Migren-Tedavisi.jpg


Migren Tedavisi

Ataklar halinde gelen baş ağrısı tıp dilinde migren olarak adlandırılır. Atak süresi 4 saatten başlar ve 72 saate kadar devam edebilir.

Ataklar arasında yaşam normale dönse de bir sonraki atağın beklentisi kişiyi demoralize eder. Kendi içinde nörolojik bir rahatsızlık olarak görülen migren, geçmiş dönemlerde sadece şiddetli bir baş ağrısı olarak düşünülürdü.

Migren Tedavisi 2022

Orta ya da şiddetli nitelendirilen migren tipi baş ağrıları kişinin normal yaşamını olumsuz yönde etkiler. Migren ağrısı çeken kişinin yanı sıra ailesinin veya çalışma arkadaşlarının günlük rutinleri de durumdan etkilenebilir. Şakak bölgesinde zonklayıcı tarzda yaşanan baş ağrısı boyunca nabızda da kuvvetli tepkimeler meydana gelir. Ağrı belli durumlarda başın tek bir bölgesine yerleşerek artış gösterir ve sonuç mide bulantısı ve kusmaya kadar gidebilir. Sese ve ışığa karşı hassasiyetin yaşandığı migren ataklarında günlük yaşantı tamamen sekteye uğrar.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Migren Kimlerde Görülür?

  Migren kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Kadınlarda bu oran %20’lere kadar çıkarken erkeklerde sadece %7 seviyelerindedir. Yapılan araştırmalar konusunda uzman bir hekim tarafından tanısı konmamış migren ağrısı çeken kadınların oranının %60 olduğunu ortaya koymaktadır.

  Hastalığın seyrine göre migren tedavisi için sadece karanlık ve sessiz odada uyumak gerekebilir. Nedeni tam olarak bilinmeyen migren hastalığına sahip olan anne ve babanın çocuğunda da şiddetli baş ağrısı sorunun yaşanma ihtimali %40 civarındadır. Kadınlarda adet dönemi öncesinde azalan östrojen hormonu seviyesi de şiddetli baş ağrısını tetikleyebilir.  Migren Ataklarına Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

  Migren hastalığının yiyeceklerle doğru orantılı ilgili olduğu tıbbi çalışmalarla kanıtlanmıştır.

  Bu yiyecekler arasında;

  • Eski peynir
  • Çikolata
  • Tütsülenmiş et
  • Salamura balık
  • Sosis
  • Salam ve yoğurt sayılabilir.
  • Kahve, çay, bira ve şarabın baş ağrısını harekete geçirdiği söylenebilir.

  Katkı maddelerinden kullanılan ilaçlara, duygusal sorunlardan yaşam şeklinin değişmesine kadar hemen her şey şiddetli baş ağrısı üzerinde etkili olabilir. Tetikleyiciler kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bunu fark eden hastaların migren tedavisi için ilgili ürünlerden uzak kalması tavsiye edilir.  Migrenin Belirtileri Nelerdir?

  Yeni başlayan baş ağrısının sıradan bir durum mu yoksa bir atak mı olduğunu anlamak kolay olmayabilir. Buna rağmen migren atakları zaman içinde ayrıt edilebilir.

  Atakların en belirgin özellikleri arasında;

  •  Orta ve şiddetli ağrı
  •  Mide bulantısı ve kusma
  •  Sese ve ışığa karşı hassasiyet
  •  Tek taraflı ve zonklama türü ağrı ve
  •  Zaman için artan ağrı şiddeti gösterilebilir.

  Deneyimli hastalar atak öncesi yaşadıkları süreçte durumu teşhis edebilirler. Yaklaşık olarak yarım saat süren ve aura adı verilen dönemde gözde ışık çakmaları, görme kaybı ve bölgesel uyuşma görülebilir. Kendi durumuna uygun migren tedavisi konusunda denemeler yapmış hastalar bu süreçten hafif hasarla ayrılabilmek için hayatlarını düzene sokabilirler.  Migren Ağrısının Hızlıca Dindirilmesi

  Migren tedavisi kişiye özel olarak planlanabilir.

  Hastanın şikayetlerini dikkate alarak yapılan planlamalarda öncelik yaşanan sürecin en hasarsız şekilde atlatılmasını sağlamaktır. Şiddetli ağrının yaşandığı durumlarda hastanın beyin tomografisi alınarak sürecin nedenleri ya da farklı alanlara yaptığı hasarlar tespit edilebilir. Migreni tetikleyen durumların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların ardından koruyucu tedavi planı da devreye sokulabilir.

  Uzman kontrolünde kullanılacak ilaçlar migren tedavisi konusunda ciddi yol kat edilmesini sağlayabilir. Etkili bir tedavi planı için günlük rutinlerinden yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir. Baş ağrısı dönemlerini listelemek, düzenli egzersiz, kilo kontrolü, stresle baş edebilme becerisi ve alkolden uzak bir yaşam ağrısız bir yaşamın anahtarı olabilir. Migren ilacı kullanan hastaların destekleyici olarak mide bulantı hapı içmesi de tedaviyi destekleyebilir.

  Hemoglobin Panik Değer, Bacak Ödem Tedavisi, Mideye Hangi Bölüm Bakar, Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp