Mide-Fitigi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Mide Fıtığı


Mide Fıtığı

Mide fıtığı sağlık sorunu genel anlamda mide organının üst tarafında yer alan ve göğüs ile birleşen kas yapısının göğüs bölgesine doğru büyüyüp, şişmesi olarak tanımlanmaktadır.

Mide organı ile Diyafram organının birleşme noktasında yemek borusunun yer aldığı bir alan bulunmaktadır.

Mide Fıtığı 2022

Temel olarak bu fıtık durumunda ise var olan bu açık kısımdan mide yukarıya, göğüs bölgesine doğru şişme ve ilerleme yapmaktadır. Bu durum sonucunda da ortaya fıtıklaşan bir yapı çıkmakta ve bu durumda bu hastalığa neden olmaktadır. Fıtık yapısı haline dönüşen kısım ise mide organının yemek borusu içinde kalan kısmı olarak da açıklanmaktadır. Bu sağlık sorunu da tipik olarak sindirim sistemi rahatsızlıkları içinde yer almaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Mide fıtığı rahatsızlığı ise toplum içinde ki bireyler arasında her yaşta ortaya çıkabilen bir sağlık sorunu olarak da tanımlanmaktadır. Fakat özellikle bazı yaş grubunda ki kişiler ise diğer insanlara göre bu hastalık bakımından daha yüksek bir risk altın da olabilmektedir. Özellikle elli yaş ve üzerinde ki insanlarda bu fıtık sorunu diğer yaş gruplarına göre çok daha fazla görülebilmektedir.

Bu hastalık ise mide ile göğüs boşluğu arasında yer alan diyafram üzerinde ki boşluktan mideyi göğüs bölgesinden ayıran kas yapısının büyümesi olarak da tanım bulabilmektedir. Bu hastalık sırasında bu kas yapısı yemek borusu üzerinden göğüs boşluğuna doğru büyür ve beraberinde şişer sonuç olarak ise o bölgede fıtık oluşumu meydana gelmiş olmaktadır.

Mide fıtığı oluşumunun çok daha ufak boyutlarda olan türleri genel anlamda insanlar açısından tıbbi ve ciddi sorunlar oluşturmamaktadır. Bunun dışında çok daha büyük yapıda olanları ise sindirim sistemi ile alakalı farklı sorunların meydana gelmesine ortam hazırlayabilmektedir. Özellikle çok daha büyük olan fıtık oluşumlarına bağlı olarak, yemeklerin yemek borusu içinde yükselmesi, mide organı içinde yanma ve ekşimelerin oluşması gibi semptomlar meydana gelebilmektedir.

Özellikle belenme konularında yapılacak işlemler ve alınacak tedbirler ise meydana gelen semptomların etkilerini yavaşlatma ve azaltma konusunda başvurulan yöntemler arasında sayılmaktadır. Yine ilerlemiş fıtık durumlarında ise bazı durumlarda uzman doktorlar ameliyat seçeneğini de değerlendirip, işleme alabilmektedirler.Mide Fıtığı Nedenleri

Mide fıtığı oluşumu ise temel olarak yemek borusu ve mide organlarını birbirine kenetleyen kas yapılarının hasara uğraması ya da kaybolması ile ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bu kas yapılarının güçlerini kaybetme ve zayıflaması ise bu fıtık sorununun oluşmasına en uygun ortamı sağlayan unsurlar içinde gösterilmektedir.

Fakat bu sağlık sorunun oluşmasının tek ve geçerli sebebi olarak bu kas yapılarının bozulması ya da işlevini yitirmesi kabul edilmemektedir. Asıl neden ve etkenlerden bir tanesi olarak ise Diyafram organının zayıflaması ve güç kaybetmesi olduğu da açık bir şekilde ifade edilmektedir. Bu unsurların birleşmesi ve meydana gelen farklı etkenlerin etkileri ile kişilerde bu fıtık sorunu ortaya çıkabilmekte ve gelişebilmektedir.

Mide fıtığı oluşumları bakımından ise bazı risk grupları da bulunmaktadır, her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da risk grupları her zaman çok daha fazla risk altında olmaktadır. Bu kapsamda en temel risk grubu unsurlarından biri ise genel olarak aşırı kilo ya da obezite olarak ifade edilmektedir.

Bunun dışında bu soruna nende olabilecek bazı nendeler ise şunlar olabilmektedir;

 • Dengesiz ve sağlıksız beslenme
 • Kronik kabızlık
 • Obezite
 • Yaşlılığa bağlı kas sorunları
 • O bölgeye alınan darbe ve yaralar
 • Diyafram kaynaklı yaşanan sorunlar
 • Genetik ve kalıtsal nedenler
 • Aşırı stres
 • Asabi ve sinirli bir yapıya sahip olmak


Mide Fıtığı Belirtileri

Mide fıtığı genel yapısı itibariyle hastalık başlarında ve küçük boyutlu fıtık durumlarında özel olarak belirti ve semptomlar ortaya koymamaktadır. Hastalığa ait belirtiler ise özellikle ilerlemesi ve büyümesi durumlarında ortaya çıkabilmekte ve etkilerini göstermektedir.

Yine farklı vaka türlerinde de ortaya çıkabilen belirtiler farklılıklar da taşıyabilmektedir fakat genel olarak bu soruna bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler ise şu şekilde sayılabilirler;

 • Yutmada yaşanan zorluk
 • Midede ekşime yaşanması
 • Göğüs bölgesinde ağrı ve yanma
 • Yemeklerin ağza gelmesi
 • Reflü yaşanması
 • Şişkinlik sorunları
 • Ağız kokusu e ağız içinde acı tatlar
 • Karın bölgesinde duyulan ağrılar
 • Öksürme ve ses kısılması
 • Nefes darlığı yaşanması


Mide Fıtığı Tanı Yöntemleri

Mide fıtığı rahatsızlığının tanısını koyma aşamalarında farklı teknik ve tıbbi yöntemlerle birlikte fiziksel muayene de kullanılmaktadır. Bu noktada uzman doktor tarafına yapılan fiziksel muayene sonrasında hastanın ve hastalığın durumuna göre tetkikler yapılabilmektedir.

Özellikle bu fıtık hastalığını tanımlayan temel belirtilerin mevcut olması da yine tanı aşamasında dikkate alınan önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Vakalarda gözlenen hastalık semptomları da uzman hekim ya da hekimler tarafından dikkatli ve titiz bir şekilde incelenmektedir. Bu aşamalardan sonra ise tam ve net tanı için devreye farklı teşhis yöntem ve uygulamaları da sokulmaktadır. Bu bağlamda sindirim sistemi ve üst sindirim bölgesi röntgenleri, endoskopi ve yemek borusu manometresi gibi test ve teknikler de kullanılmaktadır.Tedavi Yöntemleri

Mide fıtığı hastalığı özellikle ileri boyutlarda olmayan vakalarda belirti ve semptom ortaya koymamaktadır bu durumun sonucu olarak ise bir tedavi uygulaması yapılmamaktadır. Fakat özellikle bu hastalığa dair belirtilerin olduğu, belirtilerin sıkıntılı boyutlara ulaşabildi vakalarda ise bu defa uzman doktorlar uygun olan tedavi seçeneklerini uygulamaktadır.

Tedavi seçenekleri içinde kullanılan en sık yöntemlerden bir tanesi ise ilaç tedavisi işlemleri olabilmektedir. Bu ilaç tedavileri ile özellikle ortaya çıkan farklı komplikasyonların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bir diğer tercih edilen ve uygulanan tedavi yöntemi ise ameliyat ve cerrahi operasyonlar olmaktadır. Temel olarak ilaç tedavisinin etkilerinin az kaldığı durumlarda ve diğer bazı gerekler doğrultusunda bu yöntem de tercih edilebilmektedir.Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide fıtığı tedavisi içinde hastaların kişisel olarak dikkat edip uygulayabilecekleri farklı unsur ve davranışlarda bulunmaktadır. Bu sayede hastalığın ortaya çıkardığı olumsuz etkiler de en az seviyelere indirilebilmektedir.

Hayat ve yaşam tarzında yapılması olumlu sonuçlar verebilecek bazı unsurlar ise şunlardır;

 • Yemeklerden sonra yatmamak
 • Yemeklerin arkasından üç, dört saat sürecinde spordan uzak durmak
 • Kızartılmış ve aşırı yağlı besinlerden uzak durmak
 • Alkol ve sigara kullanmamak
 • Kafein içeren gıdaları çok az tüketmek
 • Öğünleri az ama sık olarak yerine getirmek
 • Daha bol ve rahat kıyafetler giymek
 • Aşırı kilo almamak kiloyu dengede tutmak
 • Asitli içecek gruplarının tümünden uzak durmak

Mide Fıtığı Ameliyatı

Mide fıtığı tedavisinde özellikle bazı durumların oluşması ve belirtilerin ağırlaşması gibi durumlar sonucunda ameliyat bir seçenek olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu kapsam içinde ise özellikle bazı şartların oluşması durumunda ise hastanın tedavisinin ameliyat yolu ile yapılması bir gereklilikte olabilmektedir.

Ameliyatın gerekli olabileceği bazı durumlar ise şunlar olabilmektedir;

 • Yemek borusu içinde mide asidine bağlı tehlikeli yaraların oluşması
 • Kronik olan vakalarda hastaların hayatları boyu ilaca devam etmeleri durumları
 • Fıtık boğulması olarak tanımlanan sorunun oluşması durumunda
 • Özellikle Reflü oluşumunu artıran ve içilmek zorunda olunan ilaçların olması
 • Özellikle aşırı kilolu olup kilo veremeyen hastalarda
 • Özellikle yemek borusunda kanserleşme riski bulunan durumlar

K Vitamini, Karaciğer Yağlanması, Vaskülit, Trombosit, Tiroid hastalıkları ve tiroid nodülleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp