Meralgia.jpg

Meralgia paresthetica, dış uyluğunuzdaki karıncalanma, uyuşma ve yanma ağrısı ile karakterize bir durumdur. Meralgia paresthetica’nın nedeni, uyluğunuzun cilt yüzeyine his kazandıran sinirin sıkışmasıdır. Sıkı kıyafetler, şişmanlık veya kilo alımı ve hamilelik, meralgia paresthetica’nın yaygın nedenlerindendir. Bununla birlikte, meralji paresthetica ayrıca lokal travma veya diyabet gibi bir hastalıktan da kaynaklanabilir.

Çoğu durumda, meralgia paresthetica’yı daha gevşek kıyafetler giymek gibi koruyucu önlemlerle rahatlatabilirsiniz. Ağır vakalarda tedavi, rahatsızlığı gidermek veya nadiren ameliyat gerektirebilir.

Meralgia Paresthetica Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Meralgia Paresthetica Belirtileri

  Üst uyluğunuzun hissini alan lateral femoral kutanöz sinir üzerindeki baskı, meraljia parestetika semptomlarına neden olabilir:
  Uyluğunuzun dış (lateral) kısmında karıncalanma ve uyuşukluk
  Uyluğunuzun dış kısmının yüzeyinde yanma ağrısı
  Bu belirtiler genellikle vücudunuzun tek tarafında görülür ve yürüdükten veya ayakta durduktan sonra şiddetlenebilir.


  Meralgia Paresthetica Nedenleri

  Meralgia paresthetica, dış uyluk yüzeyinize his sağlayan lateral femoral kutanöz sinir sıkıştırıldığında veya sıkıldığında oluşur.Lateral femoral kutanöz sinir tamamen duyusal bir sinirdir ve bacak kaslarınızı kullanma yeteneğinizi etkilemez.
  Genellikle kasık boyunca karnınızdan üst uyluğunuza kadar uzanan inguinal ligamanın altında lateral femoral kutanöz sinir sıkışır.
  Bu sıkıştırmanın sık karşılaşılan nedenleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere kasık üzerindeki basıncı artıran herhangi bir durumu içerir:

  Kemer, korse ve dar pantolon gibi dar giysiler
  Obezite veya kilo alımı
  Sıkı kemer takmak
  Gebelik
  İnguinal ligament yakınında yaralanma veya geçmiş ameliyat nedeniyle skar dokusu

  Örneğin bir motorlu araç kazasından sonra veya emniyet kemeri yaralanması nedeniyle oluşabilecek sinir hasarı, aynı zamanda meralgia paresthetica’ya da neden olabilir.

  Meralgia Paresthetica Teşhisi

  Tıbbi geçmişinize ve fizik muayenenize dayalı olarak tanı konabilir. Belirtilerin diğer nedenlerini dışlamak için kuvvet testi ve refleks testi dahil ek inceleme yapılabilir. Diğer koşulları ekarte etmek için doktorunuz şunları önerebilir:

  Meralgia paresthetica’nız varsa röntgende belirgin bir değişiklik görülmese de, kalça ve pelvik bölgenizdeki görüntüler semptomların bir nedeni olabilecek diğer hastalıkları ayırmada yardımcı olabilir.

  Doktorunuz,bir tümörün ağrınıza neden olabileceğinden şüpheleniyorsa, BT taraması veya MRG isteyebilir.

  Elektromiyografi. Elektriksel aktiviteyi kaydetmek için kas içine ince bir iğne elektrot yerleştirilir. Bu testin sonuçları normaldir, ancak tanı net olmadığı zaman diğer bozuklukları dışlamak için test gerekebilir.

  Sinir ileti çalışması. Yama tarzı elektrotlar, cildi hafif bir elektriksel darbeyle uyarmak için cildinize yerleştirilir. Elektriksel uyarı hasarlı sinirleri teşhis etmeye yardımcı olur. Bu test öncelikle semptomların diğer nedenlerini dışlamak için yapılabilir.

  Meralgia Paresthetica Tedavisi

  Genellikle belirtileri birkaç ay içinde hafifler. Tedavi sinir kompresyonunun hafifletilmesine odaklanır.

  Koruyucu önlemler:
  Daha rahat kıyafetler giymek
  Kilo vermek
  Antienflamatuar ilaçlar,steroid enjeksiyonları,antidepresanlar, gabalin veya pregabalin

  Meralgia Paresthetica Cerrahi Tedavi

  Nadiren, siniri dekomprese etmek için ameliyat önerilir. Bu seçenek yalnızca şiddetli ve uzun süreli semptomları olan kişiler içindir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp