Memeden-Kemige-Metastaz-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Memeden Kemiğe Metastaz

Memeden Kemiğe Metastaz, memeden kemiklere kanserin yayılması anlamına gelmektedir. Her yıl Dünya’da pek çok kişide görülebilen oldukça riskli hastalıklardan bir tanesidir. Pek çok kanser hastası kanserin ilerleyen dönemlerinde böylesi bir durumla karşılaşabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kemik metastazının kemikte başlamasıdır.

Memeden Kemiğe Metastaz

Fakat bazı durumlarda memede yer alan kanser kemiğe metastaz yapabilmekte ve vücudun diğer noktalarına kadar yayılabilmektedir. Oldukça ciddi bir durum olan bu rahatsızlıkta en önemli şey erken fark etmektir. Hastalığı erken bir şekilde teşhisinin gerçekleştirildikten sonra mutlaka yeni bir tedavi sürecinin bu duruma göre başlatılması gerekir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Memeden Kemiğe Metastaz Nasıl Yayılır?

  Memeden kemiklere kanserin yayılması, çoğunlukla fazla belirti vermeden oluşan bir süreçtir. Kanser tanısının koyulmasından 2 ya da 3 yıl sonrasında kemik metastazı başlaması genellikle sık olmasa da görülebilen bir durumdur. Bu durum genellikle kişide kanserin başladığı primer tümörden kanserli hücrelerin ayrılmasıyla başlayan bir durumdur. Burada yer alan kanser hücreleri ayrıldıktan sonra kişinin dolaşım sisteminden lenf sistemine kadar gidebilmektedir. Ancak bu hücrelerin en önemli özelliği kemikte hücrelerin uzun süre durabilmesidir. Burada gerekli koşullar sağlandıktan sonra bu hücreler giderek çoğalmaya başlar ve oksijen ile besin üretebilmek için yeni damar oluşturmaya başlarlar. Bu durum ise bu bölgelerde bir ya da birden fazla tümörün oluşmasına yol açar.  Memeden Kemiğe Metastazın Belirtileri Nelerdir?

  Bilim dünyası hala memeden kemiklere kanserin yayılması durumunun asıl nedenini bulamamıştır. Ancak oldukça fazla ağrılara sebep veren bu hastalıkta kişilerin ilk başlarda hastalığın belirtilerini anlamaları maalesef oldukça zordur. Ancak yapılan araştırmalara göre bu durumun tek nedeninin kanser olmadığı bilinmektedir. Memeden kemiklere kanserin yayılması durumunda meydana gelecek olan genel belirtileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Kişilerde yaşanan kemik ağrıları,
  • Kemik kırıkları,
  • Kişinin vücudunda uyuşma,
  • İdrar yapmada meydana gelen zorluk,
  • İştah kaybı,
  • Mide bulantısı
  • Aşırı susama,
  • Kafa karışıklığı
  • Yorgunluk,

  Gibi pek çok farklı belirti bu hastalıkta yaygın olarak görülen belirtilerdir. Özellikle omurgaya yapılan bası sonucunda birçok hasta felçli kalabilme riskine sahiptir.

  Metabolik Cerrahi, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Makattan Kan Gelmesi, Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar, Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp