metatarsalji.jpg


Metatarsalji

Metatarsalji, Yüksek arklı veya 2. parmağı başparmağından uzun olanlarda da 2. tarak kemiğine binen yük arttığından görülür. Ayak tabanı veya sırtında yürümeyle artan veya istirahatte hissedilen keskin ağrı ve uyanma hissiyle gelir. Aşırı egzersiz veya aktivite, maraton koşucuları, bu sporlar sırasında en çok yükü çeken ayağın ön kısımları yani tarak kemikleri olacağından risk altındadır. Ayağında sıkı, uygunsuz ve çok yıpranmış ayakkabılarla yapılan aktivitelerde aynı riski taşır.

Metatarsalji 2022

Ayakta bulunan bunion gibi, çekiç veya tokmak parmak gibi bozukluklarda da taraklara binen yük artar. Aşırı kilo, obezite de risk faktörleri arasındadır. Bazen metatars aşırı ve uzun sürmeli yüklenmeler sonrası kırılır. Buna stress kırığı denir. Genellikle 3. ve 4. tarak kemikleri başları arasında, dijital sinirin etrafını bir fibröz doku kapatıp, ağrı ve uyuşmaya sebebiyet veriyorsa bunada morton’s neuroma denir.


Dora Sağlık Bilgi Formu
Bu durumun uzun süreli ihmali, tedavi ertelenmesi durumlarında , ağrılar giderek yayılır, diğer ayak, bacaklar, bel ağrılarına kadar gider. Bunun sebebi ağrıyan ayağa yüklenmeye çalışan hastanın ağrı dolayısıyla aksaması, bu yüzden yük dağılım dengesini bozması yüzündendir.

Bu tür ağrılar çekiliyorsa uzmana başvurup gerekli incelemeler, filmler, bazen mr çekilmesiyle sebebin bulunup tedavisi gereklidir. Hafif olgularda uygun ayakkabılar, tabanlıklar, pedlerle yük dağılım dengelenip rahatlatılmalı, ileri durumlarda cerrahi gerektiriyorsa ki, çekiç veya tokmak parmak, bunionlar vb gibi yapısal bozukluklar gerektirir, tedavisinde gecikilmemelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp