Meme-Protez-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Meme Protez

Meme estetiği denilince; Meme büyütme, meme küçültme, meme protez (silikon) terimleri akla gelmektedir.

Meme büyütme operasyonu nedir?

Memenin küçük olması pek çok kadının ciddi bir sorunudur ve 17-18 yaşına gelmiş bir genç kız, memesinin hala yeterince büyümediğini düşündüğünde bu durumdan ciddi olarak rahatsız olabilir ve psikolojik sorun haline getirebilir.

Meme Protez 2022

Bu kişinin kendine olan özgüvenini bozan bir durumdur. İşte bu tip bir problemle karşılaşıldığında bu bayanın ailesi tarafından anlaşılması, desteklenmesi gerekmektedir ve sorun kolay, rahat bir ameliyatla çözülebileceğini, ilerde doğum yapmasına, süt vermesine engel olmayacağını, his kaybı olmayacağını bilmesi buradaki en önemli konulardır.


Dora Sağlık Bilgi FormuMeme büyütme ameliyatında bir silikon protez kullanılabilir. Silikon protezler yaklaşık 55 yıldan beri tüm dünyada kullanılmakta olup dünya da yapılan en sık yapılan estetik cerrahi müdahaledir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 330.000 kişi meme protez ile büyütme yaptırmaktadır Avrupa’da ise yılda 550.000 kişi böyle bir ameliyatı olmaktadır üst düzey sağlık hizmeti veren Amerika gibi Japonya gibi ülkelerde en sık yapılan cerrahi müdahale olup güvenilirliği ile ilgili olarak herhangi bir tartışma bulunmamaktadır.

Silikon maddesi vücut ile uyumlu olan bir maddedir ve herhangi bir probleme sebep olmaz. Hasta böylelikle istediği büyüklükte istediği şekilde yeni bir memeye kavuşur ve kendine olan özgüveni ile daha rahat bir şekilde hayatına devam edebilir.Meme protezi yapılırken koltuk altından mı, meme başından mı yoksa göğüs altından mı girmek doğrudur?

Meme protezi ameliyatı koltuk altından, meme başından, göğüs altından hatta göbek deliğinden dahi yapılabiliyor. Burada önemli olan şey hastanın ne istediği olmakla beraber operasyonu yapacak olan hekimin hasta için hangisinin daha uygun olacağını net bir şekilde belirtmesi gerekmektedir.

Meme protezi ameliyatı kas altından mı yoksa kas üstünden mi yapılması doğrudur?

Meme protezler meme dokusunun altına, kas zarının altına ya da kas altına yerleştirilebilir. Bu tekniklerin her birisi hastaya göre tasarlanır. Yani hastanın meme dokusuna göre değerlendirilir. Meme dokusu çok ince olan zayıf hastalar için kas altı plan daha uygun iken meme dokusu yoğun ve yağ dokusu kalın olan hastalar için kas üstü planlanabilir. Kas altı yapılan işlemler ise dual plan olarak da uygulanabilir. Bu işlemde protezin bir kısmı kas altında bir kısmı ise meme dokusunun altındadır.Meme protezi patlar mı?

Meme protezi eğer kaliteli seçilmiş bir protez ise böyle bir ihtimal söz konusu değildir. Böyle bir durumun olması son derece nadir ve sebep olan cerrahın operasyon esnasında ki küçük bir dikkatsizliği neticesinde gerçekleşebilir. Hastalar böyle bir şey olsa dahi kesinlikle zarar görmezler çünkü vücut meme dokusunu yumurtanın zarı gibi bir zarla çevirdiği için silikon dokusu zarın içerisinde kalır vücuda yayılmaz herhangi bir zararı da olmaz.

Meme silikon ameliyatı olduğum ultrasonografi, mamografi yaptırabilir miyim?

Normal şartlarda ameliyat sonrasında hastaya rahatlıkla ultrasonografi ve mamografi yapılabiliyor. Yıllık olarak kırklı yaşlardan sonra rutin olarak her bayan mutlaka bu tip uygulamaları yapması gerekir. Kısacası bu tip ameliyatı yaptırmış olan bireyler ultrasonografi ya da mamografi yaptırmasında sıkıntı yoktur.Meme protezi ameliyatı ne kadar sürer?

Meme protezi ameliyatı normal şartlarda yarım saat civarında sürmektedir.

Meme protezi ameliyatı genel anestezi ile mi yoksa lokal anestezi ile mi yapılır?

Meme protezi ameliyatı genel anestezi altında yapılması daha uygun olmakla birlikte eğer hastanın genel anestezi almaya bir engeli var ise lokal anestezi altında dahi yapılabilir.Meme büyütme operasyonlarından sonra ağrı çok olur mu?

Meme protezi ameliyatında bireylerin dokularının sıkılığı, tercih edilen protezin büyüklüğü, hastanın ağrı eşiğinin düşük olması gibi pek çok faktör ağrıyı etkileyen durumlardır. Eğer ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrah bu konuda tecrübeli, dokulara saygılı ve ameliyatı atravmatik bir teknik ile yapıyor ise ağrı daha az olacaktır. Daha sonrasında hasta hızlı bir şekilde normal yaşantısına dönecektir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün dahi taburcu olabilir ve 3-4 gün sonra kontrole gelmelidir. İsterse sonrasında rahatlıkla uçağa binip seyahat edebilir.

Meme protezi yaptırmış olan bir hasta ne zaman spora başlayabilir?

Meme ameliyatından sonra birey 3-4 günlük bir iyileşme dönemi yaşar. Aktif spor yaşamına (ağır bir spor da olsa) bir ay sonra rahatlıkla başlayabilir. Bu dönem içerisinde kullanması gereken balensiz yani telsiz bir sütyen kullanması gerekmektedir. Hastanın meme dokusunun tam olarak oturması 1-2 aylık bir süreçtir.Meme protezi doku altında döner mi?

Meme için kullanılan damla yani anatomik protezler döner ve buda son derece nadir bir olay olaydır. Meme protezi operasyonu sonrası sıkı bir sütyen giymediyseniz, anatomik protezlerde asimetrik şekilde oldukları için böyle bir ihtimal söz konusu olabilir. Eğer böyle bir endişe ve korku içindeyseniz bunu cerrahınızla konuşmalısınız ya da yuvarlak protez tercih edebilirsiniz.

Meme protezi operasyonunda protez ne kadar bir kesi açılarak yerleştirilir?

Meme protezinde koltuk altı, meme başı, göğüs altı farketmeksizin 4 cm civarında bir izden girilerek rahatlıkla yerleştirilebilir. Bu izler zaman içerisinde belirli düzeyde kaybolur ve hastayı rahatsız etmez.

Meme büyütme ameliyatı ndan sonra masaj gerekir mi?

Eskiden operasyondan sonra mutlaka masaj yapılması tavsiye ediliyordu. Günümüzde böyle bir yaklaşım artık yoktur.

Meme protezi dinen uygun mudur?

Bu gerçekten pek çok hastanın yine sorduğu sorulardan birisidir. Sonuçta kadın için meme dokusu bir kadınlık sembolü, bir cinsellik sembolü olarak değerlendirilir. Eğer meme dokusunun yetersiz olması o kişinin psikolojisini ciddi anlamda bozuyor ise sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Böyle bir durumda tabii ki bir din bilgini olarak söylemiyoruz ama sağlıkla ilgili psikolojik rahatsızlıklar da sağlık sorunudur. Bu anlamda kişi problemini çözmüş ve kendine olan özgüveni arttığı için yapmanın bir sakıncası olduğunu düşünmemekteyiz.

Meme protezi ameliyatından sonra ne kadar süre özel sütyen kullanmak gerekiyor?

Meme protezi ameliyatından sonra iki ay kadar belli olmayan, balensiz, sporcu sütyeni ya da sıkı bir sütyen kullanılmasını tavsiye edilir.

Meme protez ameliyatı için ne kadar süre işten izin almalıyım?

Meme ameliyatı sonrası maksimum 5 gün yeterlidir. Beş gün içerisinde hasta rahatlıkla işine dönebilir.

Meme protezi sonrası süt verilebilir mi?

Meme protez ameliyatı sonrasında rahatlıkla süt verebilirsiniz çünkü bu ameliyatta süt bezi kanallarına dokunulmaz.

Meme protezinde protez tercihi nasıl yapılıyor?

Meme protezinde protez tercihin niye göre karar veriliyor bunun üç basamakta toplamak gerekiyor protezler üç şekilde değerlendiriliyor daha doğru söylemek gerekirse birincisi bu dizin şekline göre bu kız şekline göre yuvarlak protezler var anatomik asimetrik ikincisi protezin yüzey özelliklerine göre burada iki şekil vardır düz yüzeyli ya da üzeri pürüzlü protezler vardır üçüncüsü ise protezin içeriğine göre Buda iki şekildedir içerisi güzel olanlar ya da içerisinde serin fizyolojik yani tuzlusu Cerenler olmak üzeri diye bilir peki siz hangisine karar vermeniz gerekir diye soracak olursanız meme protezinde jel protezler %90 ihtimal ile kullanılmaktadır.

Jel protezlerin kıvamı meme kıvamında olup hissedilme ihtimali daha azdır. İçerisi tuzlu su olan protezlerde ise bir zaman sonra sızdırma ihtimali vardır. Bu nedenle jel protezler günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Kalıcılığı açısından yüzey özelliklerine göre üzeri pürüzlü protezler daha çok tercih edilmektedir çünkü pürüzlü protezlerin kapsül oluşturma ihtimali daha az olarak değerlendirilmiştir. Tüm dünyada şekil olarak ise yuvarlak mı yoksa damla mı tercih sorulduğunda ise bu tamamen hasta beklentisi hastanın meme yapısı ile çok doğru orantılıdır bunu ikim ve hasta birlikte karar vermelidir hasta kendi beklentisini Ekim ise meme yapısına göre hangisinin doğru olacağını net olarak söyler ve konu çözülmüş olur.

Keçi memesi nasıl düzeltilir?

Halk arasında keçi memesi denilen türdeki memeler ya da tüberoz meme, meme protezi ile düzeltilebilir. Bu oldukça zor bir meme problemidir. Beraberinde meme başı çevresinde bir takım yapılabilecek işlemler ile problem çözülebilir ama tecrübeli bir cerrah ile durumu düzeltebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Özlem Sahin

Merhaba avusturyadan yaziyorum ve Göğüs büyültmenin fiyatini ögrenmek istiyorum.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp