miyom.jpg


Miyom Tedavisi

Miyom, kadınlarda oluşan rahim içi rahatsızlıklarından bir tanesidir. Halk arasında adına ur denen miyomlar bir çeşit kitledir. Fakat bu kitleler diğerlerinde olduğu gibi kötü huylu değil iyi huylu olmaktadır. Kadınların birçoğunda rastlanan ve genç yaşlı ayırt etmeyen miyomlar iyi huylu tümörler olsalar da bazı sorunlara neden olacaktır.

Miyom Tedavisi 2022


Rahim kaslarında ve içerisinde ortaya çıkan miyom problemi miyom tedavisi ile giderilebilmektedir. Bu tedaviler kadın hastalıkları uzmanları tarafından yapılmaktadır. Birçok rahim hastalığında olduğu gibi bu hastalıkta daha çok yaş almış ve hatta menopoza girmiş olan kadınlarda çok daha sık bir şekilde görülmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  20 ile 30 yaş arası kadınlarda az görülen bu sorun kişi 40 yaşını geçtiğinde daha sık görülecektir. miyom genellikle tek sayıda olan tümörlerden değildir.

  Çoğunlukla daha fazla sayıda olan bu kitleler ne kadar çok olursa yarattıkları şikayetlerde o kadar fazla olacaktır. miyom rahim içerisindeki konumu sebebi ile çeşitlere ayrılmaktadır. Bazı miyomlar rahimin iç duvarında oluşmaktadır. Bunlarda kadında kanamalara yol açacak ve kendisini bu şekilde belli edecektir.

  Bu tarz miyomlara sahip olan kadınların hamile kalkması mümkün olmayacaktır. Bunun sebebi kitlenin bebeğin durduğu alana etki etmesidir. Bunun yanı sıra rahim duvarında oluşan miyomlarda mevcuttur. Bu miyomlar daha çok bağırsaklara ve idrar torbasına baskı yapacak ve bu alanlarda problemlere yol açacaktır.

  Geriye aklan tek miyom çeşidi vajinaya yaklaşmış olan miyomlardır. Bu miyomlar cinsel ilişki sırasında ağrı yapacak ve aynı zamanda adet dönemleri dışında kanamalara yol açacaktır. Sorun bu üç çeşitten hangisi olursa olsun bir jinekoloğa başvurulmalı ve miyom tedavisi olunmalıdır.  Miyom neden oluşur?

  Miyom belli başlı sebeplere bağlı olarak oluşan iyi huylu kitlelerdir. Bu tarz rahatsızlıkların oluşumuna en etken olan olay genlerdir. Genetik faktörler kitle oluşumuna doğrudan etki edecektir. Bu sebeple kişi geçmişini araştırmalı ve ailesinde hangi rahatsızlıkların görüldüğünü tespit etmelidir. Bunun dışında hormonlarda miyom oluşumunu tetikleyebilmektedir.

  Kişinin östrojen hormonunda artış mevcut ise bu durum miyom oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu tarz problemlerin daha farklı sebepleri de mevcuttur. Bunlardan biride çevresel faktörlerdir. Günümüzde tüketilen her besin ve kullanılan her ürün genellikle kanserojendir. Meyve sebzelerin bile kimyasal ilaçlar ile büyütüldüğü düşünüldüğünde miyom oluşumu dahil daha birçok rahatsızlığın yaşanması mümkündür.

  Bu sebeple beslenmeye dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca organik beslenilmelidir. Aynı zamanda düzenli jinekolojik muayeneneler aksatılmamalı ve bir sorun varsa bu şekilde tespit edilmelidir.  Miyom problemi belirtileri nelerdir?

  Miyom tarzı kitleler çok büyük belirtiler vermediğinden tespiti de son derece zor olabilmektedir. Daha çok belli başı şikayetlere yol açan bu kitlelerin yarattığı en dikkat çekici şikayet adet düzensizlikleridir. Kişinin adet düzeni normalse ve bir anda bozulmaya başlamış ise bu miyomun belirtilerinden olabilmektedir.

  Bunun yanı sıra aniden başlayan kasık ağrısı ve durup dururken karın ağrıları çekilmesi de miyom oluşumunu işaret edebilmektedir. miyom iyi huylu yani kanser olmayan kitleler olsalar da tedavi edilmediği müddetçe çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. miyom tedavisi yapılmaması kısırlık ya da düşük yapma gibi sorunlara yol açabilecektir.

  Bu sebeple herhangi bir şikayet oluştuğunda göz ardı edilmemeli ve alanında uzman bir jinekoloğa muayene olunmalıdır. Bu sayede çok sayıda olabilen tümörler tespit edilecek ve miyom tedavisi için adım atılacaktır.  Miyom probleminin tedavisi nedir?

  Miyom tedavisi genellikle cerrahidir. İlaçla yapılan tedavilerde mevcuttur. Fakat bu tedavide miyomların yeniden büyüme ihtimali olduğunda genellikle cerrahi olan yöntemler tercih edilmekte ve miyomlar rahim içerisinden çıkartılmaktadır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp