Miyopi-Tedavisi.jpg


Miyopi Tedavisi

Gözün boyunda ve korneanın şeklinde yaşanan normal olmayan değişiklikler gözde miyop sorunun yaşanmasına neden olur. Temel olarak şekil bozukluğuna dayanan sorun, mercekte kırılan ışığın retinanın tam olarak üzerine düşmesine engel olur. Çok sık görülen bir görme kusuru olarak bilinen miyop belirtileri kendini ilk olarak okul çağında gösterir. Miyop olan kişiler yakını net görebilirken uzaktaki nesne, şekil veya yazıları bulanık ve az görürler.

Miyopi Tedavisi 2022


Derecesi -3.30 ve daha düşük olanlar “düşük miyop”, -3.30 ve -6.00 arası dereceye sahip olanlar “orta miyop” ve -6.00 yukarısı “yüksek miyop” olarak isimlendirilir. Miyopi tedavisi gerektiren durumlarda göz, belli bir uzaklığa sahip olan nesnelere odaklanamaz. Bu durumda nesnelerden yansıyan ışık, görme merkezinin daha ön kısmına odaklanır. Bu durum miyop olunduğunun göstergesidir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Miyopi Nedenleri Nelerdir?

  Gözün belli eksenlerinde oluşan uzunluk değişimleri miyopiye neden olur. Sorun doğuştan yaşanabileceği gibi çevresel etkiler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ailede miyop sorununun var olması çocukta görülme sıklığına da katkı sağlar. İlerleyen yaşlarda şeker hastalığına yakalananlarda ya da katarakt olanlarda da miyopi tedavisi gerekebilir. Okul çağında görülen sorun halkın yaklaşık olarak %25’ini ilgilendirir. Bu sorun tedaviyle tamamen ortadan kaldırılabilir. Ara tip miyopide tedavi büyük oranda sonuca ulaşır. İlerleyici miyopi genetik temellidir ve bu hastaların ilerleyen yaşlarında göz tansiyonu sorunuyla karşılaşma riski yüksektir.

  Yalancı miyopi adı verilen ve tıp literatürüne Pseudomyopia olarak giren sorun; gözde bulunan kasların stres ve yorgunluğa bağlı olarak aşırı yorulması ve gevşemesi olarak tanımlanabilir. Bilim insanlarının yaptığı araştırma sonuçlarına bakılacak olursa miyopiye neden olan genin adı RASGRF1 olarak belirlenmiştir.  Miyop Durma Eğilimi Gösterir mi?

  Genel olarak bakıldığı zaman 6 yaş ve civarında kendini belli eden miyop sorunu, çocukların okula başlaması ve tahtada yazılı olanları okuyamamasıyla ortaya çıkar. Vücut gelişimine bağlı olarak 20’li yaşlara kadar gelişme gösterebilen sorun bu yaştan sonra ilerleme hızını azaltır veya tamamen kaybeder. İlerleme erkek çocuklarda 11-12 ve kız çocuklardaysa 9-10 yaşlar arasında tavan noktaya ulaşır.  Miyop Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

  Excimer Lazer yöntemiyle miyopi tedavisi; bu uygulama miyopiye ek olarak hipermetrop ve astigmat gibi sorunlara da çözüm olur. Lazer uygulamasının yapılabilmesi için göz sorununun artık durmuş olması gerekir. Hastanın kornea kalınlığının uygun seviyeye gelmesi halinde işlem gerçekleştirilebilir.

  Gözde iltihaplanma ya da korneada şekil bozukluğu gibi durumlarda lazer tedavisi ilgili hastaya uygulanamaz. Lazer tedavisi uygulanması için yaş sınırı en erken 18’dir. Buna ek olarak; hamilelerde, retina yırtılması sorunu yaşayanlarda, diyabet ve romatizma sorunuyla mücadele edenlerde lazer uygulanamaz.

  Bu yöntemde çok küçük ölçülerde bir bıçak yardımıyla korneadan bir kapak kaldırılır ve lazer atımlarıyla mevcut bozukluk düzeltilir. Kapağın yeniden kapatılmasıyla işlem tamamlanır. Yaklaşık olarak 10 dakika içinde başarıyla tamamlanan operasyondan sonra -12 dereceye kadar olan miyopi tedavisi, +6 dereceye kadar olan hipermetropi ve 7 dereceye kadar olan astigmat sorunları ortadan kaldırılabilir.

  Intacts Yöntemi; bu miyopi tedavisi sırasında Intacts adı verilen halkalar, orta ve düşük dereceye sahip olan miyop hastalarının kornea tabakasına yerleştirilir. Bu durum gözlük veya lens kullanımına gerek kalmadığını gösterir. Ömür boyu taşınabilen halkalar herhangi bir yan etki halinde tekrar çıkartılabilir.

  Lens malzemelerinden yapılan halkaların monte edilme işlemi son derece basit bir operasyonla gerçekleştirilir. Korneanın aşırı yuvarlak bir şekil almasının yarattığı bir sorun olan miyopi de kornea üzerine yerleştirilen halkalar gerekli baskıyı yaparak sorun yaratan şekil bozukluklarının giderilmesini sağlar.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp