Mideye-Hangi-Bölüm-Bakar-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Mideye Hangi Bölüm Bakar

Mideye hangi bölüm bakar sorusunun yanıtı yazımızda yer almaktadır. Mide için hangi bölüme gidilir, mide için hangi doktora gidilir gibi soruların cevapları için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Mide hastalıklarına bakan bölümler; iç hastalıklarından sorumlu dahiliye ve gastroentoloji olarak sıralanmaktadır. Mide problemi yaşayan kişiler, ilk olarak dahiliye bölümüne gitmelidir. Dahiliye bölümünde yapılacak test ve muayenelerin ardından, hekimler tarafından gerekli görülmesi durumunda gastroenteroloji kliniğine sevk yapılacaktır.

Mideye Hangi Bölüm Bakar, Mide için Hangi Bölüme Gidilir? 2023

Mide ağrısı gibi temel bir sebeple kendisini belli eden mide hastalıkları, birbirinden farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Mide hastalıklarının erkenden teşhis edilmesi, ileri seviye hastalıkların oluşumunu engelleyecektir. Mideye bakan bölümler, gerekli durumlarda mide içini incelemek için endoskopik cihazlara başvurabilirler.


Gastrit Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Mide gastriti gelişimi, akut ve kronik olarak iki ayrı başlık altında incelenmektedir. Midenin iç kısmında bulunan koruma tabakasında iltihaplanma meydana geldiğinde, gastrit problemi ortaya çıkmaktadır. Mide asidinin, mideyi koruyucu mukozayla temas etmesi sonucunda ortaya çıkan yıpranmalar, midede gastrit oluşumuna yol açmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Akut ve kronik olarak ikiye ayrılan gastrit türleri, aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır:

  • Akut Gastrit: Hemen belirti gösteren ve bir anda ortaya çıkan gastrit türüdür. Mide ağrısının yanında, belli bölgede şiddetli karın ağrısına sebep olmaktadır. Ağrıyan bölgeye baskı yapıldığında, ağrının daha da şiddetlendiği görülür. Tedavisi kolay ve hızlıdır.
  • Kronik Gastrit: Uzun süre anlaşılamayan ve sinsice ilerleyen gastrit türüdür. Tedavi edilmediğinde mide ve bağırsak ülserine yol açmaktadır. Tedavi süresi geciktirildiğinde, mide kanserine varana kadar ilerlemekte ve mideyi tahrip etmektedir.


  Mide Ağrısının Sebebi Nelerdir, Mide Ağrısı Nasıl Gelişir?

  Mide ağrısının nedenleri, fiziksel ya da psikolojik durumlara bağlı olabilir.

  Mide ağrısı oluşumunu etkileyen faktörler şunlardır:

  • Kabızlık sorunları
  • Hazımsızlık
  • Gastroenterit
  • Midede gelişen enfeksiyonlar
  • İrritabl bağırsak sendromlarının gelişimi
  • Çok hızlı yemek yemek
  • Gereğinden fazla yemek yemek
  • Besin zehirlenmesi
  • Aşırı stres ve gerginlik
  • Fazla kilolu olmak

  Mide ağrısı, kendisini karın krampları ve sancılarla belli etmektedir. Çok ciddi sayılmayan mide ağrısı, bazı durumlarda önemli mide hastalıklarının belirtisi sayılabilir. Nadir görülen mide ağrıları, genellikle akut problemler sonucu ortaya çıkmakta ve kısa sürede kaybolmaktadır. Ancak sürekli tekrarlanan ve kronik olarak şiddetini artıran mide ağrıları, ciddi hastalıkların habercisi sayılabilir. Kronik mide ağrısı sorunu yaşayan kişiler, iç hastalıkları uzmanına başvurmalı ve şikayetlerini bildirmelidir.  Mide Gastriti Belirtileri ve Etkileri Nelerdir?

  Gastrit bulguları, akut gastrit ve kronik gastrit türlerine göre iki ayrı kategoride incelenmektedir.

  Mide gastriti belirtilerinin, gastrit türüne göre dağılımı aşağıda sıralanmıştır:

  Akut Gastrit Belirtileri:

  • Sırt ve omuz ağrıları
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İştah kaybı
  • Sürekli geğirme
  • Karnın tok olması hissi
  • Karında şişlik hissi
  • Kahve telvesine benzer şekilde ya da kanlı şekilde kusma
  • Dışkıda kan bulunması
  • Siyah renkli dışkı
  • Midede ekşime görülmesi

  Kronik Gastrit Belirtileri:

  • Karında şişkinlik hissi
  • Dolgunluk hissi
  • Sürekli geğirme

  Kronik gastrit sorunu yaşayan hastalarda, her zaman belirti görülmemekte, görülen belirtiler de oldukça düşük seviyede gerçekleşmektedir. Kronik gastrit erken dönemde teşhis edilmediğinde, daha kapsamlı hastalıklara yol açmaktadır.  Mide Ülseri Nedir, Nasıl Oluşur?

  Midede ülser gelişimi, kronik gastrit probleminin erken dönemde tedavi edilmemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Mide asidinin sebep olduğu mide ülseri, midede delik şeklinde yara açılmasına sebep olmaktadır. Mide ülserini tetikleyen etken, Helicobacter Pylori ismindeki mikroptur. Sürekli aspirin kullanımı, NSİ ilaçların kullanımı, antiromatizmal ilaçların kullanımı ve genetik faktörler başta olmak üzere, birbirinden farklı etkenler sonucu mide ülseri oluşabilir.

  Kortizon ilaçlar, stres, sürekli sigara tüketimi, alkol tüketimi, çok fazla kahve içilmesi ve çevre kirliliği sonucu oluşan bakteriler, mide ülserinin tetikleyici nedenleridir. Mide ülserinin tedavi edilmemesi, midede ve onikiparmak bağırsağında kanser oluşumuna yol açacaktır. Üst sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar, mide delinmesi, mide kanaması ve tıkanma sorunları, mide ülseri sebebiyle oluşmaktadır.  Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

  Mide ülserinin bulguları, üst karın bölgesinde ortaya çıkan kemirme ve yanma hisleridir. İki yemek öğünü arasında kendini belli eden bu sorunlar, geceleri uykudan uyanılmasına sebep olabilir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde, mide ülseri kaynaklı oluşan karın ağrıların ritmi artacaktır. Mide asidini ve yanmalarını azaltan çiğneme tabletleri alındığında, ortalama 1 saat boyunca ağrı hissi yaşanmayacaktır. Üst karında meydana gelen ağrılarla birlikte, bulantı ve kusma sorunları da görülmektedir. Hastalar kustuklarında, karında görülen sanrı ve ağrılar yok olmakta, sonradan kendini yenilemektedir. İştahsızlık oluşumu ve kilo kaybı da mide ülserinin tipik bulguları arasında yerini almaktadır.  Mide Reflüsü Özellikleri ve Nedenleri Nelerdir?

  Reflü oluşumu, midedeki asidin yemek borusundan yukarı doğru çıkmasıdır. Özellikle yemekten sonra görülen mide asidi kaçması, reflüyü tetikleyen besinlerin tüketimiyle etkisini artırmaktadır. Yemek borusuna mide asidinin gelmesinin yanında, yenen yemeklerin bir kısmı ve midenin acı suyu da gelmekte ve ağızda kötü bir tat bırakmaktadır.

  Reflüye sebep olan faktörler şunlardır:

  • Çok baharatlı besinlerin tüketilmesi
  • Çikolata ve kakao tüketimi
  • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
  • Sigara kullanımı
  • Taze sıkılmış meyve suyu
  • Asitli içecekler
  • Paketli gıdalar
  • Çay ve kahve tüketimi

  Belirtilen etkenlere bağlı olarak gelişen reflü, kendisini öksürük, hıçkırık, mide bulantısı, kusma, geğirme, ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve diş çürüklüğüyle belli etmektedir. Midede oluşan reflü belirtileri, ülkedeki insanların %20’sinde meydana gelmektedir. Genellikle gastrit sorunu olan kişiler, kendilerinde reflü olduğunu zannetmektedir. İki hastalığın belirtileri benzese de etkileri birbirinden farklıdır.

  Mide Kanseri Nedir, Nasıl Oluşur?

  Mide kanseri oluşumu, dünya genelinde en fazla karşılaşılan 4 kanser türünden bir tanesidir. Mide kanserinin başlıca nedenleri, kronik gastrit ve ülser problemleridir. Mide mukozasında gelişen kötü huylu tümörlerin artmasıyla oluşan mide kanseri, sindirim sistemi organlarına da yayılmaktadır. Kanserin tedavisi için kemoterapi ve ameliyat uygulamaları kullanılmaktadır. Aşırı sigara ve alkol kullanımı, ülseri ve gastriti tetikleyici türde beslenme, bağışıklık sisteminin güçsüz olması, mide kanserine yol açan temel faktörler arasındadır. Mide kanserinden korunmak isteyen kişilerin, Akdeniz tipi beslenme alışkanlığını benimsemesi gerekir.

  Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Mide kanserinin bulguları, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

  • Asidite ve geğirme sorunları, mide kanserinin temel belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Midede doluluk hissi yaşanması, yemek yerken anında doyma hissi gelmesi, kilo kaybı yaşanması ve uzun süre tokluk hissi oluşması, mide kanseri belirtileri arasındadır.
  • Mide içi kanamalara sebep olan mide kanseri, kan değerlerini düşürmekte ve yüzün daha soluk görünmesine yol açmaktadır.
  • Vücutta kan pıhtısı oluşumuna sebep olan mide kanseri, aniden göğüste sıkışma hissi yaşanmasına, nefes darlığına ve bacaklarda şişlik oluşmasına yol açmaktadır.
  • Mide bulantısı ve yemekleri yutmada zorluk yaşanması, mide kanserinin bir diğer bulgusudur.

  Mide Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

  Mideye Hangi Bölüm Bakar? Mide muayenesi aşamasında, elle muayene ve endoskopi uygulamaları kullanılmaktadır. Mide içindeki tüm hastalıkların teşhis edilmesini sağlayan endoskopi yönteminde, yemek borusundan aşağı kameralı bir hortum salınmaktadır. Yemek borusunu ve mide içini kontrol eden bu kamera sayesinde, mide içinde gelişmiş tüm hastalıklar tespit edilmektedir. Endoskopiyle mide hastalıkları teşhisi yapılmadan önce uzmanlar tarafından hastaların sağlık geçmişi taranmakta ve yaşanan bulgular incelenmektedir. Mide hastalıklarının sebep olduğu bulgulara rastlandığında, endoskopi uygulamasıyla hastalıkların kaynağı tespit edilecektir.

  Hemoglobin Panik Değer, Bacak Ödem Tedavisi, Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar, Karın (Mide) Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp