Memede-Fibrokist-Nasil-Anlasilir-Dora-Hospital-1200x679.jpg


emede Fibrokist Nasıl Anlaşılır

Memede Fibrokist Nasıl Anlaşılır, Memede fibrokistik değişiklikler kadınların yüzde 60’ında görülmektedir. Fibrokist meme oluşum nedenleri arasında enfeskyion, travma, meme kisti, yağ nekrozu ve fibrokistik hastalık bulunmaktadır. Bu durum kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de görülebilir.

Memede Fibrokist Nasıl Anlaşılır 2022

Ağrı, yanma hissi ve kitlenin ele gelmesi ile anlaşılabilen fibrokistik değişikler, memede en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Fibrostik meme kapsamında en çok merak edilen konu, meme kanseri riski olup olmadığıdır. Fibrokistik meme ile meme kanserinin herhangi bir ilişkisi yoktur. Sadece meme kanserinin teşhis edilmesinde kist olduğu için sorun çıkarabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Memede Fibrokist Tehlikeli Midir?

  Memede fibrokist oluşumu teşhis edildiğinde meme kanseri ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Fibrokist meme bireysel olarak elle kontrol ile anlaşılabildiği gibi doktor muayenesi sonucunda da teşhis edilebilmektedir.

  Memede fibrokist oluşumu, iyi huylu kistler kapsamına girmektedir. İyi huylu kist olduğu için herhangi bir tehlike durumu içermemektedir. Doktor ile randevu kapsamında görüşme yapıldığında tehlike durumu olmadığı detaylı olarak anlatılmaktadır. Fibrokist, meme kanserine neden olmamaktadır. Meme kanserinin oluşum nedenleri ile fibrokist oluşumu arasında bir bağ yoktur.  Memede Fibrokist Bulguları Nelerdir?

  Fibrokist bulguları için en sık karşılaşılan durum; memede görülen yanma ve ağrılardır. Ağrılar, genellikle kadınlarda adet döneminin ortalarına doğru başlar ve sonlarına doğru kaybolur. Diğer bir neden ise vücutta gelen hormonal değişikliklerdir.

  Memede fibrokistik kitlelerin oluşmasında hormonal durumlar kadar beslenme durumu da etkili olmaktadır. Sağlıksız beslenme, sadece fibrokistik değil bütün hormonal kistlerin oluşmasında etkili bir nedendir. Yağlı beslenme ve aşırı kahve tüketimi, yapılan araştırmalar sonucu fibrokistik durumları oluşturan en büyük iki besin türüdür.  Fibrokistik Meme Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Fibrokistik meme tedavisi için öncelikle kistin boyutu belirlenmelidir. Fibrokist meme için girilen mamografik testlerde; boyut ve durum belirlenmektedir. Boyut belirlendikten sonra tedaviye başlanmaktadır.

  Fibrokist tedavisi için ilaç tedavisi kullanılmamaktadır. Ağrı ve yanma durumunda acıyı azaltmak için ağrı kesici kullanılabilir. Fibrokist tedavisi kapsamında kist çok büyükse biriken sıvı şırınga yardımı ile boşaltılabilir.

  Sağlıklı beslenme ve kafein kullanımının azaltılması ile de fibrokistler yok olmaktadır.

  Metabolik Cerrahi, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Makattan Kan Gelmesi, Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar, Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp