Mide-Botoksu-Uygulamasi-icin-Cok-Sik-Sorulan-Sorular-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Mide Botoksu Uygulaması için Çok Sık Sorulan Sorular

Mide botoksu yaptırmak isteyen her bireylerin merak ettiği çok sayıda soru bulunur. Mide botoks işlemi hakkında , aklına takılan konular ile ilgili en doğru bilgiyi doktorlarından alabileceklerini unutmamaları gerekmektedir. Mide botoks İşlemi olmadan önce aklınıza takılan tüm sorular ile ilgili doktorunuza danışıp ve detaylı bilgi edinebilirsiniz. Biz yinede genel olarak mide botoksu hakkında çok sık sorulan soruları sizinle paylaşmak istedik.

Mide Botoksu Uygulaması için Çok Sık Sorulan Sorular 2022

Mide Botoksu Ne Gibi Avantajlar Sağlar ?

Mide botoksu çok kısa süren bir işlem olmasının yanında pek çok sayıda avantaj sağlar. Sağladığı bu avantajlar sayesinde tercih edilme oranıda her geçen gün artmaktadır.

Birey , bu uygulamanın ardından 3-4 saat gibi kısa bir süre içinde günlük sosyal yaşamlarına dönebilirler.
Mide botoksu Cerrahi olarak uygulanan bir işlem olmadığı için yan etki ve komplikasyon görülmez.
Mide botoksu işlemi sırasında kullanılan ilaçlar 4-6 ay sonra vücuttan tamamen atıldığı için midede kalıcı bir hasara neden olmaz.
Obez olan bireylerin dışında, kilo vermek isteyen ve belirli şartları taşıyan her birey , mide botoksu olmaya uygundur.


Başka diğer kilo verme yöntemlerine göre daha az tehlikeli olup ,başarı oranı çok daha yüksektir.
Çok Fazla kilolu olan bireylerde görülen diğer sağlık problemlerinin önüne geçilmesinde de etkili bir yöntemdir.
Bu mide botoksu uygulaması sonrasında bireyin hastanede kalması gerekmez. Bu nedenlerden dolayı mide botoksu diğer cerrahi işleme göre maliyeti daha azdır.


Dora Sağlık Bilgi FormuHamilelik Döneminde Mide Botoksu Yaptırabilir miyim? 

Mide botoksu işlemini hamilelik döneminde yapıldığına dair henüz dünya genelinde hiç bir çalışma yapılmamıştır. O nedenle bebeğe ve ya anneye herhangi bir yan etkisi olup olmadığı bilinmemektedir. Bu nedenlerden dolayı hamilelik döneminde mide botoksu uygulaması yapılmaz.

Mide Botoksu ile Kilo Vermek Garanti midir?

Mide botoksu genelde diyet yapamayıp ve spor ile kilo veremeyen bireyler için uygulanan bir yöntemdir. Mide botoks işlemi ile çok kısa süre zarfında kolayca istenilen ideal kiloya ulaşılabilir ama tek başına yeterli olmayan bir yöntemdir. Mide botoksu işlemi ile beraber bireyin düzgün ve sağlıklı kilo verebilmesi için bireye uygun diyet ve egzersiz programlarına da düzgün bir şekilde uymaları gerekir. Diyetisyenleri tarafından verilen bireye uygun özel diyet programlarına ve egzersiz programlarına mutlaka uyulmalıdır. Aksi halde tek başına mide botoksu ile kilo verilmesi mümkün değildir.Mide Botoksu Sonrası Ne Kadar Süre Hastanede Kalmak Gerekir ?

Mide botoksu işlemi sonrasında bireyler kusma veya ağrı gibi yan etkiler yaşamazlar. Bu gibi komplikasyonların görülmesi ihtimali oldukça azdır. Ayrıca bireyler , uygulamadan sonra günlük sosyal hayatlarına çok kısa bir süre içinde dönebilirler. Mide botoksu işlemi ardından bireyde yan etki gelişip gelişmediğini kontrol edilmesi için 1-2 saat gözetim altında tutulması yeterli olacaktır . Bu süre sonunda bireyler, evlerine taburcu edilip gönderilir.

Mide Botoks İşlemi Tekrar Edilebilir mi? 

Mide botoks işlemi 6 ile 8 ay içinde ideal kiloya ulaşmayı sağlanabilmektedir. Bu süre içerisinde bir miktar kilo veren ancak ideal kilosuna ulaşamayan bireylere , kilo kaybının devamı için tekrar mide botoksu uygulanabilir.Mide Botoksu Uygulaması Nasıl Kilo Verdirir?

Bildigimiz Botoks, botulinum ismi verilen bakterilerin toksinlerinden meydana gelir. Botoks enjekte edildiğinde kaslar aktifliğini yitirip bir süre daha az çalışır. Mide botoksu işleminde de botulinum adı verilen bakterisinden elde edilen toksinin mideye enjekte edilmesi sağlanır. Midenin yaklaşık 15 veya 20 yerine enjekte edilen bu toksin, mide kaslarımızın yavaş çalışmasını sağlar. Ve böylece midenin üst kısmında bulunan iştah hormonunun salgılanmasını da azaltıp ve hastanın uzun süre tokluk hissetmesini sağlar.

Midemizde uzun süre kalan ve daha geç sindirilen besinler, bireylerin kısa sürede daha hızlı kilo vermesine yardımcı olur. Etkisi yaklaşık olarak 3-6 ay arasında süren mide botoksu uygulaması ile bireyler diyet ve spor programlarına da uyduğunda , kısa süre içinde istedikleri ideal kiloya ulaşabilirler.

Mide Botoksu Öncesi Bizi Neler Bekler ?

Mide botoksu işlemi uygulanmadan önce bireyin detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Bu muayene esnasında bel çevresi ölçümü ve vücut kitle endeksi ölçümü de yapılmalıdır. Ardından bireyin midesinde sorun olup olmadığı araştırılır. Gerekli olan ve rutin olan kan ve idrar tahlilleri de yapıldıktan sonra bireyin mide botoksu için uygun olup olmadığı değerlendirilir. Bu süreçte bireyde , genetik hastalıkların olup olmadığı ve düzenli ilaç kullanımı olup olmadığı sorgulanır. Tahlillerden sonra bireyin işlem uygunluğuna karar verilirse, işlem için tarih belirlenir. Bireyin , mide botoksu işleminden önce dikkat etmesi gerekenler ise şu şekildedir.

Mide botoksu işlemi endoskopik yöntemle ve direkt olarak mideye yapıldığı için işlem sırasında bireyin kusmasını önlemek amacıyla midenin tamamen boş olması istenir. Bu nedenle bireyin işlemden en az 8 saat önce yeme içmeyi bırakmış olması gerekmektedir.

Alkol ile sigara direkt olarak mide kaslarını etkileyeceği için bireyin işlemden en az 2 hafta önce alkol ve sigara kullanımını bırakması tavsiye edilir.

İşlemden önce bireyin mümkün olduğu kadar az hareket etmeleri gerekir. Bu nedenle uygulama saatleri, o yüzden sabah saatlerinde tercih edilir.Mide Botoks İşlemi Ağrılı veya Acılı Bir İşlem midir?

Mide botoksu işlemi sırasında anestezi uygulanır. Ben Endoskopik muayene sırasında kullanılan cerrahi aletler yardımıyla yapıldığı için hastalar ağrı ya da acı hissetmez. İşlem 20 dakika sürer. sonucunda hastalar yine ağrı ya da acı hissetmezler. Yalnızca boğazda hafif rahatsızlık hissedilir ve kalıcı değildir. Herhangi bir Alerjik reaksiyona bağlı olarak görülen ağrı ve acı hissi ise hemen müdahale edilebilen ve çok kısa süreli yan etkilerdir.

Mide Botoks İşlemi İçin Yaş Sınırı Nedir? 

Mide botoksu işlemi , kilo vermek isteyen her birey için uygundur ve belirli bir yaş sınırı yoktur. Fakat bireylerin 18 yaşından büyük olması istenir. Bireyin bu tedaviyi olabilmesi için aynı zamanda gebelik durumu, genetik hastalıkları ve vücut kitle endeksi gibi kriterlere de uygun olması şarttır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp