Metabolik-Cerrahi-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Metabolik Cerrahi

Metabolik Cerrahi yöntemleri günümüzde ise uygun bireylerde tip 2 diyabet hastalığını büyük oranda tedavi etmektedir. Günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri olan obezite sorunu birçok kişide farklı hastalıklara sebep olmaktadır. Tip II diyabet hastalığı da bu hastalıklardan biridir. Aşırı fazla kiloya bağlı olarak ortaya çıkan Tip II diyabet hastalığı , bireyin düzenli olarak insülin kullanmasına neden olur. Hastalığın ilerleyen zamanlarında ise çok daha farklı hastalıkların ortaya çıkması da mümkündür.

Metabolik Cerrahi 2022

Obezite ve Tip 2 diyabet hastalığı görüldüğü birey sayısının dünya genelinde artış göstermesi nedeniyle çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmektedir . Medikal tedavi yönteminin tip 2 diyabeti tamamen iyileştirmediği ve sadece kan şekerini kontrol altına aldığı bilinmektedir. Operasyon şekline bağlı olarak oldukça başarılı sonuçlar alınıp metabolik cerrahi sayesinde bireyin hem diğer sağlık problemleri düzeltmekte hem de insülin kontrolü için gerekli medikal tedavilere gerek kalmadan büyük oranda ortadan kalkmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Metabolik Cerrahi Nedir?

  Halk arasında diyabet olarak bildiğimiz veya şeker ameliyatı olarak da bilinen metabolik cerrahi hem diyabet hastalığının hem de obezite sorununun aynı anda kontrol altına alınabilmesini sağlayan operasyonları içermektedir.

  Diğer ismi şeker hastalığı olan diyabet, Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Vücudumuzda insülin üretiminin olduğu lakin bu insülinin etkisiz kaldığı Tip 2 diyabet hastalığı genellikle obezite sorunu ile ilişkilendirilmektedir. Dünya genelinde diyabet hastası olan bireylerin ortalama %90’ında görülen Tip 2 diyabette insülin direnci görülmüştür . Sağlıklı bireylerde mideden salgılanan bir hormon ile kişi açlık hissedip ve yemek yeme istediği oluşur. Yediği yemekle mide duvarı gerilince beyine giden uyarı sonucunda mide hormon salgılamayı durdurup kişi doymaya başlar. Bu sırada gıdalar bağırsaklara geçip sindirilip ve emilmeye başlar.

  Sağlıklı olan bireylerde tüketilen gıdalar ince bağırsağın son kısımlarına ve sindirilmemiş olan gıdalar da rahatlıkla ulaşabilmektedir. Sindirilmemiş gıdalar buradan glp-1 hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu glp-1 hormonu pankreastan daha aktif şekilde insülin salınımını sağlar ve bireyin kan şekeri kontrol altına alınmış olur. Ancak obez bireylerde mide daha büyük ve açlık hormonu salgısı çok daha fazla olur. Bu bireyler doymak için porsiyonlarını büyütüp veya daha sık yemek zorunda kalırlar. Ayrıca obez bireylerin bağırsak boyları ve gıda emilimini sağlayan villus sayısı böylece daha da artar. Böylece ince bağırsağın son kısmına sindirilmemiş gıda ulaşamaz ve glp-1 hormonu aktive olamaz, sonuç olarakta pankreastaki insülin aktif olarak salınamayacağı için kan şekerine yükselmeye başlar. İnsülin direnci etkisiyle hastalarda kan şekeri aşırı yükselir ve Bunun sonucunda şeker hastalığı başlar.

  Tip 2 diyabet hastalığı tedavisinde genel olarak ilaçlar, diyet ve uygun egzersizler gibi birçok yöntem kullanılmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu tedaviler yeterli olmamakta ve hastalık ilerleyerek kalp-damar hastalıklarına , felç , böbrek rahatsızlıklarına ve görme kaybına bile neden olabilmektedir . Bazı bireylerde ise insülinin yoğun olarak alınmasına rağmen istenilen sonuçlar yine de elde edilememekte ve Tip 2 diyabet hastalığında ilaçlar ve diğer tedaviler hastalığı tamamen tedavi etmek için değil kontrol altında tutmak için kullanılır. Ancak şu anki günümüzde uygun bireylerde metabolik cerrahi işlemleri uygulanarak tip 2 diyabet tedavisinde daha kesin sonuçlar alınabilmektedir. Metabolik cerrahi operasyonları sayesinde vücudumuzda üretilen fakat etki göstermeyen insülinin kullanılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda, diyabet hastalığı nedeniyle ortaya çıkan diğer hastalıklarında düzelip iyileştirilmesi ile hastanın yaşam süresi uzamakta ve hastanın hayat kalitesi artmaktadır.  Metabolik cerrahi Kimler İçin Uygundur?

  Metabolik cerrahi tüm diyabet hastalığı türleri için uygun değildir. Tip 1 diyabete sahip olan bireylere bu operasyonların hiçbir etkisi yoktur. Metabolik cerrahi operasyonundan faydalanmak için vücudun çok az da olsa insülin üretmesi gerekmektedir. İnsülin üretiminin olmadığı Tip 1 diyabet hastalığında farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
  Şeker hastalarının bir çoğunu oluşturan Tip 2 diyabet hastalığı olan bireyler ise metabolik cerrahi için en uygun adaylardır. Fakat tip 2 diyabet hastasıda olsa 8 yılı geçmiş şeker hastalarında pankreasta insülin üretimi de azalmış olabileceği için metabolik cerrahi öncesi kişide tip 2 diyabet de olsa pankreastaki insülin seviyesini ölçmek gerekir. Bunun için ön önemli olan pankreasta bulunan insülin öncüsü olan C-peptit madde seviyesine kan tahlili ile bakılır.

  Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre bu hasta bireylerin yaklaşık %90’ı aynı zamanda aşırı kiloludur. Hasta seçiminde vücut kitle indeksi çok büyük önem taşır. Metabolik cerrahiden yararlanmak için bireylerin vücut kitle indeksinin 35’in üzerinde olması gerekmektedir. Medikal Tip 2 diyabet hastalığı tedavisine yanıt vermeyen ve vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan bireyler de metabolik cerrahi operasyonu olabilmektedir.  Metabolik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

  Günümüzde gelişen tıp ve teknoloji sayesinde metabolik cerrahi ameliyatları kapalı bir şekilde gerçekleştirilir. Çoğunlukla 3 veya 6 arası küçük kesiler açılarak gerçekleştirilir. Ameliyatlar farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Bütün ameliyatlarda ortak özellik mideye müdahalede bulunup iştahı azaltıp gıda alımını azaltmak ve ek olarak gıdaların ince barsağın son kısmına erişimini sağlamak için kestirme yolların yapılmasıdır

  Ameliyat Sonrasında Hastalar Ne Kadar Süre İçinde İyileşir?

  Operasyon olan bireyler operasyondan sonraki 1-3 gün süresince yalnızca sıvı gıdalarla beslenirler . Operasyondan sonra 4-5 gün içinde hastaneden taburcu olan bireyler masa başı bir işte çalışıyorsa operasyonun ilk haftasından sonra işinin başına, 1. aydan itibaren ise günlük hayatına tamamen dönebilecek hale gelir. Bununla birlikte yaklaşık 1-2 yıla yayılan bir süre zarfında doktor kontrolünde olunması gerekir.  Metabolik Cerrahi Ameliyatlarından Sonra Bireylerin Dikkat Etmeleri Gerekenler Nelerdir?

  Bu ameliyatlar bir çok diyabet hastalarında etkili sonuçlar verse de başarı oranını yükseltmek amacıyla hasta olan bireylerin de yaşam tarzlarında ve beslenme alışkanlıklarında bir çok değişiklik yapması gerekmektedir. Aynı zaman içerisinde psikolojik etkileride olan bu uzun süreçte diyetisyen ve genel cerrahi uzmanlarının yanı sıra psikiyatrik rahatsızlıklarla ilgili de yardım alınmasında fayda bulunmaktadır.

  Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Makattan Kan Gelmesi, Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar, Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Tüp Mide Ameliyatı

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp