Meralgia.jpg


Meralgia Paresthetica

Meralgia paresthetica, dış uyluğunuzdaki karıncalanma, uyuşma ve yanma ağrısı ile karakterize bir durumdur. Meralgia paresthetica’nın nedeni, uyluğunuzun cilt yüzeyine his kazandıran sinirin sıkışmasıdır. Sıkı kıyafetler, şişmanlık veya kilo alımı ve hamilelik, meralgia paresthetica’nın yaygın nedenlerindendir. Bununla birlikte, meralji paresthetica ayrıca lokal travma veya diyabet gibi bir hastalıktan da kaynaklanabilir.

Meralgia Paresthetica 2022

Çoğu durumda, meralgia paresthetica’yı daha gevşek kıyafetler giymek gibi koruyucu önlemlerle rahatlatabilirsiniz. Ağır vakalarda tedavi, rahatsızlığı gidermek veya nadiren ameliyat gerektirebilir.


Dora Sağlık Bilgi FormuMeralgia Paresthetica Belirtileri

Üst uyluğunuzun hissini alan lateral femoral kutanöz sinir üzerindeki baskı, meraljia parestetika semptomlarına neden olabilir:
Uyluğunuzun dış (lateral) kısmında karıncalanma ve uyuşukluk
Uyluğunuzun dış kısmının yüzeyinde yanma ağrısı
Bu belirtiler genellikle vücudunuzun tek tarafında görülür ve yürüdükten veya ayakta durduktan sonra şiddetlenebilir.Meralgia Paresthetica Nedenleri

Meralgia paresthetica, dış uyluk yüzeyinize his sağlayan lateral femoral kutanöz sinir sıkıştırıldığında veya sıkıldığında oluşur.Lateral femoral kutanöz sinir tamamen duyusal bir sinirdir ve bacak kaslarınızı kullanma yeteneğinizi etkilemez.
Genellikle kasık boyunca karnınızdan üst uyluğunuza kadar uzanan inguinal ligamanın altında lateral femoral kutanöz sinir sıkışır.
Bu sıkıştırmanın sık karşılaşılan nedenleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere kasık üzerindeki basıncı artıran herhangi bir durumu içerir:

Kemer, korse ve dar pantolon gibi dar giysiler
Obezite veya kilo alımı
Sıkı kemer takmak
Gebelik
İnguinal ligament yakınında yaralanma veya geçmiş ameliyat nedeniyle skar dokusu

Örneğin bir motorlu araç kazasından sonra veya emniyet kemeri yaralanması nedeniyle oluşabilecek sinir hasarı, aynı zamanda meralgia paresthetica’ya da neden olabilir.Meralgia Paresthetica Teşhisi

Tıbbi geçmişinize ve fizik muayenenize dayalı olarak tanı konabilir. Belirtilerin diğer nedenlerini dışlamak için kuvvet testi ve refleks testi dahil ek inceleme yapılabilir. Diğer koşulları ekarte etmek için doktorunuz şunları önerebilir:

Meralgia paresthetica’nız varsa röntgende belirgin bir değişiklik görülmese de, kalça ve pelvik bölgenizdeki görüntüler semptomların bir nedeni olabilecek diğer hastalıkları ayırmada yardımcı olabilir.

Doktorunuz,bir tümörün ağrınıza neden olabileceğinden şüpheleniyorsa, BT taraması veya MRG isteyebilir.

Elektromiyografi. Elektriksel aktiviteyi kaydetmek için kas içine ince bir iğne elektrot yerleştirilir. Bu testin sonuçları normaldir, ancak tanı net olmadığı zaman diğer bozuklukları dışlamak için test gerekebilir.

Sinir ileti çalışması. Yama tarzı elektrotlar, cildi hafif bir elektriksel darbeyle uyarmak için cildinize yerleştirilir. Elektriksel uyarı hasarlı sinirleri teşhis etmeye yardımcı olur. Bu test öncelikle semptomların diğer nedenlerini dışlamak için yapılabilir.Meralgia Paresthetica Tedavisi

Genellikle belirtileri birkaç ay içinde hafifler. Tedavi sinir kompresyonunun hafifletilmesine odaklanır.

Koruyucu önlemler:
Daha rahat kıyafetler giymek
Kilo vermek
Antienflamatuar ilaçlar,steroid enjeksiyonları,antidepresanlar, gabalin veya pregabalin

Meralgia Paresthetica Cerrahi Tedavi

Nadiren, siniri dekomprese etmek için ameliyat önerilir. Bu seçenek yalnızca şiddetli ve uzun süreli semptomları olan kişiler içindir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp