Migren-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Migren

Migren rahatsızlığı demek aslında ense ve boyundan gelen ağrı ataklarının şiddetli bir şekilde gelmesi ile oluşan şiddetli bir baş ağrısıdır.

Migren rahatsızlığı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. İlk başta hafif başlayan semptomlar daha sonra ataklar artarak devam edebilir. Bu rahatsızlık önce ense ve şakaklarda başlar, göz çevresinde de zonklamalara neden olur. Ağrı hareket ettikçe artabilir. Hasta da ilerleyen zamanlarda bulantı, kusma, ışık ve sese karşı duyarlılık gibi belirtiler açığa çıkar.

Migren tedavisi yapılırken kişinin ağrı düzeyi, ağrı süresi sıklığı, ağrının şiddetine göre tedavi uygulanır. Migren olduğundan şüphelenen kişi mutlaka bir uzmana doktora muayene olmalı ve hastalık ilerlemeden tedaviye başlamalıdır.Migren Nedir?

Migren kısaca tarif edecek olursak kişinin yaşam kalitesini etkileyen, ense, boyun ve göz çevresinde başlayan, birinci derecede meydana gelen şiddetli ağrılardır. Migren ağrısını normal baş ağrılarından ayıran bazı özellikler vardır.

Migren ataklarında sadece baş ağrısı olmaz. Bunun yanında hasta da bulantı, kusma, ışık ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtiler gözlenir. Bu belirtiler ve şiddetli baş ağrıları kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Hastalık bazen o kadar rahatsız edici boyutlara gelir ki kişi günlük rutin işlerini dahi yapamaz hale gelir.

Eğer bu ataklar üç ay içerisinde on beş günden fazla sıklıkta oluyor ise ve her gelen ağrı 4 saatten fazla sürüyor ise hastalık kronik migren haline dönüşmüş olur. Bu ataklar ayda 8 gün migren ağrısı çekiyorsanız kronik hale gelmiş demektir.


Migren Bilgi FormuMigren Nedenleri

Migren nedenleri araştırıldığında bu hastalığın genetik faktörlerden ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Eğer ki ailenizden olan kişilerde, özellikle birinci derece yakınlarınızda migren var ise sizde olma olasılığı en az %40 gibi bir orandır. Kişinin hem anne hem de babasında migren rahatsızlığı var ise kişide olma olasılığı %75 oranındadır.

Hastalık nedenlerinden biri de hormonlarda oluşan değişikliklerdir. Hormonsal değişimleri en fazla kadınlar yaşadığı için bu rahatsızlık en fazla kadınlarda görülmektedir. İstatistik verilere göre migren kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. Bu durumda kadınların adet dönemlerine denk gelen ataklar bu hormonsal değişimlerden dolayı daha şiddetli olmaktadır. Bu dönemlerde kadınlarda bulantı, kusma, ışık ve sese duyarlılık normal zamanlardan daha fazla hissedilmektedir.Migren Belirtileri

Migren belirtileri arasında en belirgin olanı şiddetli baş ağrılarıdır. Ne yaparsanız yapın geçmeyen baş ağrıları öyle bir noktaya gelir kişi adeta yataktan çıkamaz hale gelir. Kişi normal hayatını yaşayamaz hatta çalışıyor ise işini yapamaz hale gelebilir.

Migren belirtilerinden en önemlisi de tek taraflı başlayan şiddetli ağrılardır. Ağrı bazen sağ taraftan, bazen de sol taraftan başa yerleşerek özellikle şakaklarda ve gözün arka tarafından başlayarak etkili olur. Bu şiddetli ağrıların başladığı yerler arasında alın, başın arka tarafı, ense ve kulak arkası en sık görülen ağrı yerleridir.

Hastalık belirtileri sadece şiddetli ağrılardan ibaret değildir.  Ağrı ile birlikte kişide dikkat bozuklukları, aşırı duyarlılık, depresif haller, duygu durumu değişiklikleri, konuşma zorlukları ve ışık, ses, kokuya karşı hassasiyet durumları görülür.

Migren ağrıları esnasında hasta ışığa ve sese o kadar duyarlıdır ki kendisini karanlık odaya kapatarak rahatlamaya çalışır. Çünkü ışık ve ses ağrılarını artırır. Bu yüzden hasta karanlık ve sesten uzaklaşmak ister.

Belirtiler arasında kabızlık, aşırı yeme isteği, sık esneme, susuzluk ve sık idrara çıkma gibi belirtilere de rastlanır.Migren Tanı Yöntemleri

Migren belirtileri arasında geçmeyen baş ağrıları ve bununla birlikte başlayan bulantı, kusma, ışık ve sese karşı aşırı duyarlılık gibi belirtiler var ise mutlaka bir uzman hekime gidip muayene olmalısınız. Bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde çok daha fazla ilerleyerek hayat kalitenizi olumsuz yönde etkilemeye devem edecektir.

Uzman Hekim migren hakkında tanı koymadan önce hastayı dikkatlice dinleyerek, hastanın şikâyetlerini analiz eder. Uzman hekim öncelikle hastanın hikâyesini dinler ve daha sonra ailesinde bu hastalığı yaşayan kişilerin olup olmadığını öğrenir. Kalıtsal olarak bilinen bu rahatsızlıkta genetik faktörler önemli bir rol oynar.

Bu hastalığın pek çok çeşidi vardır. Uzman hekim hastayı iyi analiz ederek migren çeşidini tespit edebilir. Hekim gerekli gördüğü durumlarda beyin tomografisi isteyebilir. Uzman hekim bilgiler ışığında tanısını koyarak tedavi sürecini başlatır. Bu hastalık kişiye özel tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.Migren Çeşitleri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlığın da hafiften ağıra doğru pek çok çeşidi bulunmaktadır. Uzman hekimler bu çeşitlerdeki belirtiler doğrultusunda tedaviyi başlatırlar. Migren çeşitleri genel olarak auta varlığı ve yaşanan ağrı ataklarının süresi göz önüne alınarak çeşitlere ayrılır.

Aurasız migren: Bu migren çeşidi diğer çeşitler içinde en hafif olanıdır. Bu çeşitte ağrı sıklığı 4 saat ile 72 saatlik ağrılarla tekrar eden bir türdür. Bu türde ağrı genelde tek taraflı olarak hissedilir. Ağrı şiddeti de orta düzey ile ağır düzey arasında seyreder. Bu çeşit migrende ağrı fiziksel hareketler arttığında tetiklenebilir. Işık ve sese karşı duyarlılık gözlenir.

Auralı migren: Bu migren türü en yaygın olan migren türüdür. Bu türde ağrı 5 ile 20 dakika içerisinde açığa çıkar ve daha sonra 60 dakika sonra çok uzun etki bırakmadan kaybolur. Baş ağrısı yaşayan kişilerin %25 gibi civarı aura adı verilen bu belirtileri yaşamaktadır. Aura terimi kullanılmasının sebebi nörolojik hastalıkları ifade etmesinden kaynaklanmaktadır.

Kronik Migren: Migren çeşitleri içinde ne ağır seyreden migren çeşidi kronik olandır. Bu çeşit 3 aylık süre boyunca ortaya çıkan zamanda, ayda en az 8 gün boyunca ağrı çekiyorsanız bu migren ağrınız kronik hale gelmiştir.

Olası Migren: Bu migren çeşidi aslında incelendiğinde tam olarak migren denilemeyen ağrı türünde seyreden bir çeşittir. Bu çeşitte migren ağrısına benzemeyen bir ağrı vardır, fakat olan ağrı normal baş ağrısına da benzemediği için olası migren olarak belirtilir.

Migren Tedavi Yöntemleri

Bu hastalığa yakalanan kişiler eğer ağrı türleri ile ilgili doğru tanı konulursa bu hastalıktan kurtulabilirler. Bunun için kişinin kendisini iyice analiz ederek belirtileri fark ettiği anda bir uzman hekime tedavi olmalıdır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok önemlidir.

Migren tedavisi için öncelikle uzman hekim hastayı muayene ederek doğru teşhisi koymalıdır. Hastanın hangi migren çeşidi olduğunu belirleyen hekim tarafından öncelikle ilaç tedavisine başlanır. Böylelikle hastanın migren atakları kontrol altına alınmaya çalışılır. Hastalığın tedavisinde ilaçları düzenli kullanmak hastalığın iyileşmesinde önemli yer tutar. İlaçları yanınızdan ayırmamalı ve doktorunuzun verdiği dozlarda kullanılmalıdır.

Bu tedavi süresi boyunca günlük yaşantıya da çok dikkat edilmelidir. Uzman doktorunuzun önerdiği baş ağrısı günlüğü tutmak, egzersiz yapmak, düzenli bir şekilde uyumak bu tedavi süresince dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Kilonuza dikkat etmek, hastalığı tetikleyen bazı yiyeceklerden uzak durmak ve tedavi esnasında kesinlikle alkol kullanmamalısınız. Uzman hekiminizin verdiği ilaçları düzenli almanız ve yaşam koşullarınızı düzenlemeniz halinde Migren hastalığını kolayca yenebilirsiniz.

Beyin Damar Hastalıkları, Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Myastenia Gravis, İnme, Demans


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp