görme kaybı ya da gözle ilgili başka sorunlar ortaya çıktığında, durum patolojik miyopi olarak adlandırılır. Bu durum miyopinin ileri derecede olduğunu ve gözün artık ışığı daha çok kırdığını göstermektedir.

Miyopi de dahil olmak üzere kırılma hataları yüz kişiden 3’ünde körlüğe neden olabilmektedir. Kişi miyopisinin hızlı ilerlemesini istemiyorsa doktor muayenesini aksatmamalı ve doktorunun verdiği tedavilere uymalıdır.Miyopi Tanı Yöntemleri

Bir göz doktoru, ona başvuran kişinin miyopisi olup olmadığını öğrenmek için birçok test yapabilir. Göz muayenesinin bir bölümü, kişinin odanın diğer tarafındaki bir tablodan farklı büyüklükteki harfleri okumasını içerecektir. Gözün bozukluk derecesi ne kadar azsa, miyopi olan kişinin rahatsızlığını fark etmesi o kadar zor olacaktır.

Göz doktoru ayrıca, farklı merceklerden oluşan ve foropter adı verilen cihazı gözün önüne yerleştirerek test yapabilmektedir. Foropter yerine oturduğunda, göz doktoru, gözün onu nasıl odakladığını ölçmek için ona ışık tutacaktır. Bu test hastanın görüşünün durumunu anlamak ve düzeltmek için gerekli olan tedaviyi belirleyebilme imkanı tanımaktadır.Miyopi Tedavi Yöntemleri

Bir göz doktoru miyopi teşhisini doğruladığında, kişiye çeşitli tedavi seçenekleri sunacaktır. Bir göz doktoruyla konuşmak, bir kişinin kendisi için en iyi seçeneğe karar vermesine yardımcı olabilir.

Gözlükler ve kontakt lensler

Gözlük ve kontakt lensler miyopi tedavisi için en iyi ve yaygın seçeneklerdir. Göz doktoru hastanın göz durumu ile ilgili reçete yazacak ve hasta tercih edilen bir gözlükçüden sipariş verecektir. Hasta için özel hazırlanan gözlük camları herhangi bir yakın görüşlülüğü düzeltecektir.

Kontakt lensler, göz yüzeyine oturan şeffaf disklerdir. Kontakt lensler de gözlüklerde olduğu gibi doktor tarafından reçetelendirilmelidir.

Gözlüğün görünümünü veya verdiği hissi sevmeyen pek çok kişi, çok daha küçük ve fark edilmeleri daha zor olduğu için kontakt lens kullanmayı tercih edecektir. Ancak kontakt lens hijyenine ve kullanımına özen gösterilmelidir.

Ortokeratoloji

Hafif miyopi sahibi olan hastalar, ortokeratoloji (korneal refraktif tedavi ) adı verilen cerrahi içermeyen süreçten yararlanabilir. Bu göz tedavisi, korneanın yeniden şekillendirilmesi için hastanın birçok sert lens takmasını içermektedir.
Bu lensler korneayı düzleştirmek için baskı yapar. Bu durum ışığın odaklanmasını değiştirir ve doğru görüş sağlar. İnsanlar uyurken bu kontakt lensleri kullanma eğilimindedir. Bu süreç, hastaların net görüşe sahip olmasını geçici olarak olsa da sağlayabilmektedir.  Ancak göz enfeksiyonu riski de taşımaktadır.

Ameliyat

Hastalar gözlük veya lens kullanmak istemeyebilir ya da daha şiddetli bir miyopiye sahip olabilir. Bu durumlarda doktorlar hastalarına ameliyat tedavi seçeneğini sunmaktadır. Birkaç farklı ameliyat tedavisi seçeneği bulunmaktadır. Bir ameliyat şekli lazer cerrahisidir, burada bir göz doktoru korneanın şeklini değiştirmek için güçlü bir ışık demeti kullanacaktır.

Lazer cerrahisi, gözün ışığı nasıl odaklayacağını ayarlar, bu da bir zamanlar bulanık olan görüntülerin artık net olması gerektiği anlamına gelir. Ameliyat her göz için yaklaşık 10 dakika sürer. Bu seçenek pahalı olabilir ancak genellikle ağrısızdır. Ameliyattan sonraki bir gün içinde görme normale dönmelidir.

Bununla birlikte, kişi haftalarca belki de aylarca bulanık görebilir ve göz kuruluğu gösterebilmektedir. Bu işlemden kişi durumunun takip edilmesi için düzenli aralıklarla muayene olmalıdır, bu durum gözlerin doğru biçimde iyileştiğinden emin olmak için önemlidir. Göz doktorları, daha şiddetli miyopi türüne sahip olanlar için farklı ameliyatları önermektedir.

Miyopi genetik olarak aktarılabilen bir göz rahatsızlığıdır. Bu nedenle ailesinde miyopi olan kişilerin erken yaşlardan itibaren göz muayenelerine gitmeleri gerekmektedir.

Güneş ışığında dışarıda zaman geçirmenin kişilerin miyopisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bir bilgisayarda kitap okumak veya çalışmak gibi yakın işler için çok fazla zaman harcamamak da işe yarayabilir.

Çoğu durumda miyopi başka sağlık sorunlarına neden olmaz. İnsanların günlük yaşamlarında durumun hiçbir semptomunu yaşamalarına izin veren çeşitli tedaviler vardır.

Daha şiddetli miyopi türüne sahip olanlar için kişilerin göz doktorlarına görüşlerinde herhangi bir değişiklik olduğunu söylemeleri önemlidir. Bu durum görme kaybı yaşamadan tedavi seçeneğini artırabilmektedir.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp