Menenjit-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Menenjit


Menenjit

Menenjit tıbbi müdahaleler konusunda hızlı müdahale gerektiren ve bu şekilde ilerleyen rahatsızlıktır. Beynin ve çevresindeki zarların iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan menenjit rahatsızlığı her daim acil müdahaleler gerektirmektedir. Temel belirtileri arasında yüksek ateş ve beraberinde gelişen bulantı ve kusma gözlemlenmektedir. Fakat aynı belirtiler farklı hastalıklarda da gözlemlenebildiğinden gerekli tahlillerin yapılması ve hekim tarafından muayene kontrolü yapılması şarttır.

Menenjit 2023

Menenjit rahatsızlığının temel nedeni zamanla ortaya çıkan virüsler olduğu düşünülmektedir. Vücuda giren bilinmeyen bir virüs nedeniyle oluşan menenjit rahatsızlığı zamanında müdahale yapılmadığı zaman tehlikeli durumları ortaya çıkarabilmektedir. Menenjit rahatsızlığının herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yeni doğanlarda dahi olabilen menenjit rahatsızlığı oldukça tehlikeli ve hızlı şekilde ilerlemektedir.


Yeni doğanlarda oluşan menenjit rahatsızlığının en tehlikeli yaş sınırı 60 olarak bilinmektedir. Bu nedenle menenjit geçiren hastaların yaş ortalaması dikkate alınarak tedaviler yapılmaktadır. En çok görülen menenjit nedeni virüs olmakla birlikte aynı zamanda en az tehlikeli olanları da bu şekilde rol oynamaktadır. Nadir şekilde bakteri nedeniyle oluşan menenjit rahatsızlığı çok daha tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Bu nedenle menenjit tipine çok dikkat etmek gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuMenenjit Nedenleri

Menenjit nedenleri arasında en yaygın olarak bilinen durumlar öksürme ve hapşırma durumları olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan eşyalar menenjit rahatsızlığının bulaşma nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca öpüşme gibi durumların sık yaşandığı zamanlarda bakteriyel menenjit ve virüsleri vücuda ağız, kulak, burun yoluyla girmektedir. Böylece beyin zarlarına ve beyne ulaşarak menenjit rahatsızlığını başlatmaktadır. Menenjit rahatsızlığında en riskli gruplar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • 1 yaş altı bebekler
 • 16 ile 25 yaş arasındaki kişiler
 • 60 yaş üzeri kişiler

Bu ortalamaya bakıldığı zaman aslında her yaşta ve her kişide görülebilecek bir rahatsızlık olduğu bilinmektedir. Fakat özellikle 1 yaş ve 60 yaş menenjit rahatsızlığında en tehlikeli yaş grupları olarak bilinmektedir. Özellikle çocuklarda metabolizma tam anlamıyla gelişmemesinden dolayı menenjit çok ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Zihinsel gerilemeye kadar ulaşan bu durum ileride hayatı zorlaştıracak çok önemli bir konu haline gelmektedir. Bu nedenle belirtileri gözlemlediğiniz an mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve doğru tedavi şeklini uygulamalısınız.Menenjit Belirtileri

Menenjit belirtileri arasında akla ilk gelen ve yaygın olarak bilinen yüksek ateş konusu öne çıkmaktadır. Hastaların büyük bir bölümünde gözlemlenmiş olan bu durum söz konusu rahatsızlığın boyutu ile de ilgili olduğu bilinmektedir. Ayrıca nadir olarak yorumlanmış olsa da ense sertlikleri de meydana gelmektedir. Devamında yer alan menenjit belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • 38 ve üzeri ateş
 • Şiddeti artan baş ağrıları
 • Ense sertliği
 • Boyun tutulmaları
 • Işık hassasiyeti oluşması nedeniyle ışığa bakamama durumları veya ışıktan rahatsız olunması
 • Hissizlik ve sersemlik
 • Bilinç kaybı yaşama
 • Havale geçirme ve beraberinde oluşan titreme hali
 • Hızlı nefes alma ve verme
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Nadir görülse de mide bulantıları

Yukarıda sayılan menenjit belirtileri çoğunlukla genelleme yapılarak ortaya çıkarılmış belirtiler olarak bilinmektedir. Hastaların büyük bölümünde gözlemlenmiş olan bu belirtiler her daim dikkat çekici olmaktadır. Menenjit rahatsızlığında diğer belirtilerden biri sayılan durum ise ev ve ayakların normalin dışında soğuk olmasıdır. Sayılan belirtiler ile soğuklaşma hali pekişiyorsa acilen en yakın sağlık kurumuna gitmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda görülen menenjit rahatsızlığında görülen belirtiler arasında en sık yaşanan durum çocuğun huzursuz olması ve bilinçsiz hareket etmeye başlaması olarak bilinir. Geri kalan belirtiler ise 2 yaş sınırı ve altındakiler için şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Çocuğun vücut dengesinin bozulması
 • Kafatasının arka kısma doğru eğilmesi
 • Göbeğinin yukarı çıkmaya başlaması
 • İştahsızlık hali veya iştahı olmasına rağmen yemek yeme isteğini kaybetmesi
 • Kaskatı kesilme durumu veya hareketsizlik
 • Soluk bir beniz görüntüsü oluşması
 • Bıngıldağın şişmesi veya gerginleşmesi

Yukarıda sayılan belirtilerin biri veya birkaçı bulunduğu an mutlaka hekim kontrolü yaptırmanız şarttır. Çünkü menenjit rahatsızlığı beyni direkt olarak etkileyen bir rahatsızlık olup ileriki dönemde daha ağır sorunlar oluşturabilmektedir.Menenjit Tanı Yöntemleri

Menenjit tanı yöntemleri arasında ilk olarak belirtilere dikkat edilmektedir. Hastanın yüksek ateşli hali, vücudunun katı ve gergin bir hale gelmesi, eklem ağrıları gibi birçok durum muayene esnasında dikkate alınmaktadır. Ayrıca beraberinde yaşanan bir rahatsızlık türü varsa hekim tarafından tıbbi öykü anlamında dinlenmektedir. Bunun dışında ense sertliği oluşup oluşmadığına dikkat eden hekimler ayrıca vücudun lekeli olup olmadığını veya döküntü yapıp yapmadığını da kontrol etmektedir.

Tanı koyma konusunda özellikle uygulanan metot fiziki muayene şekli olarak bilinmektedir. Bunun dışında kan testi yapılmaktadır. Kan testi sayesinde vücuda bulaşmış olan menenjit rahatsızlığının ne türde olup olmadığına bakılmaktadır. Gerekli görüldüğü vakit hekim kararı ile BT yani bilgisayarlı tomografi çekilmektedir. Böylece tam anlamıyla menenjit tanısı konulabilmektedir. Bu işlemler dışında lomber ponksiyon adı verilen tanı koyma işlemi menenjit konusunda önemli yer tutmaktadır.

Omurların arasından iğne yardımı sayesinde sıvı çekilerek yapılan bu yöntemde menenjite sebep olan virüsün varlığı ve türü bulunmaktadır. Uygulanış yöntemi ise bel bölgesidir.Menenjit Tedavi Yöntemleri

Menenjit tedavi yöntemleri arasında ilk olarak belirlenen tanı koyma yöntemleri sonrasında durumun ciddiyetine yönelik hekim kararı neticesinde antibiyotik ilaç tedavisine başlatılmaktadır. Hastanede başlayan bu tedavi yöntemi hastanın cevap vermesi sayesinde ilaçlı tedavisine devam ettirilen hasta kurtulabilmektedir.

Yapılan tetkik ve tahliller sonrasında hastanın menenjitin hangi türüne sahip olup olmadığı tedavide önemli rol oynamaktadır. Çünkü menenjit halinin tedavi yöntemi ve ilacı aynı değildir. Bu nedenle kullanılacak doz ve ilaç hekim tarafından belirlenmektedir.

Ortalama antibiyotik tedavisi 7 ile 21 gün arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durum hastanın durumu ve yaş ortalamasına dikkat ederek hekim tarafından verilen bir karardır. İleri safhalara ulaşmış menenjit rahatsızlıklarında beraberinde gelişen ateş, kusma ve bulantı var ise hekim kararı neticesinde kortizon tedavisi de başlatılmaktadır. Çünkü bu durum beyin zarlarına ve beyne zarar verici durumları öne çıkarmaktadır. Bu nedenle doğru tedavi ve oluşan virüsü baskılamak amaçlı kortizon kullanılmaktadır.

En tehlikeli olanı bakteriyel menenjit olarak bilinen türüdür. Bakteriyel menenjit tedavisi hastanede başlar ve hastanede devam etmektedir. Hastanın durumu yakından gözlemlenerek gün aşırı ilaçları verilmektedir. En tehlikeli ve ciddi olan hali bakteriyel olanı olarak bilinir. Çünkü bakteriyel yolla bulaşmış menenjit, kişide ileriki yaşlarda zihin geriliğine kadar sorunları öne çıkarabilmektedir.

Çok şiddetli menenjit rahatsızlıklarında viral menenjit tedavileri uygulanmaktadır. Viral menenjit rahatsızlığına yönelik hekim kararı ile birlikte antiviral ilaçlar verilmektedir.Menenjit ve Menenjit Aşısı

Menenjit bakteriyel ve doğal yolla oluşan bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle menenjit rahatsızlığında menenjit aşısının önemi ve yeri büyüktür. Özellikle çocuklarda çeşitli bakteriyel menenjitlerinden irdelemek veya korumak amaçlı yapılan menenjit aşısı önemli rol oynamaktadır. Çocukluk ya da bebeklik çağında yapılan aşılar içinde yer alan menenjit aşısı, çocuğun menenjit rahatsızlığına karşı korunmasını sağlamaktadır. Özellikle 5’li karma aşı olarak yapılan aşılarda aşı dengesi vücutta sistematik şekilde uygulanmış olmaktadır.

Trigeminal Nevralji, Spina Bifida, Hipofiz tümörleri, Gliomlar, Çocuklarda Epilepsi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp