Mide-Balonu-Uygulamasi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Mide Balonu Uygulaması


Mide Balonu Uygulaması

Mide balonu uygulaması cerrahi operasyon olmadan zayıflamaya yönelik uygulanan bir işlemdir.

Kişinin obezite problemi var ise bu uygulama sayesinde daha az yemek yemesi hedeflenir. Beslenme düzeni daha sağlıklı ve dengeli olur. Mide balonu ile elde edilmek istenen durum kişinin kendisini tok hissetmesidir.

Mide Balonu Uygulaması 2022

Kalıcı değil geçici olan bir uygulamadır. 18 ile 65 yaşlarında olan her yetişkin birey için uygulanabilir. Hasta mide balonu uygulatmaya karar verdikten ve işlemden sonra 6 ay süreyle ya da 1 yıl süreyle kullanabileceği ürünler vardır. Obezite problemi yaşayan herkes için uygulanabilir.

Normalden yüksek kilonuz varsa ve bu kilolar sebebiyle şeker hastası, tansiyon ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa mide balonu uygulaması yapılabilir. Süper obezite dediğimiz çok yüksek kilolar bazen ameliyat yoluyla tedavi edilebilir. Fakat bazı hastalar için ameliyat olmak tehlikelidir. Böyle bir durum varsa ameliyat yerine mide balonu uygulanır.


Tehlikeli olmasa da eğer kişi obezite ameliyatı olmak istemiyorsa bu yöntemi tercih edebilir. Kişinin fazla kiloları varsa ve bir sebepten acil olarak normal kilosuna dönmesi gerekiyorsa bu yöntem uygulanabilir. Obezite kalıcı bir durumdur fakat bazı kişiler belirli dönemlerde kilo alırlar ve veremeyecekleri kadar çok değildir. Yavaş değil de hızlı bir şekilde kilo vermek gerekiyorsa en uygun yöntemdir. Kişinin kilosu çok yüksekse ameliyattan önce kilo vermesi riski azaltacaksa da bu yöntem kullanılır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuMide Balonu Uygulaması Fiyatı Ne Kadardır?

Obezite sorunu yaşayan kişilerin kilo vermesine yardımcı olan bir yöntem olarak uygulamanın fiyatı yaptırdığınız yere ve işlemin detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Uzman bir doktora danışarak fiyatlar hakkında bilgi elde edebilirsiniz.

Riskli olan durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Vücut kitle indeksi oranının 30 altı olması durumunda bu işlem uygulanamaz.
  • Uygulanması için bir sağlık sorunu olması gerekir.
  • Mide balonu uygulaması estetik ameliyatı değildir.
  • Operasyonu isteyen kişinin birtakım rahatsızlıkları varsa işleme uygun değildir.
  • Mide iltihabı hastalığı olan kişilere işlem uygulanmaz.
  • Yemek borusu bölgesinde rahatsızlık olan kişilere uygulanmaz.
  • Mide bölgesi normalden daha dar olan kişilere uygulanmaz.
  • Daha önceden midesi için cerrahi bir operasyon geçiren kişilere mide balonu uygulaması yapılamaz.

Fiziksel rahatsızlıklar haricinde psikolojik rahatsızlığı olan kişiler için de işlem yapılmaması tavsiye edilir çünkü işlemden sonrası da zorlu ve stresli bir süreçtir. Mide fıtık rahatsızlıkları olan kişilere işlem yapılmaz. Hamile kadınlara uygulama yapılmaz ve çocuk doğduktan sonra anne süt vermeye devam ettiği sürece işlem yapılamaz.

Zararlı madde bağımlılığı varsa örneğin alkol gibi bu kişilere işlem uygulanmaz. İşlem sırasında kan akışında problem yaşanacağından dolayı eğer kişide kan pıhtılaşması problemleri varsa işlem uygulanmaz. İşlemi uygulamaya uygun olan kişiler için operasyon bittiği anda kilo verme işlemi oldukça hızlı ilerler. Operasyon endoskopi yöntemi kullanılarak midenin içerisine yerleştirilen balonla uygulanır.Mide Balonu Uygulaması Tedavi Yöntemleri

Mide balonu uygulaması ameliyat operasyonu olmadığı için obezite gibi hastalıklar için kesin bir çözüm sunmaz. Geçici bir etkisi vardır. Bu uygulama özellikle süper obezite hastalarını ameliyata hazırlama aşamasında uygulanır.

Çok yüksek kilolu kişilere uygulanacak ameliyat normal kişilerden daha yüksek risklere sahip olabilir. Bu sebeple mide balonu sayesinde kişinin ameliyattan önce biraz kilo vermesi sağlanır. Ameliyat riskini azaltabileceği kadar azaltacak olan bu yöntem insanın sağlığı içindir.

Kişi obezite değil de normalden biraz yüksek kilosu varsa ve verebilecek gibiyse yardımcı olması için de bu yöntem uygulanabilir. Fakat çok sık uygulanan bir yöntem değildir ve kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Mide balonu uygulaması endoskopi uygulaması ile mideye su ile doldurulmuş bir balonun yerleştirilmesidir.

Bu şekilde hasta kendisini tok hisseder ve yeme oranı azalarak dengeli bir beslenme kazanması amaçlanır. Bu yöntem ile kilo vermek mümkündür fakat kalıcı bir çözüm değildir. Çünkü mide balonunun son kullanma tarihi vardır ve 1 yıl içinde hastanın midesinden geri çıkarılması zorunludur.

Her hasta rahat bir şekilde kabul edemez ve midesinde bazı problemler ortaya çıkabilir. Mide bulantıları ve kusmalar yaşanabilir. Eğer işlem yapıldıktan sonra semptomlar açığa çıkarsa kişi 1 yıldan daha erken bir süre içerisinde balonun çıkarılmasını isteyebilir. Yine operasyon ile balon mideden çıkarılarak hastanın isteği yerine getirilir.Mide Balonu Uygulaması Yorumları

Zayıflamak için mide balonu uygulaması yaptırmak isteyen kişi işleme aç girmek zorundadır. İşlem yapılırken hastanın kendisini rahat hissetmesi ve daha kolay çalışabilmek için hastaya rahatlatıcı ilaçlar verilir. Uyku vaziyetine geçtikten sonra operasyona başlanır.

Uygulama öncesi herhangi engel olacak bir rahatsızlık olmadığından emin olunmalıdır. Mide, bağırsak ve yemek borusu endoskopi kullanılarak incelendiğinde işleme engel olacak herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse operasyona başlanır. Mide balonu öncelikle özel bir jel ile kayganlaştırılır. Balonun mideye gönderilmesi yemek borusu aracılığı ile olur. İşlem bitince ve hasta uyanınca hastanede kalmasına gerek yoktur. 1 saat gibi bir süreyle dinlendikten sonra taburcu olabilir. Mide balonu uygulaması sonrasında hasta günlük hayatına hemen devam edebilir.

Bulantı ya da ağrı gibi semptomlar ortaya çıkarsa hemen doktora başvurulması gerekir. Yemek borusu aracılığı ile yerleştirildiği için işlem sırasında kan ya da dikiş gibi cerrahi müdahale yapılmaz. Bu sebeple hastanın iyileşme süresi hızlıdır. İşlem sonrasında 1 hafta boyunca bulantı ve kusma meydana gelse de 3. günde hasta bu belirtileri duymamaya başlar. Belirtiler 1 haftadan sonra da devam ederse doktora görünmelidir.

Mide balonu yerleştirildikten sonra patlama gibi bir ihtimal söz konusu değildir çünkü malzemesi patlamayacak şekilde uygulanır. İçerisine konulan sıvının rengi mavidir. Eğer kişinin idrarında mavi renk görülürse hemen doktora başvurulmalıdır çünkü bir sızıntı olduğuna işaret edebilir.Mide Balonu Uygulaması Beslenme

Mide balonu uygulaması geçici bir yöntem olduğu için kişilerin dikkat etmesi gereken husus balon midedeyken sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı elde etmektir. Mide balonu çıkarıldığı zaman kişi yine aynı yüksek kilosuna geri dönebilir. Bunun engellenmesi için uzman bir kişiyle görüşüp diyet programı uygulamak en faydalı yoldur.

Hasta takip altına alınarak dengeli ve sağlıklı beslenmesi kontrol altında tutulur. Obezite ameliyatı öncesi riski azaltmak için uygulandıysa yine hastaya uygun bir diyet programı uygulanır. Uygulanan bir işlem olduğu için işlem sonrasında kilo vermek için yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Kilolu bir kişi mide balonu uygulaması yapıldıktan sonra %20 gibi bir oranla kilo vererek ideal kilosuna ulaşmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu sebeple mide balonu çıkarılsa dahi kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilecek bir işlem olduğu kesindir. Operasyon oldukça kısa sürer ve hasta hemen evine gidebilir. Herhangi bir yan etkisi yoktur ve 1 hafta içerisinde bulantı ya da ağrı olsa da bunlar ortadan kalkar.

Mide balonunun uygulanması uzman doktorların kararı ile gerçekleştirilir ve yaptırdığınız yere göre fiyatları değişebilir. Daha sonra çıkarılırken de bir operasyon olacağı için bu işlem de ücretli olur. İşlem sonrası hastanın rahatlaması için ağrı kesici ilaç yazılarak içmesi sağlanır.

Vaskülit, Trombosit, Tiroid hastalıkları ve tiroid nodülleri, Hepatit D, Guatr

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp